Mégis kinek az élete? – A külső és a belső kontroll

Gondoljunk egy pillanatra arra, amikor valami fontos dolog történik velünk! Hogyan magyarázzuk meg magunknak az eseményt, hogyan értelmeztük? Arra gondoltunk, hogy mi magunk irányítottuk a helyzetet, vagy inkább a körülmények áldozatai voltunk? Lényegében ez a különbség a belső és külső kontroll között, amely alapvetően meghatározza a gondolkodásmódunkat és életvezetésünket.
A kontrollhely-elmélet
A kontrollhely egy pszichológiai fogalom, amely azt mutatja meg, hogy egy személy mennyire érzi úgy, hogy az élete eseményei tőle függenek (belső kontroll) vagy külső tényezők irányítják azokat (külső kontroll). Az elméletet Julian Rotter amerikai pszichológus dolgozta ki az 1950-es években.
- A belső kontrollal rendelkezők úgy vélik, hogy saját döntéseik és cselekedeteik befolyásolják a sikereiket és kudarcaikat. Ők általában proaktívabbak, motiváltabbak, és jobban érzik magukat a saját életük felett gyakorolt kontroll miatt. Jellemző rájuk a kitartás, a magasabb önbecsülés, valamint az, hogy a problémákat inkább megoldandó kihívásként kezelik.
- A külső kontrollal rendelkezők inkább úgy látják, hogy a dolgok a véletlenen, szerencsén, más embereken vagy a sorson múlnak. Ők hajlamosabbak tehetetlennek érezni magukat, ha nehézségekkel szembesülnek. Gyakrabban tapasztalhatnak stresszt és szorongást, mivel úgy érzik, nincs hatalmuk az események felett.
A kontrollhely nem fekete-fehér: dimenzionális megközelítés
Fontos megértenünk, hogy a külső és belső kontrollosság nem két élesen elkülönülő kategória, hanem egy spektrumon helyezkedik el. Az emberek többsége nem tisztán külső vagy belső kontrollos, hanem valahol a kettő között mozog.
Egyes élethelyzetekben például belső kontrollosabbnak érezhetjük magunkat (pl. a munkánkban), míg más helyzetekben külső kontrollosabb attitűdöt vehetünk fel (pl. természeti katasztrófákkal vagy társadalmi változásokkal kapcsolatban). Ez segít, hogy rugalmasabban alkalmazkodjunk a különböző élethelyzetekhez.
A kontrollhely hatása a mindennapokban
A kontrollhely hatással van arra, hogyan kezeljük a mindennapi helyzeteket, a stresszt és a problémákat:
- Egészség: Belső kontrollos emberek nagyobb eséllyel törődnek az egészségükkel, mert hisznek abban, hogy saját életmódjuk határozza meg az állapotukat. Külső kontrollos emberek hajlamosabbak a „genetikán múlik” vagy „úgysem tudok változtatni” hozzáállásra.
- Munka és tanulás: A belső kontrollal rendelkezők gyakran céltudatosabbak és kitartóbbak, mert úgy érzik, hogy erőfeszítéseik meghozzák az eredményt. A külső kontrