A figyelemhiányos hiperaktivitás zavar tünetei
A figyelemhiányos/hiperaktivitás zavar (Attention-Deficit Hiperactivity Disorder=ADHD) az egyik leggyakrabban diagnosztizált kórkép a gyermekek esetében. Érdemes ezért megismerni a hátterét, beszélni a diagnózis felállításának szempontjairól és a kezelési lehetőségekről. Természetesen cikkünket tájékozatásnak szánjuk, a diagnózis meghatározása gyermekpszichiáter, vagy klinikai szakpszichológus kompetenciája.
Milyen tényezők vesznek részt a betegség kialakulásában?
Kialakulásában olyan tényezők is szerepet játszanak, mint genetikai tényezők, családi halmozódás és neurobiológiai, illetve olyan környezeti okok is, mint pl. a terhesség alatti dohányzás vagy az alkoholfogyasztás.
Előfordulási gyakorisága iskoláskorúak között 6-12%, míg felnőttek esetében 2-5%, tehát a gyermekkorban kezdődő rendellenesség felnőttkorig végigkiséri az érintetteket. A tünetek 5 évente 10-25 év között általában 50%-kal csökkennek, főleg a hiperaktivitás tünetek mentén. Gyakran változik a tünetek megjelenési formája is 10-25 éves kor között, így pl. a kisizmokra terelődnek hiperaktivitás tünetei, a figyelemzavar és az impulzivitás lesz a probléma fókuszában. Nemek közötti különbségek is észlelhetőek, így gyermekkorban 3:1 a fiú-lány arány, ugyanakkor szakemberhez kerülők esetén ez az arány 6:1-re változik. A nemi megoszlás a kórkép mentén betulajdonítható a tünetek megjelenési formájának, hiszen a fiúknál a hiperaktivitás és impulzivitás, míg a lányoknál a figyelemzavar tünetek dominálnak, ezáltal a tüneteik kevésbé zavarják a környezetet, így szakemberhez sem jutnak el megfelelő számban. Fiatal felnőtteknél 2:1 a férfi-női arány, amely kiegyenlítődik 40 éves kor felett.
Az ADHD tünetei
Az ADHD-ra jellemző tünetek már egészen hamar, 12. éves kor előtt megjelennek, ezért nagyon fontos a tünetek felismerése. Előfordulhat az is, hogy nem ismerik fel a nehézséget a gyermeknél és “rossz” gyermekként titulálja a környezete, miközben egyáltalán nem erről van szó. Az ADHD-ban érintett gyermekek kognitív képességei nem mutatnak elmaradást a tipikus gyerekekétől, azonban nehezen tudnak figyelni a tüneti kép miatt, társaiknal impulzívabbak és a tanórákat is kevésbé tudják nyugodtan és fegyelmezetten végigülni. A stigmatizáció elkerülése érdekében is fontos, hogy a gyermek minél hamarabb szakemberhez kerüljön, hiszen a fejlesztés és a pszichés megsegítés esetén enyhíthetőek a tünetek és nem okoznak szenvedésnyomást sem a gyermek, sem a környezete számára. A DSM-V kritériumrendszer szerint megkülönböztetjük a hiperaktivitás és impulzivitás tüneteket és a figyelemhiány tüneteit, melyek kódolása és diagnózis felállítása gyermekpszichiáter feladata.
Amikor az információt nehéz befogani…
Figyelemhiány tünetek (legalább 6 tünet legalább 6 hónapon keresztül, olyan mértékben, amely nem felel meg a fejlődési szintnek és jelentős negatív hatással van az otthoni, iskolai vagy munkatevékenységre)
- Nehézséget jelent a figyelem fenntartása feladatok vagy játék során
- Úgy tűnik máshol jár az esze, akkor is ha nincs semmilyen figyelemelterelő dolog
- Kerüli, nem szereti vagy vonakodik részt venni tartós mentális erőfeszítést igénylő feladatokban
- Gyakran feledékeny napi tevékenységeiben
- Elnéz vagy nem vesz észre részleteket, pontatlanság a munka során
- Gyakran nehézséget okoz számára a feladatok és tevékenységek megszervezése
- Elkezdi a feladatokat, de hamar hanyatlik és könnyen elterelődik a figyelme
- Gyakran elveszíti a feladatokhoz vagy tevékenységekhez szükséges dolgokat
- Gyakran könnyen elterelik a figyelmét külső ingerek
A túlmozgás, nyugtalanság jellemző tünet
Hiperaktivitás és impulzivitás tünetek (legalább 6 tünet legalább 6 hónapon keresztül, olyan mértékben mely nem felel meg a fejlődési szintnek és jelentős negatív hatással van az otthoni, iskolai vagy munkatevékenységre)
- Gyakran túl sokat beszél
- Félbeszakít másokat vagy tolakodóan viselkedik
- Gyakran szaladgál vagy mindenre felmászik olyan helyzetekben, ahol ez nem megfelelő
- Keze-lába-fel alá jár vagy ütöget a kezével/dobol a lábával vagy fészkelődik a helyén
- Gyakran elhagyja a helyét olyan helyzetekben, amikor egy helyben kellene ülnie
- Nehezére esik várakozni
- Gyakran képtelen csöndben játszani vagy csöndben lenni a szabadidős tevékenység közben
- Gyakran “mehetnékje” van, vagy olyan “mint aki felhúztak
- Kimondja a választ, megmielőtt a kérdés befejeződött volna
Következő blogcikkünkben az ADHD gyanú kivizsgálásának mentéről és a lehetséges kezelési módokról lesz szó.
Felhasznált irodalom:
Balázs Judit (2015). Figyelemhiányos/hiperaktivitás zavar/Hiperkinetikus zavar.Balázs J. & Miklósi M.(szerk.): A gyermek‐és ifjúkor pszichés zavarainak tankönyve. Budapest, Semmelweis Kiadó.
American Psychiatric Association. (2014). DSM-5 referencia-kézikönyv a DSM-5 diagnosztikai kritériumaihoz. Oriold és Társai Kft., Budapest.
Cseri, C., & Mohács, M. (2018). Módszertani segédanyag ADHD-val küzdő gyermekek iskolai megsegítéséhez. Szeged: Csongrád Megyei Pedagógiai Szakszolgálat. https://csmpsz.hu/wp-content/uploads/2019/01/Modszertani-segedanyag-ADHD-val-kuzdo-gyermekek-iskolai-megsegitesehez.pdf
A blogbejegyzést Buligovic Renáta, munkacsoportunk egykori tagja írta. Gyermekpszichológiai kérdésekben Móra Katalin és Balogh Ádám pszichológusainknál tud időpontot foglalni, négyszemközti online konzultációra.