Az autogén tréningről
Napjainkban az egyik leggyakrabban emlegetett kifejezés a stressz. Mindenki mögött állnak stresszes, szorongással teli napok, mindenki vállát nyomják feladatok, elvárások, melyek alatt igyekszünk nem összerogyni. Folyamatosan keressük a stressz– és szorongásoldó módszereket, lehetőségeket. Az autogén tréning pontosan ilyen.
Az autogén tréning egy relaxációs módszer, amely a német pszichiáter, Schultz nevéhez fűződik.
Miért jó az autogén tréning alkalmazása?
- támogatja a stresszel való megküzdést
- segít a szorongások oldásában
- javítja az alvás minőséget
- segíti a test öngyógyító folyamatait
- nyugodtabb pihenés biztosít rövidebb idő alatt
- fokozza önmaga és teste megismerését
- 12-15 hét után önállóan alkalmazható
Az autogén tréning lényege, hogy önmagunkra, testérzeteinkre irányuló passzív koncentrációval mind fizikai, mind lelki szinten ellazuljunk. Passzív koncentráció során a külső ingereket igyekszünk kizárni, figyelmünket pedig testérzeteinkre irányítjuk úgy, hogy nem teszünk aktívan egyes kívánt ellazult állapotok eléréséért, csupán hagyjuk, hogy az érzések megérkezzenek.
A relaxált állapotot úgy érjük el, hogy gondolataink segítségével befolyásoljuk szervezetünk önszabályozó rendszerét, többek között a keringést, a szívritmust és a légzést – tulajdonképpen megtanuljuk autonóm idegrendszerünket ellazítani.
Az autogén tréning testi szinten jelentős változásokhoz vezethet, mint például:
- Izomtónus csökkenése
- Vérnyomás csökkenése
- Perifériás vérerek tágulása
- A légzés hasi légzés felé tolódik a mellkasi helyett
- A gyomornyálkahártya véráramlásának fokozódása, ezáltal a bél és gyomor működésének normalizálódását elősegíti
- Szívverés egyenletesebbé válik
- A szervezetben az oxigén jobban hasznosul
Hogyan sajátítható el az autogén tréning?
A módszer elsajátításában szakember segítségére van szükség. Ez általában csoportos formában történik, de egyéni konzultáció keretein belül is van lehetőség a relaxáció megtanulására. A módszer elsajátításához szakember segítségével 12-15 alkalomra van szükség. A végzett gyakorlatok egymásra épülnek, így a hetek során egy tanulási folyamat zajlik le.
Ehhez elengedhetetlen, hogy ne csak a közös alkalmak során, hanem a köztes időben is szánjunk időt a gyakorlásra: ez ideális esetben napi 2-szer 10 perc relaxációt jelent. A közös gyakorlások alkalmával a relaxációt a szakember vezeti, illetve a relaxációhoz kapcsolódó élmények, önismereti aspektusok feldolgozásával egészülnek ki az alkalmak. A gyakorlás ülve vagy fekve, kényelmes testhelyzetben történik, lehetőség szerint zavartalan környezetben.
Miben segíthet az autogén tréning?
- stressz és szorongás oldása
- fájdalomérzet enyhítése
- migrén, fejfájás
- fogcsikorgatás
- állkapocs feszülés
- koncentrációs nehézségek
- kikapcsolódási képtelenség
- alvással kapcsolatos nehézségek
- lámpaláz
- ekcéma
- stresszel összefüggő gasztrointesztinális zavarok
- izomfeszülés
- magas vérnyomás
- műtéti előkészítés és műtét utáni panaszok
- tengeri- és utazási betegségek
Szeretné kipróbálni a gyakorlatban is az autogén tréninget? Maróti Eszter pszichológusunk készített hozzá egy videót is, amely segítségével közelebbről megismerheti ezt a relaxációs technikát. A videót ide kattintva megtekintheti.
Amennyiben úgy érzi, hogy szeretné szakember segítségét kérni az autogén tréning elsajátításához, forduljon bizalommal pszichológusainkhoz!
Ajánlott irodalom:
Jakab Margó: Gyakorlati útmutató az autogén tréninghez
A cikket Maróti Eszter pszichológus írta, akihez ide kattintva tud időpontot foglalni négyszemközti online konzultációra.