Pszichológus válaszol

Kérdezzen pszichológusainktól

Minimális terjedelem: 200 karakter! Maximális terjedelem: 1000 karakter!
0/1000

Ha olyan problémája van, amit néhány mondatban meg tud fogalmazni és úgy gondolja, hogy egy e-­mail terjedelmű válasz is iránymutatást tud adni Önnek, kérjük írja meg kérdését és a válasszal együtt (moderálás után) megjelenítjük azt oldalunkon.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az írásos, online pszichológiai tanácsadás nem egyenértékű a pszichológiai vizsgálatra (videobeszélgetés vagy személyes találkozás során létrejövő első interjúra) alapozott szakvéleménnyel, kizárólag a problémafelvetés alapján a szakemberben keletkező benyomásokat és annak személyes véleményét tükrözi. Ez tehát nem minősül pszichológiai tanácsadásnak vagy javaslatnak! A hozzászólás elküldésével Ön automatikusan hozzájárul ahhoz, hogy kérdése a válasszal együtt (egyéb adat nélkül, névtelenül) oldalunkon megjelenjen, ezért kérjük, hogy ha anonim szeretne maradni, akkor a levél szövegébe ne írjon nevet, vagy más beazonosítható adatot. Köszönjük, hogy tapasztalatai megosztásával másoknak is segít: támogatást és reményt ad. A hozzászólás megírásához és a korábbi kérdések és válaszok eléréséhez lejjebb kell görgetni.

A pszichológus válaszol rovatban a válaszadás ingyenes és 15 munkanapon belül történik.

Felhívjuk figyelmét, hogy nem a beküldés sorrendjében válaszolunk a megkeresésekre. A kérdés és válasz megjelenéséig szükséges várakozási idő a választott pszichológus élérhetőségétől függően változik. Amennyiben az Ön által választott szakember egy napon belül nem tudja megválaszolni kérdését, másik kolléga segítségére számíthat.

Az oldal készítői es tulajdonosai fenntartják a jogot, hogy tekintettel a hatályos jogszabályokra, a médiatörvényre, a beküldött kérdések közül válogassanak és eldöntsék az oldalon írásban mely tartalom jelenhet meg. Mivel weboldaunk nem korhatáros, kérjük hogy a szexualitásra vonatkozó kérdéseit diszkrét, kulturált módon tegye fel. A sértő, egyértelműen spam jellegű kérdések automatikusan törlésre kerülnek.

Személyes konzultáció

Ha négyszemközt
szeretne beszélni…

… ellenőrzött, megbízható pszichológusaink valamelyikével, az adott szakember adatlapján oldasható árak befizetése után tudja ezt megtenni. Pszichológsainkkal tehát online is konzultálhat az általuk megadott időpontokban. Gyermeknevelési kérdésekben is szívesen állunk a rendelkezésére.

Sürgős esetben (például öngyilkossági krízis esetén) az alábbi linken elérhető lelki elsősegély telefonszámokon kaphat azonnali segítséget.

szakembereink

Gyakran felmerülő kérdések

Kérdezési szabályzat

1, A kérdés szövegébe kérjük, hogy ne írjon olyan adatot, ami kizárja, hogy, a kérdézés anonim maradhasson.

2, Egy ember egy alkalommal egy kérdést csak egy pszichológusnak küldhet el.

3, Ugyan annak a pszichológusnak lehet válaszolni ezután is, utalva a korábbi levelezésre.

4, Érdemes tudni, hogy a hosszas levélváltások szakmai szempontból kerülendők.

Miért kapom azt a választ, hogy keressek fel pszichológust, ha ezt már megtettem, hiszen azért írok Önöknek levelet?

Az emberek többsége konkrét kérdésre konkrét választ vár, ám a lelki problémák sajnos természetük miatt bonyolultabbak, ezért képtelenség egyértelműen válaszolni az ilyen jellegű kérdésekre. Minden ember más és más és egy adott probléma (pl. párkapcsolati konfliktus vagy válás, gyermeknevelési nehézség) kialakulásához is teljesen egyéni utak vezetnek. Ezért nem érdemes általánosítani. Hiszen ami az egyik embernek beválik, a másiknak egyáltalán nem biztos, hogy be fog.

