ÍRÁSAINK

A szorongó gyermek viselkedésének jellemzői

Szülőként, nagyszülőként a legjobbat akarjuk a gyermekünknek, ezért jó, ha tisztában vagyunk azzal, milyen jelekre kell felkapnunk a fejünket, ha észre vesszük az utódunk viselkedésében. Mik a gyermekkori szorongás tünetei? Hogyan segíthetünk a gyermekünknek, ha ezek bármelyikét észrevesszük rajta? Életkortól és lelki fejlődési szinttől függően sokféle tünete lehet egy kisgyermek életében a szorongásnak, nézzük meg most ezeket!
BŐVEBBEN

A generalizált szorongás kezelhető gyógyszer nélkül?!

A szorongásos kórképeknek több típusa van. A leggyakoribbak ezek közül a pánikbetegség, a fóbiák és a generalizált szorongás. Múlt héten a fóbiákról szóltunk, jelen írásunkban pedig a generalizált szorongásra térünk ki részletesen. Mi az a generalizált szorongás? Mik a tünetei? Hogyan kezelhető a leghatékonyabban? Szükséges-e ehhez gyógyszer?
BŐVEBBEN

A szorongásos zavarok és a fóbiák kognitív szemlélete

A szorongás a legjellemzőbb lelki tünet, sokféle betegség kialakulhat belőle. A kognitív-viselkedésterápiás szemlélet alapja, hogy a szorongás egy vészjelzés, melynek létrejöttében a személy belső értékelő folyamatainak zavara áll. Magyarán a beteg a veszélytelen ingert is kockázatosnak címkézi. Az elkerülő viselkedés pedig megerősíti ezt a félelmet. Ennek hátterében az elmélet szerint tanulástechnikai folyamatok állnak. Hogyan zajlik a fóbiák kognitív-viselkedésterápiás kezelése?
BŐVEBBEN

Párkapcsolati problémák pszichológus szemmel

Korábban az ismerkedés meghatározott rend szerint zajlott, sokkal több kimondott vagy kimondatlan szabály volt egy-egy párkapcsolatban. Mindenki tudta, mit várhat el egy férjtől vagy feleségtől. Ma azonban elmosódottak a nemi szerepek, nem ritka hogy a nő keres többet, vagy a férfi végez rendszeresen házimunkát. A sok lehetőség amennyire áldásos hatású, éppen akkora bizonytalanságot is szül. Megnöveli a partnerek között a hatékony kommunikáció jelentőségét. Miből fakadnak a párkapcsolati problémák? Hogyan lehet változtatni azon, ami nem működik jól a kapcsolatunkban?
BŐVEBBEN

Ismerkedjünk online?!

Korábban megvoltak a rendszeres összejövetelek, társasági események, amik remek alkalmat kínáltak a pártalálásra, hiszen összegyűltek a környező ifjak. Manapság ez háttérbe szorult, az internet segítségével azonban akár a világ másik feléről is találhatunk társat magunknak. A sok örömteli változás mellett azonban nehézségekkel is szembe kell néznünk a modern technika elterjedésének hatására. Az Internet-használat hétköznapivá válása ugyanis a kapcsolataink dinamikáját is megváltoztatta. Pontosan milyen előnyei és hátrányai vannak annak, hogy a virtuális világ egyre nagyobb teret hódít az életünkben?
BŐVEBBEN

Segítség, drogozik a gyerekem!

Napjainkban könnyen elérhetőek a legkülönfélébb drogok. Egy egyszerű internetes kereséssel szinte bármi beszerezhető, aminek egyik veszélye, hogy az újabbnál újabb szerek hatását képtelenség számon tartani. Manapság a fiatalok számára természetes az alkohol és a különféle drogok kipróbálása. Mit tehetünk, hogy a gyermekünket felkészítsük a droghasználat veszélyeire? Vajon mitől függ az, hogy rászokik-e a tudatmódosító szerekre? Mit tehetünk ha aggasztó jeleket látunk rajta? Mi ma a leghatékonyabb kezelés drogfüggőség esetén?
BŐVEBBEN

Segítség, függő van a családomban!

Magyarországon az alkoholizmus népbetegségnek számít, hiszen a népesség mintegy 20%-a veszélyeztetett a problémás ivás szempontjából. Szinte minden családban van valamiféle érintettség, ezért nagyon fontos hogy azt is megvizsgáljuk a függőség maga hogyan hat a család rendszerére. Mitől függ hogy valakiből függő lesz vagy sem? Milyenek az függők családjai? Mit élnek meg az alkoholisták gyermekei? Mi jelenti ma a leghatékonyabb kiutat a függőségekből?
BŐVEBBEN

A terméketlenség kérdései

Manapság nagyon kitolódott a gyermekvállalás ideje, ezért rengeteg pár kénytelen szembenézni azzal, hogy spontán nem jön létre a terhesség. Magyarországon általában egy évnyi sikertelen próbálkozás után javasolják az orvosi kivizsgálást a pároknak. Ebben az írásban kifejezetten a meddőség lelki hatásaival foglalkozunk. Mit élnek meg a meddőnek nyilvánított párok? Milyen kérdések, lehetőségek merülnek fel ilyen esetben? Mi segíthet a nehézségeken?
BŐVEBBEN

A szülés, mint élmény?

