ÍRÁSAINK
Manapság nagyon kitolódott a gyermekvállalás ideje, ezért rengeteg pár kénytelen szembenézni azzal, hogy spontán nem jön létre a terhesség. Magyarországon általában egy évnyi sikertelen próbálkozás után javasolják az orvosi kivizsgálást a pároknak. Ebben az írásban kifejezetten a meddőség lelki hatásaival foglalkozunk.
Mit élnek meg a meddőnek nyilvánított párok? Milyen kérdések, lehetőségek merülnek fel ilyen esetben? Mi segíthet a nehézségeken?
BŐVEBBEN
A szülés, mint élmény?
Tudattalanul mindannyian hordozzuk születésünk és a nők saját szülésük, szüléseik történetét is. Talán nem is gondolnánk, hogy a születésünk során elszenvedett traumák megnyilvánulnak a hétköznapi konfliktushelyzeteinkben. Sőt, feldolgozatlan fájdalmunk rányomhatja a bélyegét a párunkkal illetve a gyermekünkkel való kapcsolatunkra is.
Mi történik a nőben a szülés során? Hogyan módosul mindez, ha komplikációk lépnek fel? Hogyan segíthető a szülésélmény feldolgozása?
BŐVEBBEN
Gyermekünk születése… a párkapcsolatunk erőpróbája
Múlt heti blogbejegyzésünk a terhességgel, gyermekszületéssel kapcsolatos változásokról szólt, ezt szeretnénk most folytatni, részletesebben elmerülni abban a kérdésben, hogyan is hat a személyiségünkre és végül a párkapcsolatunkra ez a változás. Mielőtt édesanyává, vagy édesapává a válnánk, már rengeteg elképzelésünk van a szülői szerepről. Hogyan valósítjuk meg ezeket? Min múlik a siker? Írásunk segítségével közelebb juthat a kérdés megfejtéséhez!
BŐVEBBEN
Kismamának lenni… felhőtlen boldogság?
Milyen változásokat hoz magával a kismama lét? Ezáltal megváltozik a kapcsolatrendszere: férjéhez, édesanyjához, önmagához való viszonya is. Ennek kapcsán a pszichológia ún. normatív krízisről beszél: egyrészt lelki fejlődést hordoz magában ez az állapot, másrészt számtalan korábbi belső konfliktust, megoldatlan problémákat hozhat újra felszínre.
Mik a leendő anyukák és apukák nehézségei? Mi segítheti át őket ezeken, hogy a gyermekvállalás és gyermeknevelés minél gördülékenyebb, örömtelibb folyamat legyen?
BŐVEBBEN
Hogyan hat az okoseszközök használata az alvásunkra?
Rohanó világunkban egyre több mindent intézünk interneten keresztül, s emiatt akár sokszor az esti órákban is a gép előtt ülünk. Vajon hogyan is hat ránk huzamos időn keresztül ez a viselkedés, miként befolyásolja az alvásunkat? Az egyre inkább éjszakába nyúló internetezés a bioritmus felborulását hozhatja létre, ami a nappali álmosság és kialvatlanság érzését fokozza. A kevés alvás tartóssá válása pedig alvászavart, ingerültséget, fáradékonyságot, koncentrációs nehézséget eredményez. Mit tehetünk ez ellen? Írásunkból kiderül!
BŐVEBBEN
Hogyan segíthetünk gyermekünknek a gyászban?
Az előző heti blogbejegyzésünkben a gyászról és a veszteségek feldolgozásáról volt szó. Ebben az írásban ehhez a témához szeretnék kapcsolódni, kiemelve a gyászfolyamat gyermekkori sajátosságait. Minden szülő számára lényeges a tudás, hogy hogyan lesz képes gyermekét megsegíteni, ha az valamiféle veszteséggel találja magát szemben. A leggyakoribb halállal kapcsolatos szülői kérdéseket, tipikus problémahelyzeteket vesszük most sorra.
BŐVEBBEN
Gyász… avagy mi zajlik bennünk a veszteségélmény hatására?
A gyásszal már mindenki találkozott, vagy találkozni fog hozzátartozóinak, ismerőseinek, barátainak halála, vagy akár egy válás kapcsán. Veszteségre adott normál reakcióról van szó, ugyanakkor ez krízis helyzetnek is tekinthető, hisz ilyenkor gondolkodásunk, érzelmeink és magatartásunk is eltér a megszokottól.
Gondolta volna, hogy a veszteség testi tüneteket is okoz? A gyászfolyamatban való elakadás komolyabb szervi elváltozásokat vagy testi betegségeket is kiválthat!
BŐVEBBEN
A pánikzavar hatékony kezelése
A pánikzavar visszatérő pánikrohamokból, azaz szorongásos rohamokból áll. Ezek különböző helyzetekben, körülmények között jelentkezhetnek, ezáltal bejósolhatatlanok. Egy idő után kialakul a rosszullétektől való félelem. A roham hirtelen jelentkezik, egyre fokozódó tünetek jellemzik, maximális intenzitását átlagosan 10 perc alatt éri el, majd spontán enyhül.