Egy-egy hozzászólás elolvasása után egy tapasztalt pszichológus el tudja dönteni, hogy valószínűleg elegendő lehet-e egy néhány soros válasz. Néhány átgondolandó, önismereti témájú kérdés megfogalmazása, vagy mindenképp négyszemközti konzultáció szükséges a nehézség megoldásához. Persze nem kellemes azt olvasni, hogy keressünk fel egy szakembert, de vannak olyan helyzetek, amikor nem érdemes az egyéni megoldásokkal bajlódni, mert az nagy valószínűséggel több kárt okozna, mint hasznot.

Miért van az, hogy nem kapok konkrét tanácsot?

Igen gyakori igény, hogy a kérdező konkrét tanácsot, vagy javaslatot vár, a válaszlevélben véleményformálásra kéri a pszichológust. Ez két tényező miatt lenne igen veszélyes: az első, hogy az írásos kommunikáció csak felszínes benyomások alkotását teszi lehetővé a szakember számára. Egy levélváltás alapján nagyon könnyű félreérteni valamit, mind a pszichológus, mind az olvasó részéről. Elég lehet ehhez egy nem jól megválasztott szó, vagy pontatlanul megfogalmazott mondat. Erre a problémára jó megoldás lehet egy négyszemközti beszélgetést kérni a pszichológustól, közösen átgondolni a téma kapcsán felmerülő kérdéseket. A videohívás információtartalma jóval magasabb, ráadásul lehetőség van azonnal reagálni, visszakérdezni egy-egy kétértelmű szituációban. A másik ok, hogy egy magára valamit is adó pszichológus nem ad tanácsot

Hosszú-hosszú tanulmányok és empátia ide vagy oda, senki sem tudhatja jobban azt, hogy mi magunk mit élünk át, mire van szükségünk, mint mi magunk. A saját kérdéseinkre ezért leghatékonyabban mi magunk tudjuk megtalálni a számunkra megfelelő válaszokat. A pszichológus szerepe ebben az, hogy megfelelő kérdéseket tegyen fel, visszajelzéseivel segítse a problémahelyzet átgondolását. A nehézséghez kapcsolódó vágyak és érzelmek megfogalmazását, megértését. A terápiás kapcsolat elmélyülését. A tapasztalat azt mutatja, hogy egy rendszeres konzultáció sorozat segítségével általában még a legreménytelenebb helyzetéből is talál kiutat a kliens. (Ez azonban nem megy írásban.)

Csak a diagnózis a kérdésem, miért nem mondják meg?

Igen gyakran előfordul, hogy diagnózissal kapcsolatban kérnek tőlünk állásfoglalást. A diagnózis alkotás azonban egy igen komplex, meglehetősen idő és erőforrás igényes feladat, amely mindenképpen személyes találkozást kíván a diagnózist váró klienssel. Ennek menete általában az, hogy a pszichológus először egy beszélgetést (ún. diagnosztikus első interjút) készít, melynek során a probléma forrásával kapcsolatos hipotéziseket (feltételezéseket) fogalmaz meg a saját maga számra. Ezeket aztán különféle pszichológiai tesztek segítségével teszteli. Ezek lehetnek kérdőíves, vagy úgynevezett projektív tesztes eljárások. Utóbbiaknál a kérdésekre adható válaszok teljesen egyéniek, ezeket a szakember sokféle szempont alapján osztályozza és ezután a szakmai standardok alapján értékeli ki. Ez tehát egy hosszú és bonyolult folyamat, melyet minimálisan klinikai szakpszichológus végzettségű szakember végezhet el.

Érdemes azt hangsúlyozni, hogy egyetlen pszichológiai teszt kitöltése sem ad önmagában diagnózist. Ha tehát kitölti valamelyik kérdőívet az oldalunkon, abból legfeljebb a lelki probléma gyanúja és szakember felkeresésének szükségessége merülhet fel, semmiképpen sincs oka az ijedtségre. Az a célunk ezzel a szolgáltatással, hogy egy objektv mérőeszköz segítségével jobban megismerhesse önmagát.

Azért mondják, hogy keressek fel egy pszichológust, mert pénzt akarnak rólam legombolni!

