ÍRÁSAINK

A szorongó gyermek viselkedésének jellemzői

Szülőként, nagyszülőként a legjobbat akarjuk a gyermekünknek, ezért jó, ha tisztában vagyunk azzal, milyen jelekre kell felkapnunk a fejünket, ha észre vesszük az utódunk viselkedésében. Mik a gyermekkori szorongás tünetei? Hogyan segíthetünk a gyermekünknek, ha ezek bármelyikét észrevesszük rajta? Életkortól és lelki fejlődési szinttől függően sokféle tünete lehet egy kisgyermek életében a szorongásnak, nézzük meg most ezeket!
BŐVEBBEN

A generalizált szorongás kezelhető gyógyszer nélkül?!

A szorongásos kórképeknek több típusa van. A leggyakoribbak ezek közül a pánikbetegség, a fóbiák és a generalizált szorongás. Múlt héten a fóbiákról szóltunk, jelen írásunkban pedig a generalizált szorongásra térünk ki részletesen. Mi az a generalizált szorongás? Mik a tünetei? Hogyan kezelhető a leghatékonyabban? Szükséges-e ehhez gyógyszer?
BŐVEBBEN

A szorongásos zavarok és a fóbiák kognitív szemlélete

A szorongás a legjellemzőbb lelki tünet, sokféle betegség kialakulhat belőle. A kognitív-viselkedésterápiás szemlélet alapja, hogy a szorongás egy vészjelzés, melynek létrejöttében a személy belső értékelő folyamatainak zavara áll. Magyarán a beteg a veszélytelen ingert is kockázatosnak címkézi. Az elkerülő viselkedés pedig megerősíti ezt a félelmet. Ennek hátterében az elmélet szerint tanulástechnikai folyamatok állnak. Hogyan zajlik a fóbiák kognitív-viselkedésterápiás kezelése?
BŐVEBBEN

Párkapcsolati problémák pszichológus szemmel

Korábban az ismerkedés meghatározott rend szerint zajlott, sokkal több kimondott vagy kimondatlan szabály volt egy-egy párkapcsolatban. Mindenki tudta, mit várhat el egy férjtől vagy feleségtől. Ma azonban elmosódottak a nemi szerepek, nem ritka hogy a nő keres többet, vagy a férfi végez rendszeresen házimunkát. A sok lehetőség amennyire áldásos hatású, éppen akkora bizonytalanságot is szül. Megnöveli a partnerek között a hatékony kommunikáció jelentőségét. Miből fakadnak a párkapcsolati problémák? Hogyan lehet változtatni azon, ami nem működik jól a kapcsolatunkban?
BŐVEBBEN

Ismerkedjünk online?!

Korábban megvoltak a rendszeres összejövetelek, társasági események, amik remek alkalmat kínáltak a pártalálásra, hiszen összegyűltek a környező ifjak. Manapság ez háttérbe szorult, az internet segítségével azonban akár a világ másik feléről is találhatunk társat magunknak. A sok örömteli változás mellett azonban nehézségekkel is szembe kell néznünk a modern technika elterjedésének hatására. Az Internet-használat hétköznapivá válása ugyanis a kapcsolataink dinamikáját is megváltoztatta. Pontosan milyen előnyei és hátrányai vannak annak, hogy a virtuális világ egyre nagyobb teret hódít az életünkben?
BŐVEBBEN

Segítség, drogozik a gyerekem!

Napjainkban könnyen elérhetőek a legkülönfélébb drogok. Egy egyszerű internetes kereséssel szinte bármi beszerezhető, aminek egyik veszélye, hogy az újabbnál újabb szerek hatását képtelenség számon tartani. Manapság a fiatalok számára természetes az alkohol és a különféle drogok kipróbálása. Mit tehetünk, hogy a gyermekünket felkészítsük a droghasználat veszélyeire? Vajon mitől függ az, hogy rászokik-e a tudatmódosító szerekre? Mit tehetünk ha aggasztó jeleket látunk rajta? Mi ma a leghatékonyabb kezelés drogfüggőség esetén?
BŐVEBBEN

Segítség, függő van a családomban!