Ha érdekli, hogyan kezelhető a pánikbetegség, olvassa el blogbejegyzésünket.
Kíváncsi, van-e Önben szorongás? Ha kitölti tesztünket, ezt is megtudhatja!
BŐVEBBEN
Az érzelmek hullámvasútján… a bipoláris affektív zavarról
A bipoláris affektív zavar, hétköznapi nevén mániás depresszió jóval ritkább az unipoláris depressziónál, az emberek mindössze 4%-a szenved benne. Kezelése azonban az előbbi kórképnél komplikáltabb. Itt még jellemzőbb az öngyilkosság veszélye, különösen a mániás szakaszban, vagy a két hangulati véglet közötti átmenet során. Közös pont a két kórképben, hogy a hangulat elválik a külső eseményektől, bejósolhatatlanná, sőt, kontrollálhatatlanná válik. Mik a bipoláris zavar tünetei? Hogyan alakul ki? Hogyan kezelhető? Nézzük meg részletesen!
BŐVEBBEN
Mi a különbség a rosszkedv és a depresszió között?
Gyakran használjuk a depressziós kifejezést, ha valakit lehangolnak, kedvetlennek látunk. Mi a különbség a kórkép és a negatív hangulat között? Mit érez az, aki depresszióban szenved? Mik a betegség tünetei? Miért alakul ki? Milyen fajtái vannak és hogyan kezelhető? Blogbejegyzésünkből megtudhatja!
Ha pedig az is érdekli, Önnek vagy szeretteinek vannak-e depressziós tünetei, tesztünk kitöltése után erre is választ kaphat!
BŐVEBBEN
A szexuális zavarokról… szakértő szemmel
A jó szex energiával tölti fel, bensőségesebbé és mélyebbé teszi a párkapcsolatot, bővíti örömforrásaink körét. Az egészséges szexualitás tehát olyan érték az életünkben, melyről nem érdemes lemondanunk. Fontos megjegyezni, hogy a nők 40, a férfiak megközelítőleg 30%-ának van élete során legalább egyszer valamilyen szexuális problémája. Érdemes tudni, hogy a szexuális probléma az esetek túlnyomó többségében nem egyetlen embert, hanem egy párt érint. Milyen szexuális zavarok vannak? Mit tehetünk ellenük? Blogbejegyzésünkből megtudhatja!
BŐVEBBEN
Ha a lélek fáj… a test is sajog 2
Akkor beszélünk szomatizációs (vagy szomatoform) zavarokról, amikor a belső feszültség még nem hoz létre diagnosztizálható fizikai elváltozást. Ha mégis, akkor az ezek által okozott szenvedés nagyobb az orvosi szempontból megmagyarázható mértéknél. Érdemes mindenképpen figyelmet szentelnünk ezeknek a kórképeknek, mert bár keveset hallunk róluk, rengeteg embert érintenek hazánkban is. Ráadásul ezek a betegségek munkahelyi, társas és párkapcsolati problémákat is magukkal hoznak.
BŐVEBBEN
VIDEÓINK
Problémamegoldás helyett vádaskodás – Kinek az inge? 3. rész
Négyrészes videósorozatunk új epizódjában folytatjuk Alfa (a támadó személy) és Béta (a leforrázott személy) kapcsolatának vizsgálatát, amely az alaptalan vádak mögötti dinamikát hívatott bemutatni. A harmadik rész megtekintéséhez kattintson ide: Egy szituáció, több megélés, értelmezés Először is nézzünk három fiktív esetet, ami mentén tudunk végig haladni a folyamaton. Alfa és Béta reggelihez készülődnek. Béta az
BŐVEBBEN
Hogyan keletkezett az éjszaka? – Mese a gyászról
A mai alkalommal egy hindu mesét hallgathat meg Maróti Eszter pszichológusunk előadásában. A videóhoz kattintson a lenti linkre, vagy tekintse meg olvasható verzióban lejjebb görgetve. Mese a gyászról Ez a hindu mese a gyászról szól, illetve a gyászhoz kapcsolódó érzésekről, amely segíthet gyerekeknek, de akár felnőtteknek is feldolgozni a gyásszal járó nehéz érzéseket, élményeket. A
BŐVEBBEN
A felnőttkori ADHD tünetei
A mai podcast-ben Szabó Lili klinikai szakpszichológusunk előadásában a felnőttkori ADHD-ról tudhat meg többet. A videó megtekintéséhez kattintson ide: Mi az a felnőttkori ADHD? A felnőttkori ADHD már gyerekkorban kialakult, idegrendszeri fejlődési zavar. 12 éves kor előtt kezdődő tünetekkel jelentkezik, amelyek az esetek körülbelül 40-60 százalékánál felnőttkorban is diszfunkciót okoz, és kezelés nélkül jelentősen ronthatja
BŐVEBBEN
Álomszerű kapcsolatból rémálom – Kinek az inge? 2. rész
Ez a négy részes videósorozat olyan helyzetek mögötti dinamikát próbál feltárni, bemutatni, amikor az egyik személy úgy érzi, hogy a másik alaptalanul vádolja meg olyan tettel vagy szándékkal, ami eszébe sem jutott vagy éppen érthetetlen módon támad rá és megalázó módon negatívan minősíti. A támadó személyt nevezzük el Alfának, a másik személyt (aki értetlenül, leforrázottan
BŐVEBBEN
Konténer gyakorlat – érzelemszabályozási technika
Mai videónkban Maróti Eszter pszichológusunk egy újabb relaxációs gyakorlattal érkezik, ami önnek is segítségére lehet az érzései kezelésében, szabályozásában, akár komolyabb stresszhelyzetek esetében is. A konténer gyakorlat célja, hogy stresszhelyzetben is képesek legyünk megnyugodni, és tehermentesíteni tudjuk a szervezetünket a stressz okozta hatásoktól. További relaxációs gyakorlatokat talál a YouTube-csatornánkon, iratkozzon fel a részletekért! Szánjon néhány
BŐVEBBEN
Miért szexelnek az emberek?