Tény, hogy a pszichológusok is pénzből élnek, a boltban nekünk is ugyan úgy kell fizetnünk az alapvető élelmiszerekért, mint bárki másnak. Ezért tehát nem dolgozhatunk ingyen. Abban viszont nagyon szerencsések vagyunk, hogy olyan hivatást űzhetünk, amivel hatékony segítséget tudunk nyújtani a minket megkereső klienseknek lelki problémák esetén. Gyakran nagyon nehéz helyzetben levő, elkeseredett levélírók keresnek meg bennünket. Sokaknak igen nehéz már az is, hogy megfogalmazzák kérdésüket és hogy egy nyilvános fórumon feltegyék azokat. Ezért aztán könnyen előfordul, hogy a kapott válasszal kapcsolatban csalódniuk kell. Ahogy fentebb kifejtettük, az írásos keretek azonban jelentősen korlátozzák a kommunikációt. Szükség esetén lehet reagálni a válaszainkra, később, vagy más kérdésben is szívesen állunk a kedves olvasók rendelkezésére. Amiben tudunk, segítünk, az ingyenes fórumukon is, de ez nem minden probléma esetén elég. Szakembereink legtöbbszörn azért nem reagálnak részletesen a megkeresésekre, mert sokszor tévútra vinne a hosszúra nyúlt reakció. Van amikor csak javasolt, máskor megkerülhetetlen klinikai szakpszichológus/pszichiáter szakember személyes felkeresése (péládul önsértő magatartás, vagy személyiségzavarok esetén). A nyilvános kérdezéssel minden kedves Kérdezőnk sok más elkeseredett embernek segít a hozzászólásával. Sokszor már az is nagy dolog, hogy azt érezzük: nem vagyunk egyedül a problémánkkal.

Mire jó akkor az írásos online pszichológiai tanácsadás?

Az online tanácsadás sajnos nem csodaszer. Az írásos pszichológus válaszol rovatnak megvannak a maga korlátai és a előnyei is. Meg kell értenünk, hogy a lelki problémák kezelésére nincsen azonnali és hosszú távon is működő megoldás. A legjobb, ha mindent alaposan átgondolunk, megértünk. Írásos válaszaink segíthetnek elindulni egy mélyebb önismeret és sikeresebb életvezetés felé vezető úton. Ha átmeneti elakadásról, vagy egy-egy kevésbé bonyolult konfliktushelyzetről, esetleg átmeneti elbizonytalanodásról van szó, pszichológus válaszol rovatban adott válaszaink hatékony megoldást jelenthetnek. Vannak azonban olyan esetek, amikor szakszerűbb segítségre, négyszemközti konzultációra, vagy személyes pszichoterápiás kezelésre van szükség. Akkor is, ha nehéz ezt elfogadni. A probléma felismerése és elfogadása az első lépést jelentheti a változás felé vezető úton!

A problémám az lenne hogy az anyám egész álló nap tud káromkodni,az anyósat szidja egész állo nap.Azért mert a férje,az apám látogatja a 92 éves anyját és ez bosszantja hogy miért megy oda.Úgy érzem mintha féltékeny lenne az anyósára betegesen.Órákon át tud magában beszélni és káromkodni.

Kedves Kérdező,

Köszönjük levelét!

Levele alapján úgy gondolom, hogy édesanyjában sok sérelem élhet, hogy így reagál az anyósa meglátogatásásra. Érdemes lenne Tőle finoman megkérdezni, hogy a feszültségeiről tudna-e egy szakemberrel beszélgetni. Azt hiszem, sokat segíthetne neki, ha tudna ezekről beszélgetni egy pszichológussal.

Üdvözlettel:

Szabó Lili Párkapcsolati problémák / 2025.02.16.

46 éves egészséges nő vagyok.31 éve vagyok együtt a párommal akivel 8 éve vagyunk házasok.
A kérdésem a következő lenne:
Hogyan tudnám a szégyenlősségemet ,szégyen érzetemet leküzdeni.
Mióta ismerem azóta így van .
Idáig nem igazán merült fel ez a probléma de mindig jelen volt.Férjemnek (aki egy alfa hím)igénye lenne arra,hogy bevállalósabb legyek és együttlétünk alatt vadabb,bátrabb,szókimondó legyek.Nekem ez nem megy.Azt érzem,hogy ciki és kellemetlen és nem én lennék az akit ő szeretne látni és hallani.
Félek,hogy az amúgy tökéletes házasságunk emiatt zátonyra fut.
Hogyan legyek vadabb,bevállalósabb és szókimondó az együttléteink alatt?
Köszönöm válaszát.

Kedves Mária!

