Pszichológus válaszol
Kérdezzen pszichológusainktól
Ha olyan problémája van, amit néhány mondatban meg tud fogalmazni és úgy gondolja, hogy egy e-mail terjedelmű válasz is iránymutatást tud adni Önnek, kérjük írja meg kérdését és a válasszal együtt (moderálás után) megjelenítjük azt oldalunkon.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az írásos, online pszichológiai tanácsadás nem egyenértékű a pszichológiai vizsgálatra (videobeszélgetés vagy személyes találkozás során létrejövő első interjúra) alapozott szakvéleménnyel, kizárólag a problémafelvetés alapján a szakemberben keletkező benyomásokat és annak személyes véleményét tükrözi. Ez tehát nem minősül pszichológiai tanácsadásnak vagy javaslatnak! A hozzászólás elküldésével Ön automatikusan hozzájárul ahhoz, hogy kérdése a válasszal együtt (egyéb adat nélkül, névtelenül) oldalunkon megjelenjen, ezért kérjük, hogy ha anonim szeretne maradni, akkor a levél szövegébe ne írjon nevet, vagy más beazonosítható adatot. Köszönjük, hogy tapasztalatai megosztásával másoknak is segít: támogatást és reményt ad. A hozzászólás megírásához és a korábbi kérdések és válaszok eléréséhez lejjebb kell görgetni.
A pszichológus válaszol rovatban a válaszadás ingyenes és 15 munkanapon belül történik.
Felhívjuk figyelmét, hogy nem a beküldés sorrendjében válaszolunk a megkeresésekre. A kérdés és válasz megjelenéséig szükséges várakozási idő a választott pszichológus élérhetőségétől függően változik. Amennyiben az Ön által választott szakember egy napon belül nem tudja megválaszolni kérdését, másik kolléga segítségére számíthat.
Az oldal készítői es tulajdonosai fenntartják a jogot, hogy tekintettel a hatályos jogszabályokra, a médiatörvényre, a beküldött kérdések közül válogassanak és eldöntsék az oldalon írásban mely tartalom jelenhet meg. Mivel weboldaunk nem korhatáros, kérjük hogy a szexualitásra vonatkozó kérdéseit diszkrét, kulturált módon tegye fel. A sértő, egyértelműen spam jellegű kérdések automatikusan törlésre kerülnek.
Személyes konzultáció
Ha négyszemközt
szeretne beszélni…
… ellenőrzött, megbízható pszichológusaink valamelyikével, az adott szakember adatlapján oldasható árak befizetése után tudja ezt megtenni. Pszichológsainkkal tehát online is konzultálhat az általuk megadott időpontokban. Gyermeknevelési kérdésekben is szívesen állunk a rendelkezésére.
Sürgős esetben (például öngyilkossági krízis esetén) az alábbi linken elérhető lelki elsősegély telefonszámokon kaphat azonnali segítséget.
Gyakran felmerülő kérdések
Kérdezési szabályzat
1, A kérdés szövegébe kérjük, hogy ne írjon olyan adatot, ami kizárja, hogy, a kérdézés anonim maradhasson.
2, Egy ember egy alkalommal egy kérdést csak egy pszichológusnak küldhet el.
3, Ugyan annak a pszichológusnak lehet válaszolni ezután is, utalva a korábbi levelezésre.
4, Érdemes tudni, hogy a hosszas levélváltások szakmai szempontból kerülendők.
Miért kapom azt a választ, hogy keressek fel pszichológust, ha ezt már megtettem, hiszen azért írok Önöknek levelet?
Az emberek többsége konkrét kérdésre konkrét választ vár, ám a lelki problémák sajnos természetük miatt bonyolultabbak, ezért képtelenség egyértelműen válaszolni az ilyen jellegű kérdésekre. Minden ember más és más és egy adott probléma (pl. párkapcsolati konfliktus vagy válás, gyermeknevelési nehézség) kialakulásához is teljesen egyéni utak vezetnek. Ezért nem érdemes általánosítani. Hiszen ami az egyik embernek beválik, a másiknak egyáltalán nem biztos, hogy be fog.
Egy-egy hozzászólás elolvasása után egy tapasztalt pszichológus el tudja dönteni, hogy valószínűleg elegendő lehet-e egy néhány soros válasz. Néhány átgondolandó, önismereti témájú kérdés megfogalmazása, vagy mindenképp négyszemközti konzultáció szükséges a nehézség megoldásához. Persze nem kellemes azt olvasni, hogy keressünk fel egy szakembert, de vannak olyan helyzetek, amikor nem érdemes az egyéni megoldásokkal bajlódni, mert az nagy valószínűséggel több kárt okozna, mint hasznot.
Miért van az, hogy nem kapok konkrét tanácsot?
