Interjú Ménich Helga tanácsadó szakpszichológus, gyermekterapeuta és gyászcsoportvezetővel

Interjú Ménich Helga tanácsadó szakpszichológus, gyermekterapeuta és gyászcsoportvezetővel

A pszichológusi munka egyik alapvető kérdése, miként lehet megőrizni az egyensúlyt a szakmai objektivitás és az empatikus jelenlét között. A hatékony terápiás kapcsolat feltétele, hogy a pszichológus ne fedjen fel túl sok személyes részletet önmagáról, mivel ez befolyásolhatja a kliens észleléseit, érzelmi reakcióit vagy akár döntéseit is. Ugyanakkor, amikor valaki szakembert keres, segítséget jelenthet számára, ha valamelyest képet kaphat arról, hogy kivel fog együtt dolgozni.

Korábbi cikkeinkben már kitértünk arra, miben különbözik a pszichológus és a pszichiáter szerepe, illetve mire érdemes odafigyelni pszichés segítség igénylésekor. Weboldalunkon elérhetők munkatársaink rövid bemutatkozásai is, amelyek elsősorban szakmai jellegűek, és az adott profilokra kattintva olvashatók el.

Ezúttal viszont néhány általános és néhány személyre szabott kérdés segítségével egy kicsit közelebbről is megismerheti csapatunk egyik új tagját, Lónichné Ménich Helga tanácsadó szakpszichológus, komplex integratív gyermekterapeuta, gyászcsoportvezető szakemberünket, tartson velünk a következő percekben!

Helga, először is az érdekelne, hogy miért választottad ezt a hivatást?

Már gyerekként is szerettem figyelni és hallgatni a beszélgetéseket. Ezen kívül nagyon érdekelt, hogyan is működnek az emberek, ki, mit és miért csinál. Ezt szerettem volna jobban megérteni, ezért választottam ezt a hivatást.

Változott a pszichológiáról megalkotott képed a tapasztalatszerzésed során?

Igen, nagyon sokat. Mikor elkezdtem tanulni, akkor nem voltam igazából tisztában azzal, hogyan is dolgozik egy pszichológus, mit is kellene pontosan csinálni a munka során. Ez még az egyetem alatt is homályos maradt, csak később a munkában szerzett tapasztalatok és a képzések során forrta ki magát bennem. 

Mi motivál a munkádban, mi okoz neked sikerélményt?

Minden személy és folyamat egyedi, valamint sokféle problémával fordulnak hozzám, ez elég változatossá teszi a munkát, ami segít motiváltnak lenni. Ahogy az elért sikerek is motiválóan hatnak rám.

A siker számomra az, amikor kisebb vagy nagyobb változást érzékelek a kliensnél. A folyamatban ez nagyon sokféle formában megjelenhet: például jobban meghúzzák a határaikat, többet tudnak önmagukról, vagy az, hogy egyre inkább képesek önazonos módon élni.

Természetesen a folyamat lezárása is sikerélmény. Amikor megdolgoztuk a kliens problémáját és úgy érzi, hogy egyedül is tudja vinni az életét, nincs szüksége a segítségemre.

Jelenleg milyen szakmai kihívások és elérendő célok vannak az életedben?

Most a gyásztanácsadó képzést tűztem ki célul, azt szeretném legközelebb elvégezni. De érdeklődöm a sématerápia iránt is, így azzal kapcsolatban is szeretnék majd képződni. Aztán meglátjuk, mit is fogok tanulni, mert előbb-utóbb valamit biztos.😊

Mi az, ami a leginkább feltölt a mindennapokban?

Ebben a családdal töltött idő segít a legjobban, de van, hogy inkább a horgolás, egy könyv az, ami segít feltöltődni.

Ha egyetlen tanácsot adhatnál mindenkinek az életével kapcsolatban, mi lenne az?

Ez egy nehéz kérdés, de talán mindenki számára hasznos lenne az önismeret, ha minél jobban megismerné saját magát, ki is ő valójában, mire van szüksége, és hogyan működik. Ezzel szerintem mindenki igazán hasznos tudásra tenne szert, amelyet az élet nagyon sok területén tudna alkalmazni.

Milyen könyvek, filmek vagy más inspirációs források hatottak rád leginkább a munkád során?

Természetesen sok jó könyvet olvastam az évek alatt, azonban a személyes élmények, tapasztalatok gyakoroltak rám nagyobb hatást. Számomra a képzések voltak nagyon meghatározóak, az ott tapasztalt szakmai hozzáállás, és az oktatók személyisége, valamint a szupervízorom hatott rám nagyobb mértékben.