Ha jól vettem ki leveléből, akkor 15 éves koruk óta vannak együtt, tehát az elmúlt 31 évben hűségesek és elkötelezettek egymás iránt. Ez tényleg nem mindennapi kapcsolat, elsőként ehhez szeretnék gratulálni. A levelében úgy fogalmazott, hogy a kezdetek óta szégyenlős a párja előtt, de ez eddig még nem okozott problémát. Az első kérdésem ide kapcsolódik: hogyan tudta eddig figyelmen kívül hagyni? Vagy leküzdeni? Eddig mi az, ami működött az együttlétek alatt? Az már nem működik? Vagy nem olyan hatékonyan? Valami változtatásra lenne szükségük? A kapcsolatuk eddigi 31 éve alatt hogyan oldottak meg olyan helyzeteket, ahol valami változtatásra volt szükség? Beszélgettek róla? Elmondták egymásnak őszintén, hogy mire vágynak a másiktól? A szükségleteiket őszintén ki tudják egymásnak mondani? Az intimitás hogyan működik önök között?

Ezek a kérdések amolyan útvezetők lehetnek ahhoz, hogy feltárja a probléma okát magában és visszanyúljon a korábban jól működő problémamegoldó stratégiáihoz.

És van még pár ötletem, javaslatom ahhoz, hogy az együttlétek alatt máshogyan tudjon viselkedni:

  • ha szeretne vadabb, bevállalósabb lenni az együttlétek alatt, első lépésként elég lenne, ha tudnának erről őszintén beszélgetni és megosztani egymással a legbensőbb vágyaikat, fantáziáikat úgy, hogy elfogadóan meghallgatják egymást.
  • megkérdezheti magától azt is: van olyan területe az életemnek, ahol vad, bevállalós, szókimondó tudok lenni? Ha igen, hogyan tudnám azt az együttlétek alatt megvalósítani?
  • kipróbálhatják az együttlétek alatt a szerepjátékot is, ahol különböző szerepekbe bújnak, és aszerint viselkednek. Például: főnök – beosztott, tanár – diák, vevő – eladó, stb.

Érdemes megfontolni azt is, hogy keresnek egy szexuálpszichológus szakembert és pár alkalommal elmennek hozzá együtt és segítséget kérnek tőle az adott probléma megoldásához.

Remélem tudtam inspirációt adni a helyzet jobb kezeléséhez!

Üdvözlettel: Kovács Gábor pszichológus

Önbizalomhiány / 2025.02.15.

Üdvözlöm

Az utóbbi 1-2 évben gyakran ér az úton idegen emberektől többnyire rosszindulatú megjegyzések az alkatomat illetően, kinevetnek vagy gúnyolódnak amit nem mindig tudok kezelni és későbbiekben szorongást generál bennem, (gyerekkoromban is sokat csúfolkodtak rajtam lehet ezért is zavar) szerintem nincs rajtam semmi nevetséges, szeretném segítségét kérni abban, hogy ezt hogy tudnám jól kezelni amikor ilyen történik velem, ismerőseim családtagjaim azt mondják engedjem el, de nem szokott sikerülni valamilyen szinten megmarad bennem. Köszönöm a segítséget , és a választ.

Kedves Kérdező,

Köszönjük levelét!

Nagyon rossz lehet Önnek, hogy ennyi atrocitást él át idegen emberektől. Levele alapján úgy gondolom, hogy érdemes lenne felkeresnie szakembert, hogy a mögöttes okokat is feltárják, hogy miért okozhatnak szorongást Önnek ezek a megjegyzések, milyen gyermekkori sérelmek érték.

Üvözlettel:

Szabó Rita Szorongások / 2025.02.15.

Üdvözletem.Kezdem az elején.Nehéz gyerekkorom volt a testvéreimmel együtt.Az apàm nagyon agressziv ember,gyakran fizikàlisan,verbàlisan vàntalmazott bennünket,megszégyenített.Végül pedig kényszerített,hogy valljuk be,mi vagyunk a hibàssak amiért ezt tette és neki ez jobban fàjt mint nekünk.Az egész gyermekkorom végigkisérte a bűntudat és az,hogy nem vagyok elég jó,ezt is gyakran hangoztatta.Sajnos a felnőttkorom is így tellik.Mindenért bűntudatom van,soha nem érzem,hogy elég jó lennék.Félek megbizni az emberekben azt szoktam meg,hogy senkit nem érdekelnek a problémàim.Mindig igyekszem tökéletesen elvégezni a munkàmat,mert nem birom elviselni ha rosszat mondanak ràm.Sokan emiatt ki is hasznàlnak..De így sem vagyok biztos magamban,mindig màsokat helyezek magam elé.Úgy érzem nem tudok ebböl a mókuskerékből kiszakadni.A sajat kisfiaimat,szeretetben nevelem,teljesen màshogy mint engem neveltek.De néha elveszítem a türelmem és kiabàlok.Félek,hogy olyan leszek mint az apàm.

Kedves Kérdező,

Köszönjük levelét!