Igen gyakori igény, hogy a kérdező konkrét tanácsot, vagy javaslatot vár, a válaszlevélben véleményformálásra kéri a pszichológust. Ez két tényező miatt lenne igen veszélyes: az első, hogy az írásos kommunikáció csak felszínes benyomások alkotását teszi lehetővé a szakember számára. Egy levélváltás alapján nagyon könnyű félreérteni valamit, mind a pszichológus, mind az olvasó részéről. Elég lehet ehhez egy nem jól megválasztott szó, vagy pontatlanul megfogalmazott mondat. Erre a problémára jó megoldás lehet egy négyszemközti beszélgetést kérni a pszichológustól, közösen átgondolni a téma kapcsán felmerülő kérdéseket. A videohívás információtartalma jóval magasabb, ráadásul lehetőség van azonnal reagálni, visszakérdezni egy-egy kétértelmű szituációban. A másik ok, hogy egy magára valamit is adó pszichológus nem ad tanácsot
Hosszú-hosszú tanulmányok és empátia ide vagy oda, senki sem tudhatja jobban azt, hogy mi magunk mit élünk át, mire van szükségünk, mint mi magunk. A saját kérdéseinkre ezért leghatékonyabban mi magunk tudjuk megtalálni a számunkra megfelelő válaszokat. A pszichológus szerepe ebben az, hogy megfelelő kérdéseket tegyen fel, visszajelzéseivel segítse a problémahelyzet átgondolását. A nehézséghez kapcsolódó vágyak és érzelmek megfogalmazását, megértését. A terápiás kapcsolat elmélyülését. A tapasztalat azt mutatja, hogy egy rendszeres konzultáció sorozat segítségével általában még a legreménytelenebb helyzetéből is talál kiutat a kliens. (Ez azonban nem megy írásban.)
Csak a diagnózis a kérdésem, miért nem mondják meg?
Igen gyakran előfordul, hogy diagnózissal kapcsolatban kérnek tőlünk állásfoglalást. A diagnózis alkotás azonban egy igen komplex, meglehetősen idő és erőforrás igényes feladat, amely mindenképpen személyes találkozást kíván a diagnózist váró klienssel. Ennek menete általában az, hogy a pszichológus először egy beszélgetést (ún. diagnosztikus első interjút) készít, melynek során a probléma forrásával kapcsolatos hipotéziseket (feltételezéseket) fogalmaz meg a saját maga számra. Ezeket aztán különféle pszichológiai tesztek segítségével teszteli. Ezek lehetnek kérdőíves, vagy úgynevezett projektív tesztes eljárások. Utóbbiaknál a kérdésekre adható válaszok teljesen egyéniek, ezeket a szakember sokféle szempont alapján osztályozza és ezután a szakmai standardok alapján értékeli ki. Ez tehát egy hosszú és bonyolult folyamat, melyet minimálisan klinikai szakpszichológus végzettségű szakember végezhet el.
Érdemes azt hangsúlyozni, hogy egyetlen pszichológiai teszt kitöltése sem ad önmagában diagnózist. Ha tehát kitölti valamelyik kérdőívet az oldalunkon, abból legfeljebb a lelki probléma gyanúja és szakember felkeresésének szükségessége merülhet fel, semmiképpen sincs oka az ijedtségre. Az a célunk ezzel a szolgáltatással, hogy egy objektv mérőeszköz segítségével jobban megismerhesse önmagát.
Azért mondják, hogy keressek fel egy pszichológust, mert pénzt akarnak rólam legombolni!
Tény, hogy a pszichológusok is pénzből élnek, a boltban nekünk is ugyan úgy kell fizetnünk az alapvető élelmiszerekért, mint bárki másnak. Ezért tehát nem dolgozhatunk ingyen. Abban viszont nagyon szerencsések vagyunk, hogy olyan hivatást űzhetünk, amivel hatékony segítséget tudunk nyújtani a minket megkereső klienseknek lelki problémák esetén. Gyakran nagyon nehéz helyzetben levő, elkeseredett levélírók keresnek meg bennünket. Sokaknak igen nehéz már az is, hogy megfogalmazzák kérdésüket és hogy egy nyilvános fórumon feltegyék azokat. Ezért aztán könnyen előfordul, hogy a kapott válasszal kapcsolatban csalódniuk kell. Ahogy fentebb kifejtettük, az írásos keretek azonban jelentősen korlátozzák a kommunikációt. Szükség esetén lehet reagálni a válaszainkra, később, vagy más kérdésben is szívesen állunk a kedves olvasók rendelkezésére. Amiben tudunk, segítünk, az ingyenes fórumukon is, de ez nem minden probléma esetén elég. Szakembereink legtöbbszörn azért nem reagálnak részletesen a megkeresésekre, mert sokszor tévútra vinne a hosszúra nyúlt reakció. Van amikor csak javasolt, máskor megkerülhetetlen klinikai szakpszichológus/pszichiáter szakember személyes felkeresése (péládul önsértő magatartás, vagy személyiségzavarok esetén). A nyilvános kérdezéssel minden kedves Kérdezőnk sok más elkeseredett embernek segít a hozzászólásával. Sokszor már az is nagy dolog, hogy azt érezzük: nem vagyunk egyedül a problémánkkal.
Mire jó akkor az írásos online pszichológiai tanácsadás?
