ÍRÁSAINK
A pánikzavar visszatérő pánikrohamokból, azaz szorongásos rohamokból áll. Ezek különböző helyzetekben, körülmények között jelentkezhetnek, ezáltal bejósolhatatlanok. Egy idő után kialakul a rosszullétektől való félelem. A roham hirtelen jelentkezik, egyre fokozódó tünetek jellemzik, maximális intenzitását átlagosan 10 perc alatt éri el, majd spontán enyhül.
Ha érdekli, hogyan kezelhető a pánikbetegség, olvassa el blogbejegyzésünket.
Kíváncsi, van-e Önben szorongás? Ha kitölti tesztünket, ezt is megtudhatja!
BŐVEBBEN
Az érzelmek hullámvasútján… a bipoláris affektív zavarról
A bipoláris affektív zavar, hétköznapi nevén mániás depresszió jóval ritkább az unipoláris depressziónál, az emberek mindössze 4%-a szenved benne. Kezelése azonban az előbbi kórképnél komplikáltabb. Itt még jellemzőbb az öngyilkosság veszélye, különösen a mániás szakaszban, vagy a két hangulati véglet közötti átmenet során. Közös pont a két kórképben, hogy a hangulat elválik a külső eseményektől, bejósolhatatlanná, sőt, kontrollálhatatlanná válik. Mik a bipoláris zavar tünetei? Hogyan alakul ki? Hogyan kezelhető? Nézzük meg részletesen!
BŐVEBBEN
Mi a különbség a rosszkedv és a depresszió között?
Gyakran használjuk a depressziós kifejezést, ha valakit lehangolnak, kedvetlennek látunk. Mi a különbség a kórkép és a negatív hangulat között? Mit érez az, aki depresszióban szenved? Mik a betegség tünetei? Miért alakul ki? Milyen fajtái vannak és hogyan kezelhető? Blogbejegyzésünkből megtudhatja!
Ha pedig az is érdekli, Önnek vagy szeretteinek vannak-e depressziós tünetei, tesztünk kitöltése után erre is választ kaphat!
BŐVEBBEN
A szexuális zavarokról… szakértő szemmel
A jó szex energiával tölti fel, bensőségesebbé és mélyebbé teszi a párkapcsolatot, bővíti örömforrásaink körét. Az egészséges szexualitás tehát olyan érték az életünkben, melyről nem érdemes lemondanunk. Fontos megjegyezni, hogy a nők 40, a férfiak megközelítőleg 30%-ának van élete során legalább egyszer valamilyen szexuális problémája. Érdemes tudni, hogy a szexuális probléma az esetek túlnyomó többségében nem egyetlen embert, hanem egy párt érint. Milyen szexuális zavarok vannak? Mit tehetünk ellenük? Blogbejegyzésünkből megtudhatja!
BŐVEBBEN
Ha a lélek fáj… a test is sajog 2
Akkor beszélünk szomatizációs (vagy szomatoform) zavarokról, amikor a belső feszültség még nem hoz létre diagnosztizálható fizikai elváltozást. Ha mégis, akkor az ezek által okozott szenvedés nagyobb az orvosi szempontból megmagyarázható mértéknél. Érdemes mindenképpen figyelmet szentelnünk ezeknek a kórképeknek, mert bár keveset hallunk róluk, rengeteg embert érintenek hazánkban is. Ráadásul ezek a betegségek munkahelyi, társas és párkapcsolati problémákat is magukkal hoznak.
BŐVEBBEN
Ha a lélek fáj… a test is sajog 1
Érdemes megjegyezni, hogy testünk és lelkünk egy komplex rendszert alkot, ami együttesen határozza meg közérzetünket. Ha lelkünk sérül, az gyakran testi elváltozást is magával hoz. Ez természetesen fordítva is igaz, amikor súlyosabb testi betegséggel kell szembenéznünk, az lelkileg is megvisel bennünket. Míg a testi tünetek orvosilag jól körvonalazhatóak, kezelhetőek, lelki problémáink felderítése sokkal nehezebb feladat. Ha kíváncsi rá, hogyan hat a lelki állapotunk a testünkre, olvassa el bejegyzésünket!
BŐVEBBEN
Az alkoholproblémáról… szakértő szemmel
Sokan úgy vélik, hogy csak az olyan személyt nevezhetjük alkoholistának, aki minden nap annyit iszik, hogy már nem tud egyenesen járni. A valóság azonban ennél összetettebb. Az alkoholizmus felé közeledő ember egyre kevesebbet ad magára, magába fordul, kommunikációja egyoldalú lesz, a társas kapcsolatokban a partnerre egyre kevésbé figyel, romlanak az emberi kapcsolatai. A másnapos alkalmak egyre sűrűbbek lesznek, ezek egyre gyakrabban járnak depresszióval.