Nagyon nehéz gyermekkora lehetett, jó, hogy szeretne ezeken a lert problémákon dolgozni. Levele alapján úgy gondolom, hogy érdemes lenne személyes terápiát kezdenie a történtek feldolgozására. Javaslom, hogy olyan klinikai szakpszichológust keressen, aki jártas az integratív pszichoterápiában.

Üdvözlettel:

Szabó Lili Önbizalomhiány / 2025.02.13.

Jó estét!Nagyvonalakban leírom mi történt!A gyerekem 12 éves mindent elmond ami az iskolában történik.Kérdezni se kell magától mondja.A szülőkkel is jóba vagyunk megbeszélünk mindent ahogy ezt is.De ez a szülő most bement az iskolát számon kérni,mert a gyerekeket megfenyegette egy verekedés miatt hogy fel lesznek jelentve.Mivel a szülő bement az én gyerekem lett a hibás mert elmond mindent.Azóta az egész osztály előtt alázza a gyerekem,az osztályfőnök is. Hazugnak nevezik,és mondják ne barátkozzanak vele.Ezekben sajnos az igazgató is partner.Szerintük fél a gyerek tőlünk azért csinálja ezt. Miért baj ha elmond mindent? Szerintem ez a normális,mert bízik bennünk. Egyébként egy jókedvű lány.Soha nem bántottuk sem szavakkal se mással.Az igazgató viszont fenyegeti,hogy elintézi,hogy ne vegyék fel gimnáziumba.Nagyon tanácstalan vagyok. Ön szerint ez baj hogy elmond a gyerek mindent? Köszönöm a választ! Üdv:Szandra

Kedves Kérdező,

Köszönjük a levelét!

Levele alapján úgy gondolom, hogy nincs könnyű helyzetben, amiért a tanárok és az igazgató ennyire ellenségesen viszonyul Önökhöz. A gyermeke megbízik Önben, ezért mondja el az ott történteket, amiben én nem találok kivetnivalót.  Érdemes lenne átgondolni, hogy akarnak-e továbbra is maradni ebben az iskolában. Javasolt lenne tanácsadó szakpszichológust felkeresnie, akivel átbeszélhetné a történteket s lehetőségeket.

Üdvözlettel:

Szabó Lili Munkahelyi / 2025.02.12.

Üdv!
rendszeresen eljátszom a párommal megkeresett pénzünk nagy részét, folyamatosan hazudok erről neki, pedig tudom hogy úgyse hiszi el, ez valamiért kényszeresen jön..
Illetve pár évvel ezelőtt drogproblémáim voltak, és sajnos az elmúlt pár hónapban egyre gyakrabban nyúlok megint a kábítószerhez, egyszerűen nem tudok rá nemet mondani, pedig nem szeretnék vissza esni.. ezekkel a dolgaimmal mindenkit bántok magam körül, bele értve magamat is, de gondolkozás nélkül teszem mind a kettőt..

Kedves Kérdező,

Köszönjük levelét!

Levele alapján úgy gondolom, hogy érdemes lenne a területileg illetékes addiktológiai gondozót felkeresnie, ahol mind a játékfüggőségre, mind a kábítószerfüggőségre kezelést tudnának biztosítani. Több gondozóban még pszichológusi segítséggel is megtámogatják a gyógyulást.

Üdvözlettel:

Szabó Lili Drogproblémák / 2025.02.12.

Nem tudom van e összefüggès.Apu 2020 ban covidban hirtelen meghalt.Anyu 1 hónapja.A fèrjemmel 35 ève vagyunk együtt nagyon szeretjük egymàst de 10 èvvel ezelőtt ok nèlkül kb 1 èvig kifordult magàból ès fèltèkenysègi rohamai voltak Nagyon türelmes voltam hozzà mindent ràhagytam mert tudom hogy nagxon ragaszkodik mivel a szülei fiatalkorban meghaltak.Nagy türelenmel de rendbe jött minden de most a halàlesetek olyan mintha felszinre hozta volna nekem ezeket a sèrelmeket.Nagyon szeretem alig vârom hogy haza jöjjön a munkàból de mikor itthon van rögtön rossz kedvem lesz.Nem iszik nem cigizik nem csavarog Csak èn vagyok neki az első Köszönöm a vâlaszàt

Kedves Kérdező,

Köszönjük levelét!

Levele alapján úgy gondolom, hogy érdemes lenne az összefüggéseket megkeresnie, hogy mi minden okozhatja a rosszkedvét. Érdemes lenne szakembert felkeresnie, hogy a szülei elvesztését is könnyebben el tudja gyászolni.