Az online tanácsadás sajnos nem csodaszer. Az írásos pszichológus válaszol rovatnak megvannak a maga korlátai és a előnyei is. Meg kell értenünk, hogy a lelki problémák kezelésére nincsen azonnali és hosszú távon is működő megoldás. A legjobb, ha mindent alaposan átgondolunk, megértünk. Írásos válaszaink segíthetnek elindulni egy mélyebb önismeret és sikeresebb életvezetés felé vezető úton. Ha átmeneti elakadásról, vagy egy-egy kevésbé bonyolult konfliktushelyzetről, esetleg átmeneti elbizonytalanodásról van szó, pszichológus válaszol rovatban adott válaszaink hatékony megoldást jelenthetnek. Vannak azonban olyan esetek, amikor szakszerűbb segítségre, négyszemközti konzultációra, vagy személyes pszichoterápiás kezelésre van szükség. Akkor is, ha nehéz ezt elfogadni. A probléma felismerése és elfogadása az első lépést jelentheti a változás felé vezető úton!
Szia nem nagyon tudok beszélni a problémáimról de megpróbálom. Nagyon rosszul érzem magam vagdosom magam es depressziós vagyok es kb mindig az érzem hogy megölném magam. Az egesz csaladom egy csőd tömeg utalom az apam legszivesebben megolnem de nem tehetem es attol tartok hogy nem beszelhetek senkivel. Az eletem egesz jo vanna barataim de kapcsolatom az nincs es nagyon szeretnek valakit aki megert es elfogad. Örülnek a segítségnek előre is koszonom.
Kedves Gréta!
Így levélen, email-en keresztül nem igazán lehet segítséget nyújtani ilyen fokú agresszív és autoagresszív (mások és önmaga felé irányuló agresszió) impulzusoknál.
Több lehetőség is van, ahol ingyenes pszichoterápiás segítséget tud kérni: 1) a terület szerinti családsegítőbe, 2) iskolában az iskolapszichológusnál, 3) gyermekorvoshoz is el tud menni, aki a terület szerinti pszichiátriai ambulanciára is be tudja utalni, 3) vannak gyermek- és ifjúsági pszichoterápiás osztályok.
Több ingyenesen elérhető segítség, támogatási lehetőség is van. Ha nagyon erős öngyilkossági, saját maga felé irányuló agresszivitás van önben, akkor SOS fel tudja hívni az ingyenes krízisvonalat. https://pszichoforras.hu/miben-segithetek/sos-lelki-segitseg/
Ifjúsági lelkisegély (névtelenül, mindenkinek), 13700 http://www.ifjusagi-lelkisegely.hu/, H – P: 17.00 – 21.00
Kék Vonal Ifjúsági és Gyerektelefon, (névtelenül, gyerekektől 24 évig),
116 111, +36 80 820 111, Non-Stop, krízisben hívható
https://www.kek-vonal.hu/index.php/hu/lelkisegely-vonal, https://www.facebook.com/kekvonal/
e-mail válasz 3 napon belül, e-mail és chat eléréséhez honlapon regisztrálni kell
https://www.kek-vonal.hu/index.php/hu/interaktiv-kapcsolatok/32-emil,
https://www.kek-vonal.hu/index.php/hu/interaktiv-kapcsolatok/30-chat
Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ), (névtelenül, mindenkinek), 116 123, https://sos116-123.hu/, Non-Stop, krízisben hívható
sos116123@gmail.com – 3 napon belüli válaszidővel
skype-cím: lelkigondozas1 H-P 17-01 h.
Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat, (BÁNTALMAZOTTAKNAK),80 205 520 http://bantalmazas.hu/, Non-Stop
PSZI-PONT, pro bono – önkéntes pszichológus szakemberek, online időpontfoglalás
http://pszi.hu/, országosan közel 250 szakember összefogásával kialakított segítés
SEGÍTŐHÁLÓ – főként pszichológusok (44) – témák szerint is, online időpontfoglalás
https://segitohalo.hu/temak-lista/covid19/
MEGHALLGATUNK ONLINE – főként coachok, online időpontfoglaláshttps://meghallgatunk.online/
CALL FOR HELP – bárki számára elérhető vonala, információs anyaggal is
1 7004788, https://callforhelp.hu/
SEGYÉLYSZERVEZETEK és SZAKMAI SZERVEZETEK oldalain sok helyen elérhető ingyenes segítés
https://www.ferenceskilato.hu/pasaret/egyeni-segito-beszelgetesek
https://www.reikonpszichologia.hu/koronavirus-jarvany-alatti-projekte
KÓRHÁZAK KRÍZISVONALAI:
SOTE Klinikai Pszichológia – krízisvonala: 06-1-459-1493: H-CS: 8.00-16.00, P: 8.00-13.30
EGYETEMI TANÁCSADÓK – elérhetőségek összegyűjtve, kapcsolatfelvétel szükséges
https://20on.hu/minden-egyetemnek-van-tanacsado-kozpontja-merjetek-segitseget-kerni/
Üdvözlettel
onlinepszichologus.net csapata
Jakabos HadassaÜdv, édesanyámról kiderül, hogy rákos és túlélte a műtétet és lábadozik napról napra sokkal jobban van, de nem tudok őrülni folyamatosan fáj malkasom, a hobbimban nem találok örömet, lehangolt vagyok, a céljaimat már semmisnek érzem. Az egyetemen úgy érzem, hogy kiégtem és fölöslegesnek tartom de végig csinálom mert a vége felé vagyok már. Teljesen úgy érzem, hogy minden elbas..dot és nem tudom mit csináljak. Nem akarok fel kelni reggel és csak a napnak várom egy olyan pontját, hogy újra aludjak mert akkor nem érzek semmit. Tudna valamit tanácsolni teljesen elvesztnek érzem magam?