A mai videóban Sárkány Anita szexuálpszichológiai szakpszichológusunk azt a témát boncolgatja, hogy miért is szexelnek az emberek. Ha kíváncsi vagy az okokra – azon kívül, hogy “mert jó”, akkor maradj velünk és nézd meg a videót. A megtekintéshez kattints ide: Miért szexelnek az emberek? Lehet, hogy elsőre a válasz egyértelműnek tűnik: mert jó, de valójában
BŐVEBBEN
Kinek az inge? – Az alaptalan vádak mögötti dinamika
Négy részes videósorozatunk olyan helyzetek mögötti dinamikát próbál feltárni, bemutatni, amikor az egyik személy úgy érzi, hogy a másik alaptalanul vádolja meg olyan tettel vagy szándékkal, ami eszébe sem jutott vagy éppen érthetetlen módon támad rá és megalázó módon negatívan minősíti. A támadó személyt nevezzük el Alfának, a másik személyt (aki értetlenül, leforrázottan áll a
BŐVEBBEN
Bántalmazó párkapcsolat, depresszió? – A tanult tehetetlenségről
Vajon mi a közös a passzív viselkedésben, a döntésképtelenségben, a bántalmazó párkapcsolati dinamikában, a halogatásban, a próbálkozások gyors feladásában, vagy épp a depresszióban? Nos, ez a tanult tehetetlenség. Kattintson ide és tekintse meg Györe Rita tanácsadó szakpszichológusunk videóját a tanult tehetetlenségről! A tanult tehetetlenség az a lélektani jelenség, ami leírja azt, hogy mi történik akkor,
BŐVEBBEN
Motiváció és flow-élmény a munkában
Bármilyen munkát is választottunk hivatásunknak, a motivációnak, a kompetenciának és a flow-élménynek jelentős hatása van a munkavégzésünkre, sőt a hosszú távú közérzetünkre is. Mai podcast előadásunkban Lengyel Katalin erről beszél bővebben. Mi az a kompetencia? A kompetencia: illetékesség, hozzáértés, avagy alkalmasság, amely az adott feladathoz való adott képességet jelenti. Valamiféle haladással függ össze, de ez
BŐVEBBEN
Az öngondoskodás öt típusa
Miért fontos az öngondoskodás, és hogyan tehetjük a mindennapi rutinunk részévé? Videónkban Kovács Gábor tanácsadó szakpszichológus segítségével megismerheti az öngondoskodás öt típusát, és a gyakorlati tippekkel kialakíthatja az ön számára kedvező öngondoskodási rutint. Továbbá hasznos tanácsokat kaphat az öngondoskodás folyamatos ápolásában is. A megtekintéshez kattintson a videóra és iratkozzon fel a YouTube-csatornánkra is további hasznos
BŐVEBBEN
Létezik az életközépi válság?
Létezik -e az életközépi válság? Mik a jellemzői ennek az időszaknak? Hogyan érdemes gondolkodni a középkorról? Ezekre a kérdésekre keressük a választ ebben a videóban Györe Rita tanácsadó szakpszichológusunk előadásában. A megtekintéshez kattintson ide: Sportautók, plasztikai műtétek időszaka? Egy meglehetősen sztereotipikus kép él a legtöbb ember fejében az életközépi válságról. Sokan azt mondják, hogy ez
BŐVEBBEN
Milyen szexuális zavarok léteznek?
Miért fontos a szexualitás? Milyen gyakori szexuális zavarok jelentkezhetnek a hétköznapokban? Mi az a parafília, és hogyan segíthet a pszichoterápia a szexuális bántalmazás feldolgozásában? Sárkány Anita szexuálpszichológiai szakpszichológus, szociál- és szervezetpszichológusunk a mai videóban a szexualitásról, illetve a szexualitásnak a fontosságáról fog beszélni. Az onlinepszichológus.net csapatának a tagjaként azzal foglalkozom, hogy segítsek egyéneknek, illetve pároknak
BŐVEBBEN