Üdvözlettel:

Szabó Lili Lehangoltság és levertség / 2025.02.12.

Jónapot.
Kovács Sándor vagyok és igazából a feleségem miadt írok. Van egy olyan problémánk hogy nem képes se régi se új kelletű lelki problémákat megoldani. 11 éve ismerjük egymást és ez 10 évvel ezelőtt kezdődött. 10 évvel ezelőtt elkezdett elzárkózni előlem szexuálisan. Mint utólag kiderűlt azért mert úgy gondolta hogy ő kevés nekem. Nem tud megfelelni az én igényeimnek. És ettől úgy befeszül hogy iszonyatos stresz hatása alá kerül. Ez megrontotta a kapcsolatunkat. És eljutotunk a válásig. Végül is úgy döntötün adunk még egy eséjt magunknak. De a probléma az hogy ez a szorongás mostmár minden nemű közeledésemre elő jön. A puszira az összebújásra a csókra. És érezhetően be van feszülve. Nem az a baj hogy nem akarja viszonozni. Nem tudja.

Válaszukat előre is köszönöm.

Kedves Sándor!

Köszönöm, hogy megosztotta velem a problémájukat. A leveléből azonban nem derül ki pontosan, hogy milyen segítséget szeretne tőlem. Ha tanácsot szeretne, hogyan közelíthetne újra a feleségéhez, vagy hogy milyen lépéseket tehetnének együtt, szívesen megosztok pár gondolatot.

Úgy tűnik, hogy a felesége elzárkózásának több oka is lehet. Elképzelhető, hogy önbizalomhiányból fakad, mert úgy érzi, nem tud megfelelni az Ön igényeinek. Az is lehet, hogy a kapcsolatuk dinamikájában valami nem volt számára megfelelő, ezért inkább visszahúzódott, vagy az ön szexuális közeledését nem érezte komfortosnak. Mivel ezt pontosan nem tudhatjuk, nagyon fontos lenne, hogy őszintén beszéljenek erről – hogy ő mit érez, és Ön hogyan látja a helyzetet. A kommunikáció hiánya még inkább távolságot szül, és a szorongás csak tovább fokozza a problémát, egy ördögi kört teremtve.

A nők számára az érzelmi biztonság és az érzelmi közelség nagyon fontos, és ha ezt nem érzik, gyakran ösztönösen elzárkóznak az intimitástól is. Érdemes lenne megvizsgálni, hogy a felesége érzelmileg mennyire érzi magát biztonságban a kapcsolatban, és hogyan lehetne ezt megerősíteni.

A legfontosabb az lenne, hogy fokozatosan, nyomás nélkül építsék újra az intimitást, szexualitást. Érdemes lehet először a nem szexuális érintésekre fókuszálni, például kézfogás, ölelés vagy egy nyugodt közös esti pihenés formájában. Fontos, hogy a felesége érezze: nem kell megfelelnie semmilyen elvárásnak, és a szex nem egy teljesítendő feladat, hanem egy közös élmény. Az is segíthet, ha a szexualitás helyett egy ideig inkább az érzelmi közelség kerül előtérbe – őszinte beszélgetések, közös programok, egymás érzelmi támogatása.

Ha úgy érzik, hogy egyedül nehezen haladnak, érdemes lenne egy szexuálterapeutát vagy párterapeutát felkeresni, aki segíthet tisztábban látni a helyzetet, és megoldást találni rá.

Üdvözlettel,

Sárkány Anita Párkapcsolati problémák / 2025.02.12.

Üdvözlöm!
A férjem a hugommal csalt meg elméletileg 2024 szemberében kezdődött. A hugom nálunk élt,sejtettem hogy mi történik,de ha számom kértem őket akkor tagadtak. Aztán 24.novemberben lebuktak. Nagyon sokat beszélgettünk erről a férjemmel akivel azóta is együtt lakunk. Van egy közös 1éves kislányunk. A kislányunk születése után 4hónappal megmondta,hogy ő már nem szeret engem,csak mint a gyermeke anyját. Ahogyan kiderűlt a kettejük viszonya azt állította és mai napig azt állitja,hogy engem is és a hugomat is szeret. Mondtam neki kérjünk segítséget,de elutasító. Én kértem segítséget egy kártya olvasótol,aki megmondta kerek perec hogy a férjem a hugomat szereti és ez nem is fog változni. Mindent szóról szóra elmondott,hogy mivan körülöttem. Javasoltam már a férjemnek a válast de ő válni se akar. Nem tudom hogyan szedhetném magam össze ebből az egészből,de úgy érzem kiüresedtem és nagyon nehéz “egyedül”. Nehéz gondolkozni is sokszor olyan fáradtnak érzem magam. Köszönöm a segítséget!