Kedves Gábor Tamás!
A leírtak arra utalnak, hogy újra depressziós tünetek jellemzik Önt. Az, hogy az édesanyját rákos betegséggel diagnosztizálták, ami akár halálos kimenetelű is lehet – ez nagyon közel hozza a halált, veszteséget, tehetetlenség érzését a jelenbe. Ilyenkor sokszor maga az élet is bizonytalanná válik, maga az élet értelme is megkérdőjeleződhet. Nehéz megtanulni a halál árnyékában élni, hisz mindannyiunknál ott van a lehetőség, hogy valamikor meghalunk. Ez nagyon erős kiszolgáltatottság érzést kelthet és egyfajta feladáshoz is vezethet.
Szerencsére az élet/halál nem 50-50%, nem igen-nem, fej-vagy-írás elven működik. Hiszen statisztikailag akkor minden pillanatban kb. a föld lakosságának a fele meghalna. És nem is vagyunk teljesen tehetetlenek – ahogy a mentősök mondják, még halál után 5 percig semmi nincs veszve. Az életben lévő lehetőségeket, saját aktivitását és hatalmát kéne megtalálnia, meglátnia, amivel a saját élete felett rendelkezik.
Ebben tud segíteni a pszichoterápia.
Üdvözlettel
onlinepszichologus.net csapata
Jakabos HadassaTiszteletem!
Hirsch Anett vagyok, egyetemre készülök pszihologia ba szakra és ingyenes online felkészìtő tanárt szeretnék. Ha tudnának ajánlani szakembert aki foglalkozna velem ezügyben.a célkitűzésem h kriminal pszihologus legyek ez 7 év magában foglalva ba 3 ma 2 kriminálpszichológia 2év.elore is köszönöm szépen válaszukat.
Kedves Anett!
Örülök, hogy a pszichológia szak ennyire fontos magának és vállalja a felkészülés kihívásait. Javaslom, hogy érdeklődjön a képző egyetemek tanulmányi osztályain, hogy milyen ingyenes lehetőségeket tudnak ajánlani a felkészüléshez. Illetve nézzen utána annak is, hogy a felvételinek milyen feltételei vannak, kérjen ehhez információkat az egyetemektől.
Ha magántanárra is szüksége lenne, az interneten és a közösségi oldalakon keressen ilyen elnevezésű csoportot, ahol remélhetőleg talál pszichológia szakra való felkészítő tanárt vagy végzős egyetemistát.
Remélem sikerrel jár a keresésben!
Üdvözlettel: Kovács Gábor pszichológus
Igazából rengeteg problémával küzdők ez nem egy segély kiáltás csak érdekel a pszichológiai vélemény. De a jelentős és véget nem érő alvás zavar amit nem tudok hova rakni.
Ha nagyon sokáig fent vagyok (48 óra minimum) sötétben, bármilyen fény forrás nélkül, akarva-akaratlanul, egyedül vagy mással pihennve is fel bukkantak megmagyarázhatatlan dolgok ami úgy vett formát ha vég kimerülésben elájulok a testem mozdulatlan, viszont a szemem nyitva marad és bármiben képes meglátni gondolom én az agyi aktivitás+kimerültség+depresszió miatt negatív alakzatok súlyosabb esetben felém közeledő agresszív emberi formák amik mit ne mondjak kit nem aggasztana. Az ilyen esték után valamiért mindig ki pihent vagyok ami hetekig nem megy. Gyakori az ilyen állapot az embereknél ? Ha igen hogy hívják ezt a típust és mi válthatja ki belőlem. köszönöm előre is.
Kedves Péter!
A levele, a leírtak alapján nem tudok semmit visszajelezni, mivel ennyi információ nagyon kevés.
Bármi felé elindulni, hogy mi lehet az oka vagy milyen szakorvsi kivizsgálás lenne első körben indokolt, hogy kizárjunk szomatikus (test) betegséget, neurológiai zavart sok konkrét információ kellene még. Pl. konkrétan milyen vizuális látvány amit lát? kíséri ezt hang vagy érzelmek?; előtte van-e bármiféle testi érzet vagy akár érzelmi állapot?; utána konkrétan milyen érzés lesz Önben, ami miatt kipihenten tud aludni?; másnap milyen állapotban van?; amit lát az valahogyan gyermekkorában átélt traumához köthető?; mi miatt nem tud más napokon aludni?; elalvás vagy átalvás ami probléma?; mik azok a “rengeteg problémák” amire utalt a levelében? stb. stb.
Mivel az alvászavar hátterében nem csak pszichés okok állhatnak, így először a szomatikus betegségek kizárása ami fontos és csak utána lehet lelki okokat keresni. Van, hogy mind testi, mind lelki okok is jelen vannak, amik egymást negatív irányba erősítik.