Tudattalanul mindannyian hordozzuk születésünk és a nők saját szülésük, szüléseik történetét is. Talán nem is gondolnánk, hogy a születésünk során elszenvedett traumák megnyilvánulnak a hétköznapi konfliktushelyzeteinkben. Sőt, feldolgozatlan fájdalmunk rányomhatja a bélyegét a párunkkal illetve a gyermekünkkel való kapcsolatunkra is. Mi történik a nőben a szülés során? Hogyan módosul mindez, ha komplikációk lépnek fel? Hogyan segíthető a szülésélmény feldolgozása?
BŐVEBBEN

Gyermekünk születése… a párkapcsolatunk erőpróbája

Múlt heti blogbejegyzésünk a terhességgel, gyermekszületéssel kapcsolatos változásokról szólt, ezt szeretnénk most folytatni, részletesebben elmerülni abban a kérdésben, hogyan is hat a személyiségünkre és végül a párkapcsolatunkra ez a változás. Mielőtt édesanyává, vagy édesapává a válnánk, már rengeteg elképzelésünk van a szülői szerepről. Hogyan valósítjuk meg ezeket? Min múlik a siker? Írásunk segítségével közelebb juthat a kérdés megfejtéséhez!
BŐVEBBEN

Kismamának lenni… felhőtlen boldogság?

Milyen változásokat hoz magával a kismama lét? Ezáltal megváltozik a kapcsolatrendszere: férjéhez, édesanyjához, önmagához való viszonya is. Ennek kapcsán a pszichológia ún. normatív krízisről beszél: egyrészt lelki fejlődést hordoz magában ez az állapot, másrészt számtalan korábbi belső konfliktust, megoldatlan problémákat hozhat újra felszínre. Mik a leendő anyukák és apukák nehézségei? Mi segítheti át őket ezeken, hogy a gyermekvállalás és gyermeknevelés minél gördülékenyebb, örömtelibb folyamat legyen?
BŐVEBBEN

Hogyan hat az okoseszközök használata az alvásunkra?

Rohanó világunkban egyre több mindent intézünk interneten keresztül, s emiatt akár sokszor az esti órákban is a gép előtt ülünk. Vajon hogyan is hat ránk huzamos időn keresztül ez a viselkedés, miként befolyásolja az alvásunkat? Az egyre inkább éjszakába nyúló internetezés a bioritmus felborulását hozhatja létre, ami a nappali álmosság és kialvatlanság érzését fokozza. A kevés alvás tartóssá válása pedig alvászavart, ingerültséget, fáradékonyságot, koncentrációs nehézséget eredményez. Mit tehetünk ez ellen? Írásunkból kiderül!
BŐVEBBEN

VIDEÓINK

Hogyan keletkezett az éjszaka? – Mese a gyászról

A mai alkalommal egy hindu mesét hallgathat meg Maróti Eszter pszichológusunk előadásában. A videóhoz kattintson a lenti linkre, vagy tekintse meg olvasható verzióban lejjebb görgetve. Mese a gyászról Ez a hindu mese a gyászról szól, illetve a gyászhoz kapcsolódó érzésekről, amely segíthet gyerekeknek, de akár felnőtteknek is feldolgozni a gyásszal járó nehéz érzéseket, élményeket. A
BŐVEBBEN

A felnőttkori ADHD tünetei

A mai podcast-ben Szabó Lili klinikai szakpszichológusunk előadásában a felnőttkori ADHD-ról tudhat meg többet. A videó megtekintéséhez kattintson ide: Mi az a felnőttkori ADHD? A felnőttkori ADHD már gyerekkorban kialakult, idegrendszeri fejlődési zavar. 12 éves kor előtt kezdődő tünetekkel jelentkezik, amelyek az esetek körülbelül 40-60 százalékánál felnőttkorban is diszfunkciót okoz, és kezelés nélkül jelentősen ronthatja
BŐVEBBEN

Álomszerű kapcsolatból rémálom – Kinek az inge? 2. rész

Ez a négy részes videósorozat olyan helyzetek mögötti dinamikát próbál feltárni, bemutatni, amikor az egyik személy úgy érzi, hogy a másik alaptalanul vádolja meg olyan tettel vagy szándékkal, ami eszébe sem jutott vagy éppen érthetetlen módon támad rá és megalázó módon negatívan minősíti. A támadó személyt nevezzük el Alfának, a másik személyt (aki értetlenül, leforrázottan
BŐVEBBEN

Konténer gyakorlat – érzelemszabályozási technika

Mai videónkban Maróti Eszter pszichológusunk egy újabb relaxációs gyakorlattal érkezik, ami önnek is segítségére lehet az érzései kezelésében, szabályozásában, akár komolyabb stresszhelyzetek esetében is. A konténer gyakorlat célja, hogy stresszhelyzetben is képesek legyünk megnyugodni, és tehermentesíteni tudjuk a szervezetünket a stressz okozta hatásoktól. További relaxációs gyakorlatokat talál a YouTube-csatornánkon, iratkozzon fel a részletekért! Szánjon néhány
BŐVEBBEN

Miért szexelnek az emberek?

