Álomszerű kapcsolatból rémálom – Kinek az inge? 2. rész

Álomszerű kapcsolatból rémálom – Kinek az inge? 2. rész

Ez a négy részes videósorozat olyan helyzetek mögötti dinamikát próbál feltárni, bemutatni, amikor az egyik személy úgy érzi, hogy a másik alaptalanul vádolja meg olyan tettel vagy szándékkal, ami eszébe sem jutott vagy éppen érthetetlen módon támad rá és megalázó módon negatívan minősíti. A támadó személyt nevezzük el Alfának, a másik személyt (aki értetlenül, leforrázottan áll a helyzetben) Bétának. 

Az első rész Alfa személyiségének a működésmódjának a feltárásával, megértésével foglalkozott. Ez a 2. rész azt a folyamatot elemzi lépésről lépésre, hogy a kezdetben álomszerű kapcsolat hogyan, milyen módon válik rémálommá.

Videósorozatunk harmadik és negyedik része gyakorlati módon közelíti majd meg a témát, és azt veszi végig, hogy hogyan lehetne másképpen kezelni ezeket a szituációkat, és mit tehet a megoldás érdekében elsősorban Alfa. Külön videósorozat – „Nem az én ingem” címmel – fog Béta működésmódjával, reakcióval foglalkozni és, hogy Béta mit tud tenni ilyen vagy hasonló helyzetekben.

A második rész megtekintéséhez kattintson ide:

Álomszerű kapcsolatból rémálom?

Vegyük végig, hogy a kezdetben álomszerű munka vagy párkapcsolat, benne a királlyal és királynővel hogyan, milyen lélektani folyamattal válik rémálommá.

Mivel az élet nem csak pozitív sikerekkel és visszajelzésekkel áraszt el minket, hanem az élettel együtt mindig jönnek a nehézségek, problémák, kudarcok, ezért Alfában aktiválódik az addig sikeresen elnyomott negatív én-kép a rettenetes szégyennel és félelemmel együtt. Ennek kezelésére pedig egy nagyon hatásos mechanizmus a bűnbakképzés

Ha a kifejezésnek utána járunk, kiderül, hogy igen régre nyúlik vissza. A Biblia ír egy bakkecskéről, akinek a fejére a pap mindkét kezét rátéve a nép összes bűnét rávetette és ezután a pusztába elküldte. A bakkecske ezután elvitte magán a nép minden vétkét, ezzel a népről levéve a bűn terhét.

A bűnbakképzés mechanizmusának ugyanez a lényege – Alfa ráveti, ráolvassa minden „bűnét és vétkét” Bétára, ezzel önmagáról leveszi a „bűnt”, ő innentől kezdve újra a pozitív, jó szerepben, én-képpel tud élni. Természetesen érezzük, hogy ez azért a mindennapokban erős túlzás! Igen, valóban túlzás, valóban irreális, sőt szürreális az egész folyamat, gondolatmenet.

De mint az első részben és a legelején volt róla szó, ezek a helyzetek is ilyen irreálisak, ilyen túlzóak, hiszen Alfa reakciója is már-már szürreálisnak hathat. 

Mi történik lélektanilag?

Lépésről lépésre nézzük végig lélektanilag ezt a folyamatot. 

Negatív vagy nem egyértelműen pozitív visszacsatolás jön a külvilágból. Azaz nem úgy történnek a dolgok, nem úgy viselkednek, gondolkodnak az emberek, ahogy Alfa elvárná, ahogy Alfa szerint „normális” lenne. Alfában aktiválódik a belső, addig elfolytott, „nem-is-létező” negatív én-kép és vele együtt a szégyen, félelem érzése.

Zavar támadt! Valami nem jó, nem normális! Ebből az következik, ez azt jelenti, hogy valaki valamit elrontott! Valaki rossz, buta, beteg, egy senki! Ennek a következménye az lesz, hogy azt a személyt le fogják nézni, kiközösítik, elfordulnak majd tőle! Ez pedig szégyen, rettegés, borzalom, magány!

Mi a megoldás?

Valakit keresni kell, aki elviszi a balhét, aki a rossz, buta, beteg, senki (bűnbakképzés)! Béta a rossz, buta, beteg, senki, és akkor Alfa újra a jó, okos, király tud lenni! …és Béta valóban elviszi a balhét! Értetlenül és zavarodottan rossznak, butának, betegnek, senkinek érzi magát, de mindenképpen hibásnak, hogy ő rontott el valamit, ő csinált valami rosszat, ami miatt most kapja a leszúrást, lealázást.

Nem érti mit, miért, nem illik bele a valóság folyamatába, a helyzetbe, a teljes képbe, de az érzés, amit ekkor átél, az az a nagyon erős szégyen és bűnösség érzés, amit Alfa átadott, „ráolvasott” az ő fejére és utána még jól el is küldte a … pusztába.

Felvette, hordja az ingét! Mert ezek az érzések nem az övé, hanem Alfáé. Béta próbál jó lenni, jól csinálni, megfelelni vagy éppen magyarázkodni, bizonygatni, hogy nem így volt, nem direkt csinálta stb. De minél inkább próbálja a valóságot, a realitást megmutatni Alfának, annál erősebb a támadás, negatív minősítés, hibáztatás.

Hisz ezzel Alfa félelmét, hogy kiderül, bebizonyosodik, hogy ő a rossz, buta, beteg, senki felerősíti. Erre természetesen Alfa is felerősíti a bűnbakképzést, még erőteljesebben „ráolvassa”, bebizonyítja Béta bűnösségét. 

És innentől kezdve nem az a kérdés, hogy mi a probléma és mi lehetne a megoldás, hanem, hogy ki a hibás, ki a bűnös? 

  • Mit lehet tenni ilyen helyzetekben? 
  • Hogyan lehet kezelni ezeket a szituációkat? 
  • Mit tud tenni Alfa? 
  • Mit tud tenni Béta? 

Ezekre a kérdésekre a következő videó válaszol.

Mentális segítségre van szüksége?

Forduljon bizalommal szakemberünkhöz, foglaljon időpontot négyszemközti online pszichoterápiára ide kattintva.

Kattintson ide és tekintse meg a többi videónkat is. Ön is szeretne kérdezni szakembereinktőlIde kattintva felteheti kérdését. További videós tartalmakért iratkozzon fel a YouTube csatornánkra!

Ahol még megtalál minket

⬇️Napi pszichológiai tartalmakért és lelki feltöltődésért kövessen minket közösségi oldalainkon:
Instagram
Tiktok
Facebook oldal
Facebook csoport