Mindenképpen kéne egy diagnosztikai vizsgálat a valós ok feltárására, és utána el lehet menni ennek megoldása, feloldása felé.
Üdvözlettel
onlinepszichologus.net csapata
Jakabos HadassaJóestét! Igazából nem tudom megfogalmazni, hogy mi a problémám forrása. Csak az utóbbi napokban/1 hétben, nagyon rosszul érzem magam. Hangulat ingadozásom van. Többször is gondolkoztam azon hogy testi kárt okozzak magamon, de mindig próbálok erőt venni. Mikor valakivel veszekedem is, vagy dühkitörésem van, a vita után, nagyon nagy bűntudatom van. Legtöbbször ekkor érzem magam a legrosszabul, főleg hogy ez olyan személyekkel való vitatkozás akik a szeretteimmel történek. És bármi rossz történik velük lelkileg, mindenért magam okolom. Nem érzem magam erősnek vagy hogy lenne helyem ebbe a világba, semmi jó nem történik benne. Csak ilyenkor arra várok hogy valaki próbáljon meg felvidítani, hogy fontosnak érezzem magam. Valaki olyanra lenne szükségem akiben megbízhatok, regényeket írhatok a problémáimról, aki mindig itt lenne nekem. Napközben is iskolába csak bambulok, alszok, nyomasztó érzés fog el engem egész nap. Köszönöm hogyha ezt elolvassa, várom vissza az üzenetét.
Kedves Kitti!
Jól tetted, hogy leírtad a problémádat és hogy keresed a forrását. Leveledből úgy tűnik, hogy nagyjából meg is találtad, már csak össze kell illeszteni a mozaik darabkáit: hiszen amikor veszekszel egy számodra fontos szeretteddel, családtagoddal és dühöt érzel felé, azután bűntudatod van, mert úgy hiszed hogy megbántottad. Ezután pedig magadat okolod és emészted magad, mert nem akartad megbántani azt, akit szeretsz. Feltételezem, hogy többször teszed fel magadnak a kérdést, hogy ki szeret igazán téged? Hogy kinek vagy fontos? Hogy kinek vagy fontos annyira, hogy felvidítson? És neked ki fontos annyira, hogy ezeket a kérdéseket megbeszéld vele? Van olyan családtagod, akivel megoszthatod ezeket a dilemmákat? Akiben bízol?
Akár az iskolában is fordulhatsz olyan személyhez, tanárhoz, akiben megbízol. Illetve javaslom, hogy az iskolapszichológust is megkeresheted, ha van az iskolátokban, ő is tud neked segíteni abban, hogy jobban tudd kezelni a konfliktushelyzeteket.
Remélem megtalálod azt a személyt, akivel ezeket a nagyon fontos kérdéseket meg tudod beszélni.
Üdvözlettel: Kovács Gábor pszichológus
Kedves Címzett!
Pár hónapja időnként hajnalban arra ébredek, hogy nagy erős “szomorúságot” érzek. Tulajdonképpen azt álmodom, hogy nagyon szomorú vagyok, depressziós, felébredek és még egy ideig,a míg teljesen fel nem ébredek így érzek. Amikor teljesen magamhoz térek elmúlik ez az érzés és aktív vagyok egész nap. Kb. pár hetente fordul ez elő, pár napig tart. Nagyon furcsa. Mi lehet a problémám? Depressziós vagyok, csak tudat alatt tör rám? Köszönöm a válaszát. Alapból szorongó típus vagyok.
Üdvözlettel,
Réka
Kedves Réka!
Együttérzek a problémájával, ez a váltakozó hangulati állapot nehéz lehet. Az álmok üzeneteit megfejteni nem könnyű dolog, gyakran valami fontos dologra akarják felhívni a figyelmünket, főleg ha ismétlődnek az álmok. Elgondolkodott már azon, hogy mitől érezheti magát szomorúnak? Volt-e mostanában vagy régebben valami veszteség az életében? Egy szeretett személlyel kapcsolatban esetleg? Volt-e valaminek az évfordulója mostanában? Ezek az események is kiválthatnak visszatérő szomorúságot vagy gyászt.
Javaslom, hogy keresse fel a háziorvosát, vagy a lakóhelye szerinti pszichiátriát, ahol kivizsgálhatják, mi lehet ezeknek a tüneteknek a hátterében.
Remélem megtalálja a megfelelő segítséget!
Üdvözlettel: Kovács Gábor pszichológus
Kisebb veszekedesek utan is megprobalom megolni magam, ilyenkor olyan mintha nem én lennék én, meg vannak ilyen megnemulasaim, kiskorban duhkitoresek voltak ezek, 9evesen probaltam eloszor megolni magam, 7-8evesen kezdtem el ezen gondolkodni, fokepp ennyi
Kedves Iza! Sajnálattal olvasom negativ gondolataidat és helyzetedet. Az iskolában célszerű lenne iskolapszichológus felkeresése, és /vagy házirvos- gyermekorvos megkeresése, de főlént az a fontos, hogy merj segitséget kérni szüleidtől és feltétlenül számolj be nekik állapotodról!