BŐVEBBEN
A leggyakoribb szorongásos betegségekről
A szorongás sokféle formában megnyilvánulhat. Most a leggyakoribb szorongás alapú pszichés kórképekről és azok leghatékonyabb kezelési lehetőségeiről szeretnénk egy rövid áttekintést adni. Érdekli milyen tünetei vannak például a pánik zavarnak, a szociális fóbiának, a kényszeres zavarnak, illetve a poszttraumás stressznek? Hogyan gyógyíthatóak? Ha elolvassa bejegyzésünket, kaphat róla egy rövid, mégis átfogó képet.
BŐVEBBEN
Érdekli, hogyan alakul ki a szorongás?
A stressz természetes része életünknek, probléma csak akkor van vele, ha a minket érő kihívásokra túlzottan hevesen reagálunk, vagy azt érezzük, képtelenek vagyunk megbirkózni az előttünk álló változással. Például ha az indokoltnál jobban félünk egy vizsgahelyzetben. Az egészséges reakciót meghaladja az is, ha különféle testi tünetekkel reagálunk a minket érő feszült helyzetekre.A szorongás olyan érzés, amely azonosítható külső ok nélkül jön létre. Ismerkedjünk meg vele közelebbről! Ha érdekli, Önnek vannak-e szorongásos tünetei, tesztünkből megtudhatja.
BŐVEBBEN
Megküzdés, avagy hogyan kezeljük a minket érő stresszt?
Nincs olyan ember, aki ne kerülne élete során valamikor a padlóra, hiszen mindannyiunkat érnek kudarcok, veszteségek. Mit tehetünk, hogy újra önmagunkra találjunk, a nehézségektől megerősödve folytassuk utunkat? Hogyan küzdhetjük le a mindennapi stresszt? Írásunk a főbb megküzdésmódokat szedi most csokorba. Kíváncsi rá, Ön mennyire tettre kész, milyen stratégiái vannak problémahelyzetekre? Töltse ki tesztünket és megtudhatja!
BŐVEBBEN
Mi a stressz? A XXI. század népbetegsége… vagy „az élet sója”?
Talán meglepő felvetésnek tűnik, hogy a stressz az élet sója, pedig a neves endokrinológus, Selye János tollából származik. Ennek ellentmond az a meghatározás, hogy 'stresszornak” nevezzük a testi vagy lelki jóllétünket fenyegető eseményt, tárgyat vagy körülményt.
Akkor hogy is van ez?
Érdekli, Önt mennyire veszélyezteti a stressz? Töltse ki tesztünket!
BŐVEBBEN
Mitől függ a terápia sikere?
A pszichoterápiás munka őszinte, aktív együttműködést igényel a kliens részéről. A terápia célja, hogy megtanuljuk felismerni belső konfliktusainkat, erősségeinket és gyengeségeinket, eligazodjunk érzelmi világunkban. Megtudjuk mire van szükségünk ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. A terápia eredményessége függ a jól megválasztott céltól, módszertől és a cél iránti elkötelezettségtől. Attól, hogy valaki mennyi időt és energiát tud szánni erre. Meg tudja-e oldani, hogy a foglalkozásokon valóban rendszeresen, teljes figyelmével jelen legyen, és attól is, hogy a foglalkozások közötti időben tovább gondolja-e a felmerült témákat.
BŐVEBBEN
VIDEÓINK
Hogyan keletkezett az éjszaka? – Mese a gyászról
A mai alkalommal egy hindu mesét hallgathat meg Maróti Eszter pszichológusunk előadásában. A videóhoz kattintson a lenti linkre, vagy tekintse meg olvasható verzióban lejjebb görgetve. Mese a gyászról Ez a hindu mese a gyászról szól, illetve a gyászhoz kapcsolódó érzésekről, amely segíthet gyerekeknek, de akár felnőtteknek is feldolgozni a gyásszal járó nehéz érzéseket, élményeket. A
BŐVEBBEN
A felnőttkori ADHD tünetei
A mai podcast-ben Szabó Lili klinikai szakpszichológusunk előadásában a felnőttkori ADHD-ról tudhat meg többet. A videó megtekintéséhez kattintson ide: Mi az a felnőttkori ADHD? A felnőttkori ADHD már gyerekkorban kialakult, idegrendszeri fejlődési zavar. 12 éves kor előtt kezdődő tünetekkel jelentkezik, amelyek az esetek körülbelül 40-60 százalékánál felnőttkorban is diszfunkciót okoz, és kezelés nélkül jelentősen ronthatja
BŐVEBBEN
Álomszerű kapcsolatból rémálom – Kinek az inge? 2. rész
Ez a négy részes videósorozat olyan helyzetek mögötti dinamikát próbál feltárni, bemutatni, amikor az egyik személy úgy érzi, hogy a másik alaptalanul vádolja meg olyan tettel vagy szándékkal, ami eszébe sem jutott vagy éppen érthetetlen módon támad rá és megalázó módon negatívan minősíti. A támadó személyt nevezzük el Alfának, a másik személyt (aki értetlenül, leforrázottan
BŐVEBBEN
Konténer gyakorlat – érzelemszabályozási technika
Mai videónkban Maróti Eszter pszichológusunk egy újabb relaxációs gyakorlattal érkezik, ami önnek is segítségére lehet az érzései kezelésében, szabályozásában, akár komolyabb stresszhelyzetek esetében is. A konténer gyakorlat célja, hogy stresszhelyzetben is képesek legyünk megnyugodni, és tehermentesíteni tudjuk a szervezetünket a stressz okozta hatásoktól. További relaxációs gyakorlatokat talál a YouTube-csatornánkon, iratkozzon fel a részletekért! Szánjon néhány
BŐVEBBEN
Miért szexelnek az emberek?
