Kinek az inge? – Az alaptalan vádak mögötti dinamika
Négy részes videósorozatunk olyan helyzetek mögötti dinamikát próbál feltárni, bemutatni, amikor az egyik személy úgy érzi, hogy a másik alaptalanul vádolja meg olyan tettel vagy szándékkal, ami eszébe sem jutott vagy éppen érthetetlen módon támad rá és megalázó módon negatívan minősíti. A támadó személyt nevezzük el Alfának, a másik személyt (aki értetlenül, leforrázottan áll a helyzetben) Bétának.
Videósorozatunk első részében az Alfa személyiségének a működésmódjának a feltárásával, megértésével foglalkozom. Kattintson ide, és tekintse meg ön is a videót a YouTube-csatornánkon:
Alfa személyisége – az irreális énkép
A legelején felvázolt helyzet – amikor Alfának elnevezett személy alaptalanul, érthetetlen módon vádolja Bétát – kulcsa Alfa személyiségében rejlik. Ezért, ha Alfa személyiségének a működését megértjük, akkor meg tudjuk érteni azt is, hogy miért ilyen forgatókönyvvel zajlanak az események függetlenül a helyzet, a probléma valós súlyától és legtöbbször Béta személyiségétől is.
Alfának önmagáról alkotott képe (ami nem valós) legmélyen, legbelül nagyon negatív. Az egész személyiségét, önmagát negatívnak látja. Például: „Én egy senki vagyok!”, „Én egy beteg, nem-normális ember vagyok!”, „Én egy nem szerethető ember vagyok!”, „Én rossz vagyok!”. Az, hogy konkrétan mi ez a negatív jellemvonás, ez egyéni, és nagymértékben a gyermekkorban kapott visszajelzések alapján alakul ki. Hangsúlyozom, hogy ez nem reális én-kép!
Ez az én-kép a gyermekkorban kapott lealázó, lekicsinylő megjegyzések, minősítések következményeként alakulhat ki, de akár túlzottan pozitív, „ajnározó”, felmagasztaló hozzáállás is egy irreális én-kép kialakulásához vezethet. Ha nem hiteles, ellentmondásos, következetlen a családi, külső visszacsatolás, akkor a gyermeknek önmagáról egy hamis én-kép fog kialakulni, ami igen végletes (jó-rossz, szép-csúnya, zseni-buta, király-senki).
Mivel a negatív én-képhez nagyon sok negatív érzelem társul – domináns a szégyenérzet és ehhez kapcsolódó félelem: „Senki nem fog szeretni!”, „Elfordul mindenki tőlem”, „Mindenki látja, hogy egy senki vagyok!” – ezért ez a lélektanilag domináns negatív én-kép meghatározó a személyiség működésmódját illetően. Ezek nagyon fájdalmas és nehezen elviselhető érzések, ezért a lélek próbálja elfolytani, „eltüntetni” ezt a negatív „én”-t, mintha nem is létezne.
Álarc – avagy a hamis-én
Ennek az egyik módja, hogy egy „jó”, a külvilág részéről is pozitív megerősítést kapó szerepet vesz fel az illető – „Én Király vagyok!”, „Én jó ember vagyok!” vagy éppen „Én mártír, áldozat vagyok!”.
Ez egy álarc, szerep, egy felvett hamis-én, amivel Alfa próbál azonosulni, de mindvégig legmélyen érzi, hogy ő nem ilyen. Ha meg nem ilyen, akkor marad a negatív én-kép, ami szintén hamis, nem a valós személyiségét, belső tulajdonságait tartalmazza. Így egész élete arra megy rá, az a fő belső meghatározó hajtóerő, hogy a pozitív felvett én-képet, szerepet fenntartsa, biztosítsa, bizonyítsa, mert ha ez nem sikerül, … akkor bizony előbukkan a negatív a rettenetes szégyenérzéssel és félelmekkel együtt.
Sérülékenység, bizonytalanság
Ebből a leírásból kitűnik, hogy Alfa mennyire kiszolgáltatott a külvilág visszajelzéseire, mennyire sérülékeny és bizonytalan legbelül. Ez a belső sérülékenység persze a felvett hamis én-képpel és az ezzel együtt járó „Én Király vagyok!” szereppel, sokszor lekezelő viselkedésmóddal nagyon jól van álcázva.
Mindaddig, amíg a külvilágból pozitív visszajelzést kap Alfa, addig biztosítva érzi, hogy ő jó, a belső szégyenérzetét és félelmét meg tudja nyugtatni, bagatellizálni, semmissé tenni. Addig, amíg a külvilág is úgy kezeli, olyan visszajelzéseket ad neki, hogy „Igen, látjuk, Király vagy!”, addig nagyon jól tud funkcionálni, problémát megoldani, segítőkész, együttműködő, kreatív és kooperatív személyiségnek látszik.
A külső személyek is ennek megfelelően egy pozitív visszacsatolást fognak kapni tőle – „Mi (én és te) fantasztikus csapat vagyunk!”, „Mi (én és te) mindent meg tudunk oldani, véghez tudunk vinni!”. Ebben a helyzetben, szakaszban Alfa mellett Béta is azt érzi, hogy fantasztikus páros, Béta is szárnyakat kap, végre valaki megérti őt, elismeri, egy hullámhosszon működnek, egy közös cél felé tartanak. Utólag sokszor mondja azt Béta, hogy ez maga a beteljesült álom volt! De hát sajnos az álmok után a rémálmok jönnek!
- Mik ezek a rémálmok?
- Hogyan néznek ki? és
- Hogyan is alakulnak ki?
- Milyen rémálma van Alfának? és
- Milyen rémálma van Bétának?
Erre a következő videóban kapunk választ.
Mentális segítségre van szüksége?
Forduljon bizalommal szakemberünkhöz, foglaljon időpontot négyszemközti online pszichoterápiára ide kattintva.
Kattintson ide és tekintse meg a többi videónkat is. Ön is szeretne kérdezni szakembereinktől? Ide kattintva megteheti! További videós tartalmakért iratkozzon fel a YouTube csatornánkra!
Ahol még megtalál minket
⬇️Napi pszichológiai tartalmakért és lelki feltöltődésért kövessen minket közösségi oldalainkon:
Instagram
Tiktok
Facebook oldal
Facebook csoport