(mivel kiskorú vagy, ők tudnak “eljuttatni” szakemberhez, ha te is akarod)
Üdv: Lengyel Katalin
Tisztelt Hölgyem / Uram,
A kisfiunk 2021-ben született Németországban. A feleségem sajnos nagyon függ a szüleitől, gyakran visszament a szüleihez Magyarországra, hogy segítsenek neki. Én próbáltam ahol csak tudtam segíteni a házimunkában illetve a gyermek körüli teendőkben. Nagyon sokat voltunk külön, amikor tudtam akkor mentem a hétvégére de, 2-3 hetet egyedül voltam aztán visszajöttek, együtt voltunk talán 3-4 hetet aztán mentek újra és így tovább. Többször szóvá tettem, hogy nem tartom jónak ezt a helyzetet. A 3,5 év alatt maximum 6 hónap volt, hogy 3-an voltunk együtt, a többit vagy külön vagy anyósom volt nálunk. A gyermek Magyarországon kezdte meg az óvodát, óvónők azt mondták, hogy a gyermek SNI-s (speciális nevelésű igényű) illetve szenzoros. A kérdésem az lenne, hogy lehetséges e, hogy ez a kétlaki életmód, valamint, hogy ennyit voltunk külön hozta ki nála illetve erősítette rá az SNI-re illet a szenzoros jellemére?
Köszönettel:
P.H.
Kedves Péter! A távkapcsolat során fellépő nehézség mindig gyakori. S a “külön élés” sajnos rendszerint, a minőségi idő rovására megy. Sajnos előfordulhat hogy az ön által felvázolt helyzet “elinditott” a gyermekükben vmiféle magatartászavart….. Mivel kevés információ áll rendelkezésemre, nem tudok önnek biztonsággal válaszolni önnek arra, hogy mi hozta ki, mi erősitett rá a gyerkőcükben az SNI-s problémára.
Ha további állapotromlás, vagy egyéb elakadás jelentkezne az ön életében, várjuk szeretettel rendelésünkön. üdvözlettel: Lengyel Katalin
Jó napot! 18 éves lány vagyok aki éppen az érettségi és az egyetem választás előtt áll. Szorongok mindennap amiatt hogy hova menjek tovább. Rég mindig is Budapest volt az álmom, és hogy saját albérletben lakjak ott, viszont amint tudatosult bennem hogy ebben az évben szeptemberben mar ott leszek megijedtem. Szorongok mindennap hogy mi lenne a megfelelő számomra. Félek a felnövéstől hirtelen, attól hogy többé nem hazajövök az iskolából és otthon vagyok a szüleimmel. Van egy kiskutyám aki márciusban lesz 14 éves. Rettenetesen félek a halálától és nem akarom itt hagyni idős korában. Viszont szeretnék egyetemet végezni és a gazdasági egyetemet néztem ki , viszont abban sem vagyok biztos, hogy ezzel szeretnék majd foglalkozni. A másik lehetőség Győr lenne, ahol több ismerősöm, barátom lenne ott és közelebb lenne az otthonomhoz. Viszont régen mindig Pestre vágytam és teljesíteni szeretném a kiskori kívánságom, de most félek Budapesttől. (Barátnővel költoznék fel, de ő más egyetemen tanulna)
Kedves Maja!
Az a szorongás, ami Önben van nagyon sok hasonló korú fiatalban megvan. Olyan gyakori jelenség, hogy már neve is van a szakirodalomban: “kapunyitási pánik”. A “kapuzárási pániktól” eltérően ez nem az élet lezárása miatti szorongást tartalmazza, hanem az élet kezdetével, elindulással, sok lehetőség közül való döntés súlyával van tele. Az, hogy a felnőtt, önálló élet ne félelemmel, hanem pozitív izgalommal töltse el a fiatalt az is szükséges, hogy megfelelő önbizalommal, kompetenciaérzéssel, önérvényesítő és önvédelmi mechanizmussal rendelkezzen amikor kilép az életbe. Ezek a készségek nem velünk születettek, hanem tanuljuk, kifejlesztjük. Amennyiben ezzek a készségek, képességek kifejlesztése elmaradt vagy nem elég szilárd, stabil, akkor pszichoterápiában ez bármikor megtanulható, megerősíthető. És akkor nem félelemmel, hanem izgalommal teli várakozással kezdheti el élete célját megvalósítani.
Üdvözlettel
onlinepszichologus.net csapata
Jakabos HadassaÜdvözlöm!
Mit kezdjek egy olyan lánnyal, aki folyamatosan kitérő válaszokat ad, akkor jó neki a találkozás, ha a beteg anyját nem kell hurcolászni orvosokhoz. Nekem is van egy beteg édesanyám, apám meghalt, de ő engem hagy kibontakozni a magánélemben. Rám nem szakít időt csak ha neki jó. Előző párjával beszélgettem, mert kollégák vagyunk, azt mondta mindig ő ment hozzá, és azért mentek szét mert a lány fent volt társkeresőn és “írásban megcsalta”, meg nem akart vele összeköltözni az anyja miatt, mert nem akarta hagyni. Ők másfél évig voltak együtt. Amit tudni kell róla, az anyja fél szemére megvakulhat, bántalmazó kapcsolatban él az apjával, van hogy fizikailag is bántalmazza a családot. Mondtam neki, kérje szakember segítségét, mire a válasz az volt, “szerintem is hagyjuk ezt az ismerkedést”. Mit tegyek ebben a helyzetben? Kérjek tőle bocsánatot és folytassuk? Megmenteni egyedül én kevésnek érzem magam. Nem szakember, hanem pár szeretnék lenni.