A mai videóban Sárkány Anita szexuálpszichológiai szakpszichológusunk azt a témát boncolgatja, hogy miért is szexelnek az emberek. Ha kíváncsi vagy az okokra – azon kívül, hogy “mert jó”, akkor maradj velünk és nézd meg a videót. A megtekintéshez kattints ide: Miért szexelnek az emberek? Lehet, hogy elsőre a válasz egyértelműnek tűnik: mert jó, de valójában
BŐVEBBEN

Kinek az inge? – Az alaptalan vádak mögötti dinamika

Négy részes videósorozatunk olyan helyzetek mögötti dinamikát próbál feltárni, bemutatni, amikor az egyik személy úgy érzi, hogy a másik alaptalanul vádolja meg olyan tettel vagy szándékkal, ami eszébe sem jutott vagy éppen érthetetlen módon támad rá és megalázó módon negatívan minősíti. A támadó személyt nevezzük el Alfának, a másik személyt (aki értetlenül, leforrázottan áll a
BŐVEBBEN

Bántalmazó párkapcsolat, depresszió? – A tanult tehetetlenségről

Vajon mi a közös a passzív viselkedésben, a döntésképtelenségben, a bántalmazó párkapcsolati dinamikában, a halogatásban, a próbálkozások gyors feladásában, vagy épp a depresszióban? Nos, ez a tanult tehetetlenség. Kattintson ide és tekintse meg Györe Rita tanácsadó szakpszichológusunk videóját a tanult tehetetlenségről! A tanult tehetetlenség az a lélektani jelenség, ami leírja azt, hogy mi történik akkor,
BŐVEBBEN

Motiváció és flow-élmény a munkában

Bármilyen munkát is választottunk hivatásunknak, a motivációnak, a kompetenciának és a flow-élménynek jelentős hatása van a munkavégzésünkre, sőt a hosszú távú közérzetünkre is. Mai podcast előadásunkban Lengyel Katalin erről beszél bővebben. Mi az a kompetencia? A kompetencia: illetékesség, hozzáértés, avagy alkalmasság, amely az adott feladathoz való adott képességet jelenti. Valamiféle haladással függ össze, de ez
BŐVEBBEN

Az öngondoskodás öt típusa

Miért fontos az öngondoskodás, és hogyan tehetjük a mindennapi rutinunk részévé? Videónkban Kovács Gábor tanácsadó szakpszichológus segítségével megismerheti az öngondoskodás öt típusát, és a gyakorlati tippekkel kialakíthatja az ön számára kedvező öngondoskodási rutint. Továbbá hasznos tanácsokat kaphat az öngondoskodás folyamatos ápolásában is. A megtekintéshez kattintson a videóra és iratkozzon fel a YouTube-csatornánkra is további hasznos
BŐVEBBEN

Létezik az életközépi válság?

Létezik -e az életközépi válság? Mik a jellemzői ennek az időszaknak? Hogyan érdemes gondolkodni a középkorról? Ezekre a kérdésekre keressük a választ ebben a videóban Györe Rita tanácsadó szakpszichológusunk előadásában. A megtekintéshez kattintson ide: Sportautók, plasztikai műtétek időszaka? Egy meglehetősen sztereotipikus kép él a legtöbb ember fejében az életközépi válságról. Sokan azt mondják, hogy ez
BŐVEBBEN

Milyen szexuális zavarok léteznek?

Miért fontos a szexualitás? Milyen gyakori szexuális zavarok jelentkezhetnek a hétköznapokban? Mi az a parafília, és hogyan segíthet a pszichoterápia a szexuális bántalmazás feldolgozásában? Sárkány Anita szexuálpszichológiai szakpszichológus, szociál- és szervezetpszichológusunk a mai videóban a szexualitásról, illetve a szexualitásnak a fontosságáról fog beszélni. Az onlinepszichológus.net csapatának a tagjaként azzal foglalkozom, hogy segítsek egyéneknek, illetve pároknak
BŐVEBBEN

Konfliktuskezelés másként

Konfliktusok mindig is voltak, vannak és lesznek. Tulajdonképpen a konfliktusok biztosítják különbözőségüket, emiatt vagyunk mások, mint a többiek, ez adja különlegességünket, egyediségünket, miközben az új megoldások keresésével azt támogatjuk, és azt segítjük elő, hogy változást és fejlődést érjünk el. A mai podcastben a konfliktuskezelést fogjuk górcső alá venni, ám ezúttal egy kicsit másként. Kattintson ide
BŐVEBBEN