Mit érdemes tudni a hazugságról?
Mai blogbejegyzésünkben a hazugságról írunk. Részletezzük a hazugság formáit, típusait, természetét, előfordulási adatait, felismerési lehetőségeit.
Milyen jellemzői vannak a hazugságnak?
A hazugság célja a másik meggyőzése egy meg nem történt esemény vonatkozásában vagy olyan nézet, emóció kapcsán, amely nem a közlőé. Legalább két személy közreműködését feltételezi: a hazudozóét és a hazugság címzettjéért. Feladata egy fiktív állapot színlelése, és a valódi elrejtése.
A hazugságnak két formája van: az elhallgatás és a meghamisítás. Az elhallgatás esetén a hazug nem a teljes igazságot mondja el, a hazugság nem verbális jeleit mutatja, hiszen valamit rejteget a másik elől. A meghamisítás során téves verbális és nem verbális információt közöl a hazug. Mind az előadott eseményekre, mind a tényleges emóciókra vonatkozva beszélhetünk megtévesztésről.
A hazugságnak három fő típusát különböztetjük meg
- Hazudhat valaki egy ténnyel kapcsolatban (ténybeli hazugság), például azt állítja valaki, hogy elvégzett egy feladatot, miközben nem hajtotta végre.
- Állíthat valótlanságot egy emócióval kapcsolatban, amikor azt mondja, hogy valamilyen érzés vagy állapot hatalmasodott el rajta, ám eközben egészen másképp érez.
- Hazudhat valaki egy véleménnyel kapcsolatban, azt állíthatja, hogy egy adott feladat nagyon kellemes dolog, holott valójában unalmasnak tartja.
A hazugság természetét indítékai határozzák meg, kétféle indíték létezik: az önérdek és a másik ember érdeke. Lehet önzetlenül hazudni, nehogy a másik nyugtalankodjon, vagy megijedjen valamitől, az ilyen hazugságok a címzett érdekében történnek. Vannak másfajta gyakori hazugságok, amelyek ártalmatlanok, s a címzettre nézve nincs komolyabb következményük. Az ártóbb szándékú hazugságok akár a megfogalmazóra akár a címzettre nézve súlyosabb, vagy végzetesebb következménnyel járhatnak (pl. ártatlan ember elítélése).
Ki hazudik? Kinek? Hogyan? Miért?
Amerikai kutatások alapján nincs különbség a két nem között a hazugságok számát tekintve, azonban a hazugságok természetét nézve találtak különbséget a kutatók. A nők gyakrabban hazudnak önzetlenül, a férfiak hazugságára pedig az önzés jellemző. Életkort tekintve a kísérletek bebizonyították, hogy már a 3 évesnél kisebb gyerekek is képesek „valódi” hazugságok kitalálására, amelyek segítik a büntetés elkerülését. 5 éves kortól kezdve pedig hajlamosak a gyerekek arra, hogy becsapják a körülöttük lévő személyeseket, hogy elhallgassák a rosszaságaikat. Minél idősebb valaki, annál inkább képes valódi lelkiállapota elrejtésére és egy fikció kitalálására. 9 évesek akár egy olyan érzelem összes tünetét is ki tudják mutatni, amelyet nem is éreznek.
Kutatásokból az is kiderült, hogy idegeneknek gyakrabban hazudunk, mint szeretteinknek. Bizonyos bensőséges helyzetek kedveznek a hazugságnak, például a kezdődő szerelem. Ha két ember között kölcsönös vonzódás alakul ki, akkor minden tőlük tehetőt megtesznek azért, hogy a lehető legkedvezőbb színben mutatkozzanak: rendezettebb külsővel, sikerek eltúlzásával, kudarcok, tévedések elhallgatásával, készséges, szolgálatkész viselkedéssel lépnek fel a találkozások alkalmával. A párkapcsolatok kezdetén minden harmadik interakció hazugságnak minősül, de többségük banális, komolytalan füllentés, később, az együttélés során már ez a szám csökken, minden tizedik interakció során kerülhet sor hazugságra.
Az alkalmak számát számszerűsítve a tanulmányok átlagosan napi másfél- kettő hazugságról számolnak be az embereknél. A hazugságok alapjából véve önzésből születnek, csupán 25 százalékát vezérli önzetlen szándék. Az előbbiben azok az ártalmatlan hazugságok találhatóak, amelyek az ember hasznára vannak. Többféle indíték húzódhat meg mögötte: önmaguk szimpatikus bemutatása, valamilyen büntetés elkerülése, előnyhöz jutás, vagy éppen konfliktus elkerülése végett. Önzetlen hazugságokból semmi haszna nem származik az illetőnek, általában valaki mást véd meg vele, a társadalmi béke fenntartása a célja.