Köszönöm válaszát!
Kedves Zsanett!
Ha jól értem a leveléből, akkor a lány, akivel ismerkedik, folyton kifogásokat keres a találkozásokra. Ez pedig magával szemben nem fair, hiszen elvárná a lánytól, hogy kölcsönösen komolyan vegyék a találkozásokat és az ismerkedést. Kíváncsiság van magában hogy mit tehet ebben a helyzetben? Hogy talán a bocsánatkérés hatására a lánynak is megjönne a kedve a találkozáshoz?
Jól látja, hogy egy kapcsolatot megmenteni egyedül nagyon nehéz, hiszen ehhez két ember közös, kölcsönös felelősségvállalása kell, két ember közös akarata szükséges, ami a másik lánynak nincs meg. Neki más fontosabb. Fontosabb mint a kapcsolat, mint az ismerkedés.
Gondolja át, hogy így, ilyen feltételek mellett akar e valakivel kapcsolatban lenni, ha az a másik ezt nem akarja.
Remélem bölcs és átgondolt döntést tud majd hozni. Hallgasson a szívére.
Üdvözlettel: Kovács Gábor pszichológus
Tisztelt Pszichológus!
Az unokámról lenne szó, aki 6 éves,egészséges kisfiú,szeptemberben kezdi majd az iskolát.
Két és fél-három éves korára szobatiszta lett,éjszakai vizelettartás az később alakult ki,kb. négy éves korára. Azonban az elmúlt fél évben az éjszakai ágybavizelés visszatért.
Voltak vele a szülei orvosnál,nefrológiai vizsgálaton, szerencsére szervi elváltozásra utaló jelet nem találtak.
Normális, kiegyensúlyozott családban él a szüleivel, és két kisebb testvérével.
Költözés miatt az elmúlt két évben, két óvodát váltott, tavaly szeptemberben kezdett egy új óvodában, ahova szívesen jár, lehet, hogy ehhez nincs köze, de ezután október körül kezdődött az ismételt bevizelés.Valamint változás a délutáni alvások, amelyek az idáig szinte rendszeresek voltak, egyre gyakrabban elmaradnak,már nem igényli, estére elfárad, és éjszaka nagyon mélyen alszik, próbálkoztak éjszaka felkelteni, de ez nem hozott eredményt. Szeretnék kérni útmutatást, tanácsadást, hogy tudnánk segíteni neki.
Kedves Márta!
Amit a levelében leírt, azok szakmailag is helyénvaló észrevételek, lehetséges okok az unokája éjszakai ágybavizelésének (enurézis).
Nagyon jól tették, hogy első körben orvossal kivizsgáltatták, és miután nem találtak szervi okokat, ezután vette végig a lelki tényezőket. Ilyen kis korban nagyon nagy hatással van a gyermekre a környezet és nem csak az otthoni, hanem például az óvodai. Az, hogy többször váltottak óvodát, ez is lehet a háttérben és/vagy a kisebb testvérek növekedésével a családban a “szerepek”, viszonyulások folyton változnak, ez is lehet a háttérben. És valóban, az is lehet, hogy nagyon elfárad éjszaka és a mélyen alszik. Első körben – függetlenül attól, hogy szeret óvodába járni – az óvodai helyzet, kortársak iránt érdeklődnék. Lehet, hogy van egy problémás gyermek, aki verekedősebb vagy kiabálósabb, és az is lehet, hogy nem őt bántja, hanem másokat, de ezt az unokája látja. Vagy egy gondozó hozzáállása, ami szorongást okoz számára. 6 évesen már lehet vele beszélgetni, játszani, mesében mondja el, mi ami bántja. Sokszor ebben a korban a visszatérő játékok, amit játszik az, ami “elmeséli”, hogy mi az, ami belül bántja. Direkt módon, önmaguktól nehezen tudnak beszélni a félelmeikről a gyermekek. Ilyen szerető és megtartó családban biztos, hogy egy kis bátorítással el fogja tudni mesélni vagy játszani, ami a kis lelkét nyomja.
Üdvözlettel
onlinepszichologus.net csapata
Jakabos HadassaKapcsolatban vagyok de egyedül érzem magam próbálom a problémáimat megbeszélni a párommal de nem is tudom azt mondja megérti de nem tudja átérezni és már azt érzem nem mondhatok el neki dolgokat nem érzem hogy bármit is el tudnék neki mondani
Kedves Bernadett! Köszönjuk leveledet. Nagyon fontos lenne hogy egyeztetni tud problémádat a pároddal, mert a nyilt-őszinre kommunikáció a stabil párkapcsolat alapja. Ha titkok/ elhallgatások övezik a párkapcsolati dimanikát, az előbb-utőbb megmérgezi a kapcsolatot. Bizva és remélve hogy tudjátok rendezni,,,
Üdv: Lengyel Katalin
Szia!
