A párkapcsolat legfontosabb alappillérei – 2. rész

A párkapcsolat legfontosabb alappillérei – 2. rész

Egy egészséges párkapcsolatban szeretnénk megtapasztalni a melegséget, a kölcsönös elfogadást és tiszteletet. Szeretnénk kötődni a másikhoz úgy, hogy közben ne veszítsük el saját önállóságunkat, integritásunkat. Amikor egymás felé fordulunk és minőségi időt töltünk egymással, arra vágyunk, hogy kifejezhessük magunkat őszintén és szabadon, hogy elfogadóan és empatikusan meghallgassanak. Természetesen ugyanezt várja társunk is tőlünk: hogy jelenlétünkben szabadon lehessen önmaga, hogy szabadon megélhesse önmagát abban a biztonságban, amivel körbevesszük.

Ha ily módon kölcsönösen számíthatunk és támaszkodhatunk egymásra, akkor ezáltal megteremtődik az a biztonság, amiben otthonosan érezhetjük magunkat. Ennek létrehozása azonban rendszeres erőfeszítést és munkát igényel: sok figyelmet, odaadást, önátadást, sok érzelmi és lelki munkát.

Előző cikkemben a párkapcsolat első négy alappillérét tekintettük át, most folytatjuk a sort a következő négy fontos minőséggel:

Kíváncsinak maradni a párkapcsolatban

Az egymás iránti kíváncsiság a kapcsolat egészséges működésének egyik nagyon fontos alappillére. A kapcsolat elején a legtöbben kíváncsiak vagyunk a másikra, meg akarjuk ismerni minél jobban, számtalan kérdést teszünk fel neki, meg akarunk tudni róla minél több dolgot, ami számunkra fontos. Ennek a folyamatos kíváncsiságnak a megőrzése állandó odafigyelést, nyitottságot és erőfeszítést kíván részünkről, valójában a kapcsolat mélyülésének és fejlődésének egyik feltétele.

De vajon az idő múlásával is képesek vagyunk megőrizni ezt a kíváncsiságot? Képesek odafordulni párunk felé és rendszeresen megkérdezni őt, hogy hogy érzi magát, mire van szüksége, hogy telt a napja? Ha nem hagyjuk lankadni magunkban a kíváncsiságot a másik felé, akkor ezzel nagyban hozzájárulunk a kommunikáció fenntartásához és mélyíthetjük a kapcsolatunkat.

Érdeklődést kifejezni

A partnerünk felé kifejezett érdeklődés és odafordulás egy intimitási szinttel többet jelent, mint a kíváncsiság kifejezése. Ha egy ház metaforájával élünk, akkor a kíváncsiságot az „előszoba” szimbolizálja, de ha tovább haladunk befelé a házba, akkor eljutunk a „nappaliba”, ahol az életünket éljük, itt valósulhat meg az „igazi” összekapcsolódás, ami egy mély érdeklődés és odafordulás a társunk felé.

Érdeklődésünket azáltal tudjuk legjobban kifejezni, ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy a párunk hogyan éli meg a vele történteket, mit gondol róluk, hogyan viszonyul hozzájuk, vagyis az élményeihez és tapasztalataihoz. Ilyen irányú érdeklődésünket kifejezhetjük például úgy, hogy a munkájáról, barátairól, családtagjairól, hobbijáról kérdezzük. De érdeklődhetünk arról is, hogy milyennek lát minket, hogy viszonyul bizonyos fontos dolgokhoz, mit érez azokkal vagy személyekkel kapcsolatban.

A partnerünk iránti érdeklődés a kapcsolat fennmaradásának fontos feltétele. Ha képesek vagyunk ezt a szüntelen odafordulást megőrizni a kapcsolat előrehaladtával is, akkor nagyban hozzájárulunk ahhoz, hogy a kapcsolat mélyüljön, fejlődjön és ellenállóvá váljon a nehezebb időszakokkal való megküzdésben.  

Támogatás nyújtása

A partnerünknek nyújtott támogatás lényege az, hogy olyan támogatást adunk neki, amire szüksége van, és nem olyat, amiről mi gondoljuk, hogy szüksége van. Ehhez azonban eleget kell beszélgetnünk arról, hogy mi a fontos számára, mert így fogjuk csak igazán megtudni, hogy milyen támogatásra, milyen segítségre vágyik tőlünk.

Ennek egyik legjobb módja, ha megosztjuk egymással a szeretetnyelvünket, vagyis azt, hogy miből érezzük igazán, hogy szeretve vagyunk. Hogy milyen módon vágyunk a szeretetre. Hogy mit kell tennie ahhoz a partnerünknek, hogy azt érezzük, szeret minket. Az egymás iránt kifejezett támogatás vagy gondoskodás tehát a szeretet kifejezésének egyik legjobb módja és a párkapcsolat egyik kulcsfontosságú alappillére.

Értékek és életmód megosztása 

Ahhoz, hogy egy erős szövetségnek éljük meg a párkapcsolatunkat, ahol mindketten azonos irányba megyünk, közös értékrenden alapuló célokra és hasonló életmódra van szükségünk. Ha céljaink közösek és egy irányba tartunk, akkor ez erősíti a köztünk lévő szövetséget. Ez persze nem azt jelenti, hogy mindent együtt kell csinálnunk és mindenről hasonlóan kell vélekednünk, hiszen az egyéni céljaink és vágyaink legalább ugyanolyan fontosak. Viszont a közös érdeklődési körök és a hasonló életstílus nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a párkapcsolat erős kötelékké válhasson.  

Feltehetjük magunknak a kérdést: egységnek érezzük a kapcsolatunkat? Egy csapat vagyunk, akik egy hajóban eveznek? Megvan köztünk az erős kapcsolat, amit a közös érdeklődés, a közös célok és az egymás iránti szűntelen gondoskodás táplál? Természetesen a megfelelő mértékű különbségre is szükség van a vonzalom megtartásához, ezekre azonban erőforrásként kell tekintenünk és elfogadnunk egymásban, amennyire csak lehetséges.

A jól működő és erős párkapcsolat a kölcsönös bizalomra, tiszteletre, megbízhatóságra, erőforrásokra, érzelmi elérhetőségre épül. Ha ezt meg tudjuk teremteni, akkor úgy érezhetjük, hogy egy erős egység vagyunk, akik egy hajóban eveznek.

Felhasznált szakirodalom

  • Stan Tatkin: Wired for love (2024)

A blogcikket Kovács Gábor tanácsadó szakpszichológus írta. Úgy érzi, hogy elakadt a párkapcsolata, és szükség van egy külső segítségre? Forduljon bizalommal szakemberünkhöz online pszichoterápiás konzultációra ide kattintva!

Kovács Gábor - Onlinepszichológus.net
Kovács Gábor – Onlinepszichológus.net