Ha nem pszichológus lennél, milyen hivatást választanál?

Akkor lehetséges, hogy horgolt termékeket készítenék, mert ez is egy olyan dolog, ami örömet okoz számomra és úgy látom, erre is van igény.

Van-e olyan élethelyzet vagy személyes tapasztalat, ami különösen meghatározta a szakmai utadat?

Igen, vannak ilyen tapasztalataim, melyek megdolgozása sokat adott a szakmai oldalamhoz is.

Hogyan töltődsz fel pszichológusként? Milyen egy tökéletes pihenőnap számodra?

Szeretem a családommal, a barátaimmal tölteni az időt, beszélgetni velük, az nagyon fel tud tölteni, de azért szükségem van egyedül töltött időre is. Ilyenkor szeretek olvasni, nézni valamit, vagy horgolni. A tökéletes pihenőnap pedig az, ha meg tudom valósítani azt, amire éppen szükségem van. Sokszor ez a két dolog együtt.

Ha lehetőséged lenne egy történelmi vagy kortárs személlyel leülni beszélgetni, ki lenne az és miért?

Edith Eva Egerrel ülnék le beszélgetni, mert nagy hatással volt rám a személyes élettörténete és a könyveiben megfogalmazott gondolatai, attitűdje.

Hogyan néz ki egy tipikus terápiás ülés veled? Mire számíthat, aki először jön hozzád?

Aki először jön hozzám, azzal az aktuális problémát igyekszem minél jobban átbeszélni és megérteni a helyzetét, problémáját. Majd az alkalom végén átbeszéljük a kereteket és a fő irányvonalat, amerre el szeretnénk indulni a közös munkában.

Egy tipikus terápiás ülésen meg szoktam kérdezni a klienst, hogyan érzi magát, mi is történt vele az előző találkozás óta, és innen minden alkalom más irányt tud venni, annak függvényében, amit a kliens mond, behoz a közös térbe. Például foglalkozhatunk az aktuális történésekkel, érzelmekkel, amelyek most foglalkoztatják, vagy azzal a problémakörrel, amivel felkeresett.

Van-e egy gyakori tévhit a pszichoterápiával kapcsolatban, amit eloszlatnál?

Igen, van: aki pszichológushoz jár, az nagyon nagy problémával küzd, nagy baj van vele. Szerintem fontos kihangsúlyozni, hogy nem csak akkor érdemes pszichológushoz fordulni, ha nagy a probléma. Ha valaki úgy érzi, hogy segítségre van szüksége – függetlenül a probléma mértékétől -, annak érdemes felkeresnie egy szakembert.

Olyan is lehetséges, hogy valaki egy képességét, készségét (pl. kommunikáció) szeretné fejleszteni és ezért fordul pszichológushoz.

Szerinted mikor érdemes szakemberhez fordulni? Mi az a pont, amikor már érdemes segítséget kérni?

Amikor a személy úgy érzi, hogy elakadt egy ponton és egyedül nem tud továbblépni. Akkor is érdemes segítséget kérni, ha már többször előfordult velünk ugyanaz a helyzet, vagy ha eldöntöttük, hogy változtatni szeretnénk.

Mit szeretsz legjobban a munkádban? Van olyan pillanat, amiért úgy érzed, igazán megéri csinálni?

Magát a folyamatot szeretem, megismerni a kliens személyiségét, a problémát és végig kísérni őt a változás útján. Amiért igazán megéri dolgozni, az az, hogy láthatom a változást, jó látni az elért sikereket, illetve a gyerekek esetében nagyon megható tud lenni az elköszönéskor átadott általuk készített ajándék (rajz, levél).

Van esetleg egy személyes gondolat, kedvenc idézet vagy mottó, amit megosztanál velünk?

Most Almási Kitti Ki vagy Te? című könyvét olvasom, ebből osztanék meg egy gondolatot/idézetet:

„És mi sem fogjuk önmagunkat szeretni, amíg fel nem tudjuk vállalni, hogy kik vagyunk, honnan jöttünk, kikből lettünk és hol tartunk éppen.”

Bízunk benne, hogy ezzel a rövid interjúval sikerült önnek is közelebbről megismernie csapatunk új tagját! Amennyiben úgy érzi, lelki problémájával Helgához fordulna, ide kattintva tud időpontot foglalni hozzá négyszemközti online konzultációra.

Munkacsoportunk többi tagjával készült interjúnkat pedig az “Igaz történetek” menü pont alatt tudja megtekinteni.