Az értő figyelem – hogy ne csak hallgass

Az értő figyelem – hogy ne csak hallgass

Gondoljunk egy olyan beszélgetésre, amikor úgy éreztük, hogy igazán meghallgattak minket. Nem csupán néhány bólintást, vagy közbeszúrt „ahá”-t kaptunk, hanem valódi figyelmet. Idézzük fel, hogy milyen érzés volt? Valószínűleg megértést, biztonságot tapasztaltunk. Ez az értő figyelem ereje.

Az értő figyelem több, mint meghallgatni valakit. Azt is jelenti, hogy képesek vagyunk kapcsolódni és megérteni a beszélgetőpartnerünk érzéseit, valamint mondanivalójának valódi, mélyebb tartalmát. Az értő figyelem lehetővé teszi, hogy a másik fél érezze, hogy valóban számít és fontos, amit mond.

Mikor vagyunk értő figyelemmel jelen egy beszélgetésben?

  • Ha nyitott a testbeszédünk – Tartjuk a szemkontaktust és apró megerősítő gesztusokkal (pl.: bólintás) biztosítjuk a másik felet figyelmünkről.
  • Ha empatikus válaszokat adunk – Visszajelzéseink együttérzőek, elismerjünk beszélgetőtársunk érzéseit, kifejezzük megértésünket. Pl.: „Megértem, ez tényleg nagyon nehéz lehetett!”
  • Ha visszatükrözzük a hallottakat – Egy-egy összegző mondattal visszajelezzük, hogy értjük a másikat. pl.: „Azt mondod, hogy…”
  • Ha türelmesek vagyunk – Hagyunk időt beszélgetőtársunknak, hogy kifejezze magát, nem siettetjük, vagy szakítjuk félbe.
  • Ha kérdezünk – De fontos, hogy nyitott kérdéseket tegyünk fel pl.: „Hogy érezted magad ebben a helyzetben?”. Ez segít, hogy a másik megfogalmazhassa gondolatait és érzéseit.
  • Ha nem ítélkezünk – Nem azonnali tanácsot próbálunk adni, hanem igyekszünk megérteni, hogy a másik, hogyan érzi magát az adott helyzetben.

Ez könnyűnek tűnik…vagy mégsem?

A mindennapokban folyamatosan ingerek tömkelege ér minket egyszerre. Amikor a másikra figyelnénk, közben számos dolog történik, saját gondolataink cikáznak vagy éppen megrezdül a telefonunk. Az értő figyelemhez azonban tudatos jelenlétre van szükség. Arra, hogy képesek legyünk az „itt és most”-ban lenni, és teljesen átadni magunkat a beszélgetésnek.

Tudatos jelenlét – az értő figyelem alapja

Tehát az értő figyelem egyik legfontosabb összetevője a tudatos jelenlét, a képesség, hogy teljes figyelmünket az adott pillanatra és a beszélgetőpartnerünkre irányítsuk. A tudatos jelenlét segít abban, hogy elszakadjunk a zavaró tényezőktől, és valóban jelen legyünk a kommunikációban.

Ez nem azt jelenti, hogy erőltetetten próbálunk figyelni, hanem hogy nyitottan és ítélkezésmentesen észleljük, hogy mi történik bennünk és körülöttünk. Ha észrevesszük, hogy a gondolataink elkalandoztak, finoman visszairányíthatjuk a figyelmünket a beszélőre. Ebben a mélyebb figyelmi állapotban nemcsak a kimondott szavakat halljuk meg, hanem a mögöttük rejlő érzelmeket és szándékokat is.

A tudatos jelenlét gyakorlása jobb hallgatóvá tesz minket és segít csökkenteni a stresszt és a túlterheltséget is. Ha sikerül igazán jelen lenni egy beszélgetésben, az mindkét fél számára biztonságosabb és mélyebb kapcsolódást teremt.

Tippek, hogy tudatosan tudj jelen lenni

  • Tudatos légzés – Mielőtt egy beszélgetésbe kezdesz, szánj néhány másodpercet arra, hogy megfigyeld a légzésed. Vegyél egy-két mély levegőt, és tudatosítsd magadban, hogy most itt vagy, és a másikra szeretnél figyelni.
  • Kapcsolj ki minden zavaró tényezőt – Ha fontos beszélgetést folytatsz, tedd repülő üzemmódba a telefonodat, tedd félre a számítógépedet, és próbálj meg megszüntetni minden olyan tényezőt, ami elvonhatná a figyelmedet.
  • Használd az érzékeidet – Figyeld meg a beszélő hangszínét, mimikáját, testtartását. Ne csak a szavakat hallgasd, hanem próbáld megérteni a mögöttük lévő érzelmeket is.
  • Figyeld meg az elkalandozó gondolataidat – Ha észreveszed, hogy máshol jár az eszed (például azon gondolkodsz, mit fogsz válaszolni), csak finoman tereld vissza a figyelmed a beszélgetőpartneredre anélkül, hogy elítélnéd magad.

Miért érdemes gyakorolni az értő figyelmet?

Az értő figyelem jótékony hatással lehet kapcsolatainkra. Segít elmélyültebben, nyíltabban kommunikálni egymással. Fontos, hogy ne felejtsük el, egy jó beszélgetés nem feltétlenül attól lesz jó, hogy azonnal megoldjuk a másik problémáját, hanem attól, hogy együttérzően vagyunk jelen a másik számára. Legközelebb, amikor beszélgetsz, próbáld ki, hogy teljes figyelmeddel jelen vagy a beszélgetésben és vizsgáld meg, hogyan hat ez rátok.

Felhasznált szakirodalom:

  • Kate Murphy: Az értő figyelem – Útmutató a jobb, tartalmasabb kommunikációhoz

A blogcikket Maróti Eszter pszichológusunk írta. Amennyiben úgy érzed, hogy lelki segítségre van szükséged, fordulj bizalommal szakemberünkhöz ide kattintva online pszichoterápiára.

Maróti Eszter OnlinePszichológus.net