Kedves Kérdező,

Köszönjük levelét!

Levele alapján úgy gondolom, hogy nehéz helyzetben van, mivel együtt laknak még hárman, s nagyon pici a gyermekük. Érdemes lenne a területileg illetékes Családsegítő Szolgálatnál segítséget kérnie, ott jogász, pszichológus és szociális munkás is dolgozik, s átbeszélhetnék a lehetőségeit a szakemberekkel.

Üdvözlettel:

Szabó Lili Párkapcsolati problémák / 2025.02.11.

Kedves Pszichologus!
Sajnos kialakult egy emesztorendszeri betegségem,aminek elég kellemetlen tunetei vannak. Nem nagyon tudnak az orvosok sem mit kezdeni vele. A legrosszabb tunete,hogy kellemetlen szagom van. Ez bent a munkahelyen mindenkiből felháborodást vált ki,kikozositettek,beszologatnak félek elfajul odáig, hogy kirugnak.
Az lenne a kérdésem, hogy mi tévő legyek, járjak be és ne foglalkozzak velük, majd szólnak, ha nem kívánnak tovabb foglalkoztatni vagy számoljak le a mentális egészségem érdekében? Viszont szeretem a munkat es egyedül élek, nincsen segítségem. Egész nap ezen dilemmazok, mi lenne a legokosabb döntés.
Köszönöm válaszát !

Kedves Timi! A tápcsatorna és emősztőrendszer megbetegédesek hátterében, ha nincs szomatikus (szervi) baj- általában pszichés megterhelésokozza. Bár részletesen nem számolt be a diagnózisról, érdemes lenne utána járnia hogyan kezelhető a problémája mecicinális szinten. A javaslatom, az, ha szereti a munkahelyét, semmiképpen ne mondjon fel, de próbálja rendezni testillata (verejtékezés, gomba, IBS, ?) helyrehozását. Feltétlenül egyeztessen kollégájával – akiben megbizik- hogy ilyen szagokat érez és hogyan tudnák ezt rendezni.

Remélem tudtam segiteni, üdv: L. Katalin

Lengyel Katalin Félelmek és szorongások / 2025.02.10.

Üdv! Nem is tudom mit szeretnék ezzel elérni, csak szeretnék beszélgetni végre valakivel, vagy válaszokat kapni. 5 éve küzdök depresszióval, számos ők miatt kialakulhatott szülők, bántalmazás, baráti kapcsolat stb stb. és az utóbbi időkben minden egyre rosszabb. Kialakult nalam egy erős szorongás emiatt kimenni sem merek még az utcára sem. Nagyon érzékeny vagyok és inkább mások problémáit próbálom megoldani/segíteni hogy nekik jobb legyen. Durva megfelelési kényszerem van, mostanában nagyon erős hangulatingadozásaim vannak egyszer boldog mások nagyon szomoru vagyok és ez mostmár egyre rosszabb képes vagyok olyan dolgokra amikre eddig nem igazan pl öngyilkossági kisérlet és nem tudom hogy ez mitől van. Ráadásul valószínuleg evészavarom is van. Novemberben eltört a gerincem és ez rettentően megviselt semmit nem tudok normálisan megcsinálni és ez fáj. Annyi mindent tudnék még mesélni de nem akarom sajnáltatni magam elnézést kérek.

Kedves Kérdező,

Köszönjük levelét!

Nagyon nehéz lehet Önnek, hogy ennyi testi és lelki problémával küzd.Én mindenképpen javasolnám, hogy a szüleinek mondja el, hogy pszichológusi segítségre lenne szüksége. Ők tudnának Önnek keresni kamaszokkal foglalkozó szakembert akár online formában.

Üdvözlettel:

Szabó Lili Személyiségzavarok / 2025.02.07.

Van egy kislányom aki 4 és fél éves. Az a probléma van vele hogy fél a nagyobb gyerekektől ha össze kerül velük és nem ismeri akkor nem beszélget el van egy magába nem kezdeményez. Az oviban sincs gond ha az ok csoportjuk van csak viszont ha össze kerülnek véletlenül a másik csoportal neki nem tetszik és nem beszél azokkal a gyerekekkel sem, hiába szólnak hozzá. Járunk úszni s ott is, hogy nincs ismerőse hanem nagyobb gyerekek is vannak ő nem megy bele a vízbe sem, szeptemberbe kezdte akkor nem volt gond a vízzel az csak most 2 hete kezdődött.

