Min múlik, hogy mennyit veszekszünk a párunkkal?

Egy párkapcsolat folyamatosan ki van téve az élet nehézségeinek, s az egymáshoz való alkalmazkodás és saját személyiségünk megtartása önmagában is konfliktusba keveredhet benne. Lényeges tudnunk róla, hogy szerelmi viszonyunkba ösztönösen bele visszük azokat a tapasztalatokat, melyeket gyermekként a saját családunkban megtapasztaltunk. Korábbi cikkünkben szóltunk róla, hogy mennyire meghatározó a kötődési stílus az életünkben. Többek között azt is meghatározza hogyan látjuk önmagunkat és a világot, miként kezeljük a feszült helyzeteket. Mai cikkünkben arról írunk részletesebben, hogy kötődési stílusaink találkozása milyen párkapcsolati nehézségekhez vezethet.
Hogyan kezelik a konfliktusokat a különböző kötődési stílusú személyek?
Kötődési stílusunk meghatározza, hogy hogyan bánunk önmagunkkal és kedvesünkkel, hogyan reagálunk váratlan helyzetben én mennyi feszültség lesz a pár kapcsolatunkban. Korábbi blogcikkünkben írtunk arról, hogy négy alapvető kötődési stílust különböztetünk meg: ezek a biztonságos, a szorongó, a szorongó-elkerülő és az elkerülő.
A kötődési stílusok kombinációja egy párkapcsolatban mindig egyedi mintázatot ad. Bár sok közös van két szorongva kötődő emberben, egymáshoz való viszonyuk mindig egyedi. Ráadásul a kötődési stíluson kívül egyéb tényezők is befolyásolják azt, hogy mennyire lesz konfliktusos a kapcsolatuk (pl. élethelyzet). Amennyiben ismerjük saját kötődési stílusunkat, könnyebben megtudhatjuk hogyan éljük túl a nehézségeket.
A biztonságos, stabil párkapcsolat ismérvei

Bizonytalan kötődés esetén…
Egy biztonságosan és egy bizonytalanul kötődő partner esetén mindenképpen több feszültség lesz egy párkapcsolatban. A bizonytalanul kötődő félnek ugyanis negatív képe van önmagáról és ez sok indulatot generál a párkapcsolatában. A bizonytalanul kötődő fél gyakran nem rendelkezik elég bátorsággal ahhoz, hogy küzdjön a kapcsolatért. Egy szorongóan kötődő ember abból a feltételezésből indul ki, hogy a másikat nem érdekli valójában, ezért folyton csimpaszkodik. Egy biztonságosan kötődő partner képes jól kezelni ezt a helyzetet, s finoman jelzi, amikor ez a számára terhes. Így kialakulhat a kölcsönös egymásra hangolódás. Két bizonytalanul kötődő partner viszonya rendszerint nagyon konfliktusos. A szorongóan kötődő partner fél az elhagyástól, ezért ösztönösen támadásként érzékeli a másik reakcióját. Erre maga is támadással reagál. Két szorongó közti kapcsolat ezért potenciális erőszakforrás. A szorongóan kötődő partner kombinációja az elkerülőn kötődővel kifejezetten idegtépő tud lenni. A szorongóan kötődő támad, az elkerülően kötődő pedig visszahúzódik, ám ettől az erőszak intenzitása nem csökken. Ez az interakciós minta ráadásul nagyon kimerítő, hiszen folyton újrakezdődik. Kapcsolatukban a bizalmatlanság alapvető érzés.Mire figyeljünk ismerkedéskor? Mik a biztonságos kötődés jelei?

- Fontos megfigyelnünk, hogy hogyan beszél az illető az emberekről: megvan-e a másik iránti alapvető tisztelet. Bele tud-e helyezkedni a másik ember helyzetébe? Elismeri-e annak érzéseit, vágyait?
- Amikor valakit távolságtartónak érzékelünk, kevés érzelmet fejez ki, nagy a valószínűsége az elkerülő kötődésnek. Fontos tudni, hogy az elkerülők számára az érzelmi közelség veszélyes, ezért nem igen keverednek (valóban) szoros viszonyba. A szexuális affér azonban belefér.
- A szorongóan kötődő emberek ellenben sok-sok érzelemmel és nagy nyomatékkal beszélnek. Előadói stílusuk nagyon megkapó.
- Jó ha meg tudjuk beszélni a potenciális partnerünkkel, hogyan élte meg a korábbi kapcsolatait. Amennyiben minden nehézséget a partner hibájának tart, érdemes gondolnunk a bizonytalan kötődésre.
- Érdemes megfigyelni a másik nonverbális gesztusait: a bizonytalanul kötődő emberek nem szívesen néznek a másik szemébe.
- Fontos megfigyelni milyen hatással van partnerünkre, ha kimondjuk vágyainkat és szükségleteinket. Tesz-e erőfeszítést, hogy megpróbáljon támogatni bennünket? Amennyiben igen, valószínűleg biztonságosan kötődő emberrel találkoztunk.
- Képes-e a másik alkalmazkodni? Össze tudjuk-e hangolni szabadidős tevékenységeinket? Ha igen, az egy jel a biztonságos kötődés irányába.
Múltunk vonzásában… avagy az ismerős a legjobb
Könnyen elképzelhető hogy egy szorongva kötődő ember unalmasnak találja a kiszámítható, biztonságosan kötődő férfit/nőt. Mivel önmagában kételkedik, a másik érzelmeit sem ismeri fel. Amennyiben ismerjük saját kötődési stílusunkat, ezt a problémát könnyebben orvosolhatjuk. Minél szorongóbbak vagyunk, annál több megerősítésre lesz szükségünk a másik részéről.Mitől válhat biztonságos kikötővé a párkapcsolat?