Magyarországon az alkoholizmus népbetegségnek számít, hiszen a népesség mintegy 20%-a veszélyeztetett a problémás ivás szempontjából. Szinte minden családban van valamiféle érintettség, ezért nagyon fontos hogy azt is megvizsgáljuk a függőség maga hogyan hat a család rendszerére. Mitől függ hogy valakiből függő lesz vagy sem? Milyenek az függők családjai? Mit élnek meg az alkoholisták gyermekei? Mi jelenti ma a leghatékonyabb kiutat a függőségekből?
BŐVEBBEN

A terméketlenség kérdései

Manapság nagyon kitolódott a gyermekvállalás ideje, ezért rengeteg pár kénytelen szembenézni azzal, hogy spontán nem jön létre a terhesség. Magyarországon általában egy évnyi sikertelen próbálkozás után javasolják az orvosi kivizsgálást a pároknak. Ebben az írásban kifejezetten a meddőség lelki hatásaival foglalkozunk. Mit élnek meg a meddőnek nyilvánított párok? Milyen kérdések, lehetőségek merülnek fel ilyen esetben? Mi segíthet a nehézségeken?
BŐVEBBEN

A szülés, mint élmény?

Tudattalanul mindannyian hordozzuk születésünk és a nők saját szülésük, szüléseik történetét is. Talán nem is gondolnánk, hogy a születésünk során elszenvedett traumák megnyilvánulnak a hétköznapi konfliktushelyzeteinkben. Sőt, feldolgozatlan fájdalmunk rányomhatja a bélyegét a párunkkal illetve a gyermekünkkel való kapcsolatunkra is. Mi történik a nőben a szülés során? Hogyan módosul mindez, ha komplikációk lépnek fel? Hogyan segíthető a szülésélmény feldolgozása?
BŐVEBBEN

Gyermekünk születése… a párkapcsolatunk erőpróbája

Múlt heti blogbejegyzésünk a terhességgel, gyermekszületéssel kapcsolatos változásokról szólt, ezt szeretnénk most folytatni, részletesebben elmerülni abban a kérdésben, hogyan is hat a személyiségünkre és végül a párkapcsolatunkra ez a változás. Mielőtt édesanyává, vagy édesapává a válnánk, már rengeteg elképzelésünk van a szülői szerepről. Hogyan valósítjuk meg ezeket? Min múlik a siker? Írásunk segítségével közelebb juthat a kérdés megfejtéséhez!
BŐVEBBEN

Kismamának lenni… felhőtlen boldogság?

Milyen változásokat hoz magával a kismama lét? Ezáltal megváltozik a kapcsolatrendszere: férjéhez, édesanyjához, önmagához való viszonya is. Ennek kapcsán a pszichológia ún. normatív krízisről beszél: egyrészt lelki fejlődést hordoz magában ez az állapot, másrészt számtalan korábbi belső konfliktust, megoldatlan problémákat hozhat újra felszínre. Mik a leendő anyukák és apukák nehézségei? Mi segítheti át őket ezeken, hogy a gyermekvállalás és gyermeknevelés minél gördülékenyebb, örömtelibb folyamat legyen?
BŐVEBBEN

Hogyan hat az okoseszközök használata az alvásunkra?

Rohanó világunkban egyre több mindent intézünk interneten keresztül, s emiatt akár sokszor az esti órákban is a gép előtt ülünk. Vajon hogyan is hat ránk huzamos időn keresztül ez a viselkedés, miként befolyásolja az alvásunkat? Az egyre inkább éjszakába nyúló internetezés a bioritmus felborulását hozhatja létre, ami a nappali álmosság és kialvatlanság érzését fokozza. A kevés alvás tartóssá válása pedig alvászavart, ingerültséget, fáradékonyságot, koncentrációs nehézséget eredményez. Mit tehetünk ez ellen? Írásunkból kiderül!
BŐVEBBEN

VIDEÓINK