Nem egyformán tudják palástolni a viselkedésüket az emberek a hazugságok során. Vannak, akik eleve reménytelen hazudozók, akik emóciójukat túl erősen élik át, és igen sebezhetővé válnak, amikor hazudnak, kevésbé magabiztosak. A jól hazudozók sikeresen meg tudnak téveszteni bárkit, de másként viselkednek mikor hazudnak, s másként, mikor igazat mondanak, amelyet csak aprólékos megfigyelés során lehet felfedni. A tökéletesen hazudók a hazugságok során sikeresen uralják a viselkedésüket, becslések szerint az emberek 15 százaléka rendelkezik ezzel a képességgel. Annyira jól uralják emóciójukat, hogy tetszés szerint hívják elő érzelmeiket, és semmi jel nem utal arra, hogy nem lennének őszinték.
Milyen tulajdonságok kedveznek a hazugság elhitetéséhez?
Néhány tulajdonságot említünk, amely segíti a meggyőzést. Aki meggyőz, annak megbízhatónak, a területén szakértőnek, jól informálhatónak, és őszintének kell tűnnie. Feladatát megkönnyíti, ha vonzerővel rendelkezik, azaz ha szimpatikus, magával ragadó, és el tudja érni, hogy a másik valamilyen módon azonosuljon vele. Több kutatás bebizonyította, hogy a kellemes külsejű embereket automatikusan olyan tulajdonságokkal ruháznak fel, mint a becsületesség, intelligencia, nagylelkűség. Vannak olyan személyek, akik társaik jóindulatát könnyebben nyerik el, mivel azonnal őszinte, becsületes benyomást keltenek. A címzettel hasonlóságot mutató személyeknek (pl. öltözködés, vélemény) is könnyebben hisznek, mivel rokonszenvesnek tűnhetnek. A jó kifejezőkészségű emberek a szavahihetőség tekintetében előnyt élveznek, amikor gyanúba keverednek, egy pillanat alatt eloszlatják a beszélgetőpartnerük bizalmatlanságát. Ha a hazudó félnek sikerül elhitetnie, hogy kompetens a témát illetően, a róla keletkezett kedvező első nyomás felerősödik.
Hogyan ismerhető fel a hazug?
Ha jól ismert (közelebbi) személyről van szó, akkor érdemes részletesebben megfigyelni az illetőt, hogy hazugságának van-e testi megnyilvánulása (pl. elvörösödött nyak, vagy arc). Az ismeretség fokozza a helyes felismerés hatékonyságát, hiszen többféle helyzetben megfigyelhető az illető viselkedése, így lesz az összehasonlításnak alapja. A nem verbális jeleket nézve az arc hazudik a legjobban, mikrojelek kibocsájtásával bizonyos érzelmeket fejez ki, amelyek nem odaillőek. Sajnos ezeket a kevésbé gyakorlottak nem ismerik fel. A hanghordozás vagy a test (kar, láb) mozgásainak megfigyelésével eredményesebben lehet felismerni a hazugságot (pl. remegő hang vagy túl sok/kevés mozgatása az adott testrésznek). Ha hazugságra utaló jelet lát a címzett, érdemes gyanakodnia, de ezt nem szabad elárulni. Ilyen helyzetben javasolt kérdéseket feltenni a hazudónak, aki tudja, hogy mindent meg kell tennie, hogy verbálisan ne árulja el önmagát, és hogy ne mondjon ellent önmagának. A hazug nem mindig lát előre, és nem mindig van felkészülve mindenre, így belegabalyodhat a saját történetében. Továbbá kérhető, hogy ismételje el a hazug az előzőkben mondottakat, amely során nehézségbe ütközhet a pontos visszaemlékezéskor a korábban mondottakra. Ebben az esetben azt a stratégiát is választhatja a hazug, hogy beszéde egyre sekélyesebbé, szűkszavúvá válik, mondatai szokatlanul rövidek lesznek, és csak kevés részletre fog kitérni. Fontos óvatosnak lenni, javasolt kerülni a vallatás látszatát, mivel az dühöt válthat ki a másik félből.
Miben segíthet a szakember?
Több kliens azért kezd el terápiába járni, mert csalás, hazugság áldozatává válik, azaz csalódik olyan emberekben (akár családtag is lehet) akik visszaélnek a bizalmával, s hátrányos helyzetbe kerül ezáltal (pl. anyagi veszteség, jó hírnév csorbulása, vagy fontos emberi kapcsolat megszakadása lesz a következmény). A szakember segít az ilyen kliensnek elgyászolni a veszteségét, felismerni a nehézségeit, határait, emberismereti hiányosságait, visszatérő élethelyzeteit. Ugyanakkor támogatja a kliense fejlődését képességei kibontakozásában, céljai felismerésében, ön- és emberismerete elmélyítésében, a megfelelő probléma-, konfliktus-, s stresszkezelés fejlesztésében.
Felhasznált szakirodalom:
Biland C. (2013) A hazugság pszichológiája. Háttér Kiadó, Budapest.
Ajánlott szakirodalom:
Forward, S. (2018) Érzelmi zsarolás. Háttér Kiadó, Budapest.
Amennyiben problémájára ismer, s szeretné önismeretét növelni, szeretettel várja az onlipszichologus.net csapata négyszemközti online konzultációra. A blogbejegyzést Szabó Lili írta, akihez időpontot négyszemközti konzultációra az alábbi linken tud foglalni.