Lili vagyok, 23 éves. 1 éve, hogy szakított velem a volt párom. Egy imádnivaló, segítőkész, egy nagyon vicces srácról van szó. De emellett nem tudta kimutatni az érzelmeit. Sokszor azt éreztem mellette mintha a barátjának tekintett volna. Ebből később jöttek a problémák is. Hazudott dolgokról, kiderült vagyis elmondta, hogy pornófüggőségben szenved. Ott voltam mellette és próbáltam segíteni neki, hogy ezt leküzdje, de csak hazudott arról mindig, hogy haladna előre ebben. Millió egy nőt követett, lájkolt, pornó oldalakra volt regisztrálva, előfizetve. Mellette voltam, segíteni akartam neki, hogy fokozatosan törölje az ilyen tartalmakat stb. De kevés voltam. Végül Ő szakított és ugyan azt csinálja mint ezelőtt, nőket nézeget. Én nem vagyok jól azóta sem. Nagyon szerettem/szeretem, hiányzik pedig sok fájdalmat okozott. Senkire nem tudok úgy nézni mint rá, nem jönnek belőlem érzelmek senki felé. Teljesen olyan mintha belül érzelmileg meghaltam volna. Mit tegyek? Köszönöm!
Kedves Lili!
Nagyon sajnálom, hogy ilyen fájdalmas szakításon ment keresztül! A párkapcsolatért a leírtak alapján, amit az ön erejéből telt, megtett, az ő elhatározása nélkül ön nem tudott volna neki segíteni – a pornófüggőség, mint más viselkedéses függőségek, komoly mentális probléma. Egy fontos kapcsolat megszakadása tulajdonképpen egy gyászfolyamat, amiben fontos, hogy megdolgozza az önben lévő érzéseket azért, hogy fel tudja dolgozni ezt a veszteséget, így amikor készen áll rá, fog tudni nyitni érzelmileg más felé.
Amennyiben úgy érzi, hogy egyedül nem sikerül, bátran kérjen segítséget – családtól, barátoktól, akár pszichológustól! Az oldalon is kiváló szakembereket talál, akik nagyon szívesen segítenek, de tényleg fontos a társas támogatás is. Remélem, hogy mihamarabb kap segítséget ebben a nehéz helyzetben!
Üdv, Rita
Szabó RitaSokat stresszelek és sok gondolat van a fejemben. Van egy személy akit nem szeretnék elveszíteni, de egyre rosszabb köztünk a helyzet. Távolodik el tőlem nagyon. Ő az egyetlen akivel jól érzem magam. Tudom, hogy magammal kellene, hogy foglalkozzak, de nem megy. Nemtudom miket csinálhatnék és, hogy kivel beszélhetnék. Egyedül érzem magam és nemtudom hogyan lehetne jobb.
Kedves Levélíró!
Megterhelő lehet így élni a mindennapokat, és biztosan sok energiát is elvesz ez az állapot. Fontos lenne, hogy ne egyetlen ember jelenléte határozza meg a jól-létét, mert ez hosszú távon még több feszültséget szülhet. Érdemes lenne apránként olyan tevékenységeket keresni, amelyek önmagának adnak feltöltődést, függetlenül attól, hogy a másik személy jelen van-e vagy sem. Ha most úgy érzi, egyedül van, érdemes lehet átgondolni, hogy van-e valaki, akivel korábban jól tudott beszélgetni – akár egy régi barát, akár egy szakember.
Ha valaki eltávolodik, az nagyon fájdalmas, de ha minden energiájával csak ezt akarja megakadályozni, az szinte biztosan még nagyobb távolságot fog szülni. Néha az is segít, ha tudatosan egy kis teret adunk a másiknak – és közben arra is figyel, hogy stabilabbá váljon. Ha pedig nagyon menni akar, akkor el kell engedni, nem jó olyan kapcsolatban lenni senkivel, aki nem akar minket.
Ha úgy érzi nehéz ezt feldolgozni, érdemes lehet szakembert felkeresni.
Üdvözlettel:
Sárkány AnitaVan egy ferfi az eletembe akit nagyon szeretek, o nem tudom igy erez e tegnap este nagyon jot beszelgettunk de ma mikor felhoztam hogyhogy van azt irta semlegesen mert volt egx lany aki tetszett neki de o nem viszonozta. Ezek utan nagyon bunko lett velem pedig semmit nem tettem. Meg nem talalkoztunk, 5 napja beszelgetunk viszont nekem nagyon regota tetszik. Nem tudom mi tevo legyek nem szeretnem elengedni mert nagyon szeretem, szeretnem ha o is nyitna felem es tudnank egy kapcsolatban is elni
Kedves Boglárka! Köszönöm levelét. A párkapcsolati s egyéb döntésekben nem szabad elhamarkodottan dönteni. Mindenképpen hagyjon időt magának/maguknak és bárminemű elköteleződés előtt hagyjon időt. A türelems hozzáállás mindig segiteni tu. Üdv.
Lengyel Katalin