Konfliktuskezelés másként

Konfliktuskezelés másként

Konfliktusok mindig is voltak, vannak és lesznek. Tulajdonképpen a konfliktusok biztosítják különbözőségüket, emiatt vagyunk mások, mint a többiek, ez adja különlegességünket, egyediségünket, miközben az új megoldások keresésével azt támogatjuk, és azt segítjük elő, hogy változást és fejlődést érjünk el.

A mai podcastben a konfliktuskezelést fogjuk górcső alá venni, ám ezúttal egy kicsit másként. Kattintson ide a megtekintéshez és iratkozzon fel a YouTube-csatornánkra további videókért:

Hogyan kezeljük hatékonyan a konfliktusainkat?

Ha a konfliktusok jelenléte gyakoribb, akkor az a kérdés, hogy hogyan is kezeljük hatékonyan őket. A valódi kihívás tehát az, hogy mit kezdünk egy konfliktussal, ha megjelenik, ki tudjuk -e használni a benne rejlő lehetőségeket.

A konfliktus meghatározására már az ókorban is történtek próbálkozások. A latin confligere azt jelenti: összecsap. Ez az összecsapás történhet egy egyénen vagy csoporton belül, illetve személyek és csoportok között is, gondolatban, érzésben, szükségletben vagy viselkedésben is.

A felek között ilyenkor feszültség keletkezik és legalább egy résztvevő közülük azt érzékeli, hogy szükségletei nem tudnak megfelelően kielégülni.

Milyen konfliktusok léteznek?

A konfliktusok lehetnek destruktívak, amikor csakis az egyik fél érdekei sérülnek, illetve lehetnek konstruktív, építő jellegű konfliktusok is, hogyha sikerül kihasználni a nézeteltérésben rejlő lehetőséget. Ilyenkor is van egyet nem értés, akár vita, de a résztvevő felek arra törekszenek, hogy találjanak olyan megoldást, amely mindenki számára megfelelő. Ezt a fajta hozzáállást nyerő- nyerő vagy win-win megoldásnak nevezzük.

A konfliktusok fajtái

A konfliktus fajtáin belül az is elmondható, hogy egy adott konfliktussal többféleképpen reagálunk. Sokféle megoldás vagy konfliktus kezelési mód is előkerülhet.

  1. Az első az elkerülés, amikor is a felek a bennük rejlő félelmek miatt elkerülik a kommunikációt, avagy a konfliktust.
  2. A második a független döntés, amely folyamán a felek közül az egyik kommunikáció nélkül elkezd valamit megvalósítani.
  3. A harmadik konfliktuskezelési mód a tárgyalás, ilyenkor a felek leülnek egymással megbeszélni a lehetséges megoldásokat.

Mediátor és döntőbíró bevonása

konfliktuskezelési mód a mediáció: a felek bevonnak egy pártatlan személyt, aki segít a kommunikálásban, illetve előfordul, amikor a felek döntőbíró bevonása mellett döntenek. A felek ilyenkor szintén bevonnak egy pártatlan személyt, aki döntést hoz számukra.

Amikor is a konfliktus folyamán valamilyen viselkedészavar áll fenn, akkor nagyon hasznos konkrétan is objektíven megfogalmazni a problémát.  Tegyük fel, hogy legszívesebben azt mondanák, hogy: “Mikor mondjam már el ezt neked, ha úgysem figyelsz rám?!”

Nézzük meg, hogy hogyan tudjuk ezt objektívebben megfogalmazni, hogy a probléma megoldásra kerüljön. Lehetséges megoldás például ehhez kapcsolatosan: “Ezen a héten már kétszer próbáltam neked elmesélni a kollégáról ezt a sztorit, de te minden alkalommal elkezdtél telefonálni…”

⬇️Napi pszichológiai tartalmakért és lelki feltöltődésért kövess minket közösségi oldalainkon:

Amennyiben úgy érzi, hogy konfliktusait egyedül képtelen kezelni, forduljon bizalommal szakemberünkhöz! A podcastet Lengyel Katalin egészségfejlesztő sportpszichológusunk készítette. Foglaljon időpontot ide kattintva négyszemközti online pszichoterápiás konzultációra a hatékonyabb konfliktusos helyzetek kezeléséért.

Lengyel Katalin egészségpszichológus - OnlinePszichológus.net