A mai videóban Sárkány Anita szexuálpszichológiai szakpszichológusunk azt a témát boncolgatja, hogy miért is szexelnek az emberek. Ha kíváncsi vagy az okokra – azon kívül, hogy “mert jó”, akkor maradj velünk és nézd meg a videót. A megtekintéshez kattints ide: Miért szexelnek az emberek? Lehet, hogy elsőre a válasz egyértelműnek tűnik: mert jó, de valójában
BŐVEBBEN
Kinek az inge? – Az alaptalan vádak mögötti dinamika
Négy részes videósorozatunk olyan helyzetek mögötti dinamikát próbál feltárni, bemutatni, amikor az egyik személy úgy érzi, hogy a másik alaptalanul vádolja meg olyan tettel vagy szándékkal, ami eszébe sem jutott vagy éppen érthetetlen módon támad rá és megalázó módon negatívan minősíti. A támadó személyt nevezzük el Alfának, a másik személyt (aki értetlenül, leforrázottan áll a
BŐVEBBEN
Bántalmazó párkapcsolat, depresszió? – A tanult tehetetlenségről
Vajon mi a közös a passzív viselkedésben, a döntésképtelenségben, a bántalmazó párkapcsolati dinamikában, a halogatásban, a próbálkozások gyors feladásában, vagy épp a depresszióban? Nos, ez a tanult tehetetlenség. Kattintson ide és tekintse meg Györe Rita tanácsadó szakpszichológusunk videóját a tanult tehetetlenségről! A tanult tehetetlenség az a lélektani jelenség, ami leírja azt, hogy mi történik akkor,
BŐVEBBEN
Motiváció és flow-élmény a munkában
Bármilyen munkát is választottunk hivatásunknak, a motivációnak, a kompetenciának és a flow-élménynek jelentős hatása van a munkavégzésünkre, sőt a hosszú távú közérzetünkre is. Mai podcast előadásunkban Lengyel Katalin erről beszél bővebben. Mi az a kompetencia? A kompetencia: illetékesség, hozzáértés, avagy alkalmasság, amely az adott feladathoz való adott képességet jelenti. Valamiféle haladással függ össze, de ez
BŐVEBBEN
Az öngondoskodás öt típusa
Miért fontos az öngondoskodás, és hogyan tehetjük a mindennapi rutinunk részévé? Videónkban Kovács Gábor tanácsadó szakpszichológus segítségével megismerheti az öngondoskodás öt típusát, és a gyakorlati tippekkel kialakíthatja az ön számára kedvező öngondoskodási rutint. Továbbá hasznos tanácsokat kaphat az öngondoskodás folyamatos ápolásában is. A megtekintéshez kattintson a videóra és iratkozzon fel a YouTube-csatornánkra is további hasznos
BŐVEBBEN
Létezik az életközépi válság?
Létezik -e az életközépi válság? Mik a jellemzői ennek az időszaknak? Hogyan érdemes gondolkodni a középkorról? Ezekre a kérdésekre keressük a választ ebben a videóban Györe Rita tanácsadó szakpszichológusunk előadásában. A megtekintéshez kattintson ide: Sportautók, plasztikai műtétek időszaka? Egy meglehetősen sztereotipikus kép él a legtöbb ember fejében az életközépi válságról. Sokan azt mondják, hogy ez
BŐVEBBEN
Milyen szexuális zavarok léteznek?
Miért fontos a szexualitás? Milyen gyakori szexuális zavarok jelentkezhetnek a hétköznapokban? Mi az a parafília, és hogyan segíthet a pszichoterápia a szexuális bántalmazás feldolgozásában? Sárkány Anita szexuálpszichológiai szakpszichológus, szociál- és szervezetpszichológusunk a mai videóban a szexualitásról, illetve a szexualitásnak a fontosságáról fog beszélni. Az onlinepszichológus.net csapatának a tagjaként azzal foglalkozom, hogy segítsek egyéneknek, illetve pároknak
BŐVEBBEN
Konfliktuskezelés másként
Konfliktusok mindig is voltak, vannak és lesznek. Tulajdonképpen a konfliktusok biztosítják különbözőségüket, emiatt vagyunk mások, mint a többiek, ez adja különlegességünket, egyediségünket, miközben az új megoldások keresésével azt támogatjuk, és azt segítjük elő, hogy változást és fejlődést érjünk el. A mai podcastben a konfliktuskezelést fogjuk górcső alá venni, ám ezúttal egy kicsit másként. Kattintson ide
BŐVEBBEN