ÍRÁSAINK
Témánk a burnout szindróma (kiégés) megelőzésének és visszafordításának lehetőségei. Néhány ötletet, szempontot ismertetünk, hogy min változtathatunk, hogy elkerüljük a kiégést.
Mit tehetünk, ha már érintettek vagyunk a kiégésben?
BŐVEBBEN
Munka- és életkedv vesztetten. Kiégésről, avagy a burnout szindrómáról
Mai teljesítményorientált társadalmunkban egyre gyakrabban jelentkező probléma a kiégés szindróma. A siker és az elismerés hajszolása közben szinte észrevehetetlenül léphetünk rá a túlterheltségre adott testi és lelki leépülést okozó folyamatra.
BŐVEBBEN
Pánikbetegség gyógyítása gyógyszer nélkül? Kognitív viselkedésterápiával!
Korábbi cikkünkben részletesen volt szó a pánikbetegség tüneteiről, jelen írásunkban a kognitív viselkedésterápiás pszichoterápiás módszerről szólunk részletesen.
Mi váltja ki a pánikbetegséget a kognitív-viselkedésterápiás szemlélet szerint? Hogyan kell elképzelni a kognitív-viselkedésterápiás kezelést?
BŐVEBBEN
Depressziós a párom?! A pszichológus válaszol
Cikkünkben arról szólunk részletesen, mi a teendő, ha a párunkon, esetleg távolabbi rokunkon vagy egy barátunkon vesszük észre a depresszió tüneteit.
Miért van az, hogy a beteg elhagyja magát, nem hajlandó segítséget kérni? Mit érdemes tudni a depresszióról? Mit tehet a szűkebb család, hogy jól segítsen?
BŐVEBBEN
Mi a különbség a pszichiáter és a pszichológus között?
Ebben az írásban a pszichiáter és a pszichológus eltérő feladatköreiről, kompetenciáiról lesz szó részletesebben.
Mit csinál a pszichiáter? Mit csinál a pszichológus? Miért jó a kliens szempontjából, ha a pszichológus és pszichiáter együttműködik egymással?
BŐVEBBEN
Pánikbetegségre gyanakszik? Pszichiáterhez vagy pszichológushoz forduljon?
Az előző hetekben sokat írtunk a szorongásos kórképekről, ennek fajtáiról, a gyermekeken észrevehető tünetektől elkezdve a feszültség testi jeleiig.
Mi a teendő, ha felmerül bennünk, hogy érintettek lehetünk a szorongás kérdésében?
Hogyan zajlik a lelki bajok diagnosztizálása? Mire kell felkészülnünk, ha TB alapon keresünk ellátást?
BŐVEBBEN
A depresszió tünetei
A depresszió igen gyakori betegség, a nők 6-12%-át, a férfiak 3-6%-át érinti élete során legalább egyszer. Ahogy mi emberek sem vagyunk egyformák, a depressziónak igen sok típusa és rengetegféle tünete lehet.
Mik ezek pontosan? Mivel javítható a hangulatunk természetes módon? Mi a teendő, ha ezek nem segítenek, depresszióra gyanakszunk?
BŐVEBBEN
A pánikbetegség tünetei
Korábbi írásunkban szóltunk már a szorongásos zavarok különféle fajtáiról, ebben az írásunkban arról szeretnénk részletesebben kitérni, hogy mennyire sokféle tünete lehet a pánikbetegségnek és természetesen ejtünk néhány szót a kezeléséről is.
Mit él meg egy pánikbeteg személy? Mik a pánikbetegség tünetei? Hogyan diagnosztizálható? Mi áll mögötte? Hogyan kezelhető?
BŐVEBBEN
A szülés utáni (posztpartum) depresszióról
A szülés jelentős hormonális változásokat eredményez, ami érzékenyebbé teszi a kismamákat. Ezen kívül is rendkívül sok változás történik a nő életében az anyává válás kapcsán. Kiesnek a korábban megszokott munkahelyi és gyakran társas környezetből is, megváltoznak a velük kapcsolatos társadalmi elvárások, megjelenik a szülői szerep felelőssége...
Mi az a szülés utáni depresszió? Mennyire gyakori? Mi a teendő, ha észrevesszük a jeleit?
BŐVEBBEN
A nárcisztikus személyiségzavarról… a pszichológus válaszol
A nárcisztikus személyiségzavar vezető tünete a kliens önzése, az elismerés és különleges bánásmód iránti vágya, ami sok személyközi konfliktus forrása. A zavar súlyossága függ attól mennyire érett vagy éretlen a személyiség. A diagnózist pszichiáter szakorvos állíthatja fel.