Kedves Heléna!

Lehetséges, hogy a kislány zavarban van a nagyobbak előtt, de az is, hogy fél tőlük – ennek is nagyon sok oka lehet, hogy miért, ahogy a viselkedése megváltozásának is, ez csak két jellemző szituáció. Kérdést nem intézett hozzám, így én azt mondanám, hogy próbáljanak a kislánnyal minél többet beszélgetni, hogy hogy érzi magát az oviban és az úszáson, mi az, ami esetleg nehéz neki, van-e valami, ami, bántja – a lényeg, hogy érezze, hogy elmondhatja, hogy mi zajlik benne anélkül, hogy mérgesek lennének rá. Természetesen ha ezen túl vannak már, érdemes lehet gyermekpszichológus segítségét kérni egy-két alkalommal, hogyha nem javul a helyzet – hogy ki lehessen zárni, hogy valami komolyabb probléma van a háttérben.

Üdv, Rita

Szabó Rita Szorongások / 2025.02.07.

Kedves Doktornő! Segítséget, tanácsot kérnék. Párom magában beszél, mutogat, van hogy előttem is magában hang nélkül beszél úgy hogy én nem figyelem. Többször észre vettem de nem reagáltam rá mert kellemetlenül sem szerettem volna őt ezáltal hozni. Szeretnék rajta segíteni, az elmúlt másfél évben tapasztalom ezt a furcsa szokást tőle, 6 éve alkotunk egy párt, és már kezdek félni attól hogy tényleg becsavarogott. Ilyen problémával hova lehet fordulni?, mit tanacsol. Válaszát előre is nagyon szépen koszonom! 🙂

Kedves Kérdező,

Köszönjük levelét!

Érdemes lenne párjának finoman jelezni a tapasztaltakat, s amennyiben ő is nyitott lenne rá, akkor klinikai szakpszichológussal megvizsgáltatni, A vizsgálat során lehetne választ kapni, hogy mi is történhetett a párjával az elmúlt másfél évben.

Üdvözlettel:

Szabó Lili Párkapcsolati problémák / 2025.02.05.

beszelgetni szeretnek es tanacsot hogy mit tegyek szeretem a parom de o megis csunyan beszel velem le hord mindennek tudom hogy neki nehez a munka miatt de ugy gondolom ettol meg nem erdemlem azt hogy veszekedjen velem es csunyan beszeljen stb

Kedves Evelin!A párkapcsolatban mindig vannnak súrlódások, konfliktusok, amelyek a megfelelő kommunikációval áthidalhatók. A verbális bántalmazás mindig méltatlan és rendezni szükséges. ha nem sikerülne, kérje szakember sgitségét, az oldalunkon megtalálja kollégáinkat, várjuk szeretettel. Üdv: Lengyel Katalin

Maróti Eszter Lehangoltság és levertség / 2025.02.05.

Szóval lényegében annyira nemtudom szeretni magam hogy az nem igaz. Az osztálytarsaim mellé állok és kétszer olyan dagadt vgyok vagyis nem dagi vagyok hanem így termetileg nagyobb és rosszul esik. Csúnyának tartom magam mert valaki mindig leszolja valamimet és igen. Emellett azt érzem hogy valami diagnosztizálatlan betegségem van, folyton ideges leszek kis dolgokon és nagyon hamar valtakozik a hamgulatom, egyrol a kettore eltudok valakit taszitani magamtol ha nem ugy van valami ahogy szerintem lennie kéne. Ennyi.

Kedves Tamás!

Együttérzek veled abban hogy milyen nehéz lehet elfogadni önmagadat és hogy nehéz kezelni az érzéseidet. Beszéltél már erről a szüleiddel? Meg mered osztani ezeket az érzéseket velük? Fontos lenne, hogy beszélj velük ezekről a néhézségeidről.

A másik, amit javasolnék, hogy keresd meg bátran az iskoládban az iskolapszichológust, vele is beszélhetsz ezekről a nehéz érzéseidről, ha otthon a szüleidnek nem mered elmondani.

Remélem megtalálod azt az embert, aki meghallgat és melléd áll a problémáid megoldásában.

Üdvözlettel: Kovács Gábor pszichológus

 

Önbizalomhiány / 2025.02.04.