Mik a nárcisztikus személyiségzavar tünetei, mi áll ezek hátterében és mi a leghatékonyabb terápia?
BŐVEBBEN
Szerelmes vagyok, de ő nem szeret! Mit tegyek?
A mai világban mindenki a tökéletesre vágyik, a média sokszor hamis képet sugall arról, milyen egy jó társ, a valódi férfi vagy nő. Ezért többnyire csalódunk, hiszen nem találjuk a megfelelő társat. Előfordulhat, hogy ennek hatására egyre kevésbé is merünk őszintének lenni a potenciális partnerhez, hiszen félünk a visszautasítástól.
Mit tehetünk ez ellen? Hogyan lehetünk sikeresek az ismerkedésben?
BŐVEBBEN
A szorongó gyermek viselkedésének jellemzői
Szülőként, nagyszülőként a legjobbat akarjuk a gyermekünknek, ezért jó, ha tisztában vagyunk azzal, milyen jelekre kell felkapnunk a fejünket, ha észre vesszük az utódunk viselkedésében.
Mik a gyermekkori szorongás tünetei? Hogyan segíthetünk a gyermekünknek, ha ezek bármelyikét észrevesszük rajta?
Életkortól és lelki fejlődési szinttől függően sokféle tünete lehet egy kisgyermek életében a szorongásnak, nézzük meg most ezeket!
BŐVEBBEN
VIDEÓINK
Relaxációval a hétköznapi stressz ellen
Gór Dóra pszichológusunk relaxációs gyakorlata segít levezetni a hétköznapi stresszt. Segítségével feltöltődhetünk energiával, átmenetileg letehetjük a terheinket, hogy amikor készen állunk rá, szembenézhessünk a problémákkal. Szeretne szakszerű választ kapni felmerült kérdésére? Kattintson ide, és kérdezzen szakembereinktől! További videós tartalmakért iratkozzon fel a YouTube csatornánkra! Napi pszichológiai tartalmakért és lelki feltöltődésért kövessen minket közösségi oldalainkon:Instagram Facebook
BŐVEBBEN
A gyermekkori depresszió tünetei és kezelése
Milyen tünetek esetén gyanakodjunk gyermekkori depresszióra? A diagnózis hogyan álítható fel? Mik a gyermekkori depresszió szakszerű kezelési módjai? Milyen jelek vetíthetnek előre egy esetleges öngyilkosságot? Mit tegyünk, ha ezeket tapasztaljuk? További olvasnivalók a témában: Szeretne szakszerű választ kapni felmerült kérdésére? Kattintson ide, és kérdezzen szakembereinktől! További videós tartalmakért iratkozzon fel a YouTube csatornánkra! Napi pszichológiai
BŐVEBBEN
Amit a kényszerbetegségről tudni érdemes
Mi a különbség az ártalmatlan rituálék és a kényszerek között? Milyen fajtái vannak a kényszergondolatoknak és a kényszerviselkedéseknek? Mennyire gyakori a kényszerbetegség? Hogyan alakul ki? Milyen kezelés szükséges kényszerbetegség esetén? Javasolt olvasnivalók a témában: Szeretne szakszerű választ kapni felmerült kérdésére? Kattintson ide, és kérdezzen szakembereinktől! További videós tartalmakért iratkozzon fel a YouTube csatornánkra! Napi pszichológiai
BŐVEBBEN
A borderline, vagy határeseti személyiségzavarról röviden
Mik a borderline személyiség jellemzői? Miért fontos, hogy diagnosztizáltassuk a betegséget? Mi a szakszerű kezelés borderline zavar esetén? Milyen tényezők állnak a betegség mögött? Milyen agyi elváltozásokkal jár együtt a határeseti személyiségzavar? Milyen tényezőkön alapul a borderline személyiségzavarzavar pszichoterápiája? További olvasnivalók a témában: Szeretne szakszerű választ kapni felmerült kérdésére? Kattintson ide, és kérdezzen szakembereinktől! További
BŐVEBBEN
A féltékenység okai és kezelése
Milyen tényezők játszanak szerepet a féltékenység kialakulásában? Milyen formái vannak a féltékenységnek? Mik az egyéni és párkapcsolati okok? Hogyan kezelhető hatékonyan a féltékenység? Lehetnek egyáltalán pozitív hozadékai is? További olvasnivalók a témában: Szeretne szakszerű választ kapni felmerült kérdésére? Kattintson ide, és kérdezzen szakembereinktől! További videós tartalmakért iratkozzon fel a YouTube csatornánkra! Napi pszichológiai tartalmakért és
BŐVEBBEN
Egészséges nárcizmus, vagy nárcisztikus személyiségzavar?
A nárcizmus korunk népbetegsége. Bizonyos mértékben szükségünk van az önérvényesítésre. Mikortól jelentenek gondot a nárcisztikus vonások? Mik a nárcisztikus személyiségzavar tünetei? Milyen formái vannak? Mi áll mögötte? Hogyan kezelhető? Miért fontos ez? További olvasnivalók a témában: Szeretne szakszerű választ kapni felmerült kérdésére? Kattintson ide, és kérdezzen szakembereinktől! További videós tartalmakért iratkozzon fel a YouTube csatornánkra!
BŐVEBBEN
Mit jelent a személyiségzavar kifejezés? Mit kell tudnunk a paranoid személyiségzavarról?
Milyen szempontok alapján dől el, hogy valaki személyiségzavaros, vagy nem? Hogyan zajlik a diagnosztika? Miben látja máshogyan a világot egy személyiségzavarban szenvedő ember? Milyen tünetei vannak a paranoid személyiségzavarnak? Hogyan kezelhető hatékonyan? További olvasnivalók a témában: Szeretne szakszerű választ kapni felmerült kérdésére? Kattintson ide, és kérdezzen szakembereinktől! További videós tartalmakért iratkozzon fel a YouTube csatornánkra!
BŐVEBBEN
Mit érdemes tudnunk a testvérféltékenységről?
Miért jó, ha a gyermekünk kifejezi, hogy féltékeny az öccsére, vagy húgára? Mit tanulhat ebből a helyzetből? Miként változik meg a gyermek viselkedése, ha testvére születik? Mi segíthet, hogy a pici érkezése után mielőbb helyreálljon a rend? Hogyan tanítsuk meg a testvéreket a konlfiktusaik békés rendezésére? Ajánlott olvasnivaló: A testvérféltékenységről Szeretne szakszerű választ kapni felmerült
BŐVEBBEN
Mikor mit meséljek a gyereknek? Mi a különbség az olvasott és a látott mese közt?
Miért jó, ha mesélünk a gyermeknek? Milyen képességekre hat ez? Hogyan hat a mese a gyermek viselkedésére? Miért fontos a mesélő személye? Mely életkorokban mely mesék a leghasznosabbak a kicsiknek? Hogyan segítik a mesék a hétköznapi frusztrációk levelezését és a problémák megoldását? Ajánlott olvasnivalók a témában: Mikor milyen mese javasolt? Miért jó, ha mesét olvasunk?
BŐVEBBEN
Hogyan lehetünk magabiztos szülők? Mire figyeljünk a gyermeknevelésben?
Miként hangolódjunk rá a gyermekünk érzelmeire? Mit tegyünk, ha gyermekünk viselkedésétől dühbe gurulunk? Mitől lesz a gyermek félénk, vagy veszélykereső? Mi akadályozhat minket észrevétlenül a gyermeknevelésben? További olvasnivalók: Az erőszak rejtett formái a párkapcsolatban Mi akadályoz észrevétlenül a gyermeknevelésben? Szeretne szakszerű választ kapni felmerült kérdésére? Kattintson ide, és kérdezzen szakembereinktől! További videós tartalmakért iratkozzon fel
BŐVEBBEN
A harag kezelése. Amit a dühkitörésről tudni érdemes
Hogyan kezeljük a haragunkat egészséges módon? Miért fontos, hogy megengedjük magunknak ezt az érzést? Mitől lesz valaki erőszakos? Miről szólnak a dühkitörések és a gyermeki hisztik? Hogyan tanítsuk meg a gyermekünknek a harag megfelelő kezelését? Ajánlott olvasnivalók a témában: A dühkitörés lélektana Szeretne szakszerű választ kapni felmerült kérdésére? Kattintson ide, és kérdezzen szakembereinktől! További videós
BŐVEBBEN
Mit tehetünk a magány ellen? Hogyan kössünk barátságokat?
Milyen barátságok vannak? Miért jó, ha vannak barátaink? Mi alapján válasszunk bizalmast? Hogyan döntsük el, hogy mit melyik barátunknak mondhatunk el? További olvasnivaló a témában: Baráti kapcsolatainkról röviden Szeretne szakszerű választ kapni felmerült kérdésére? Kattintson ide, és kérdezzen szakembereinktől! További videós tartalmakért iratkozzon fel a YouTube csatornánkra! Napi pszichológiai tartalmakért és lelki feltöltődésért kövessen minket
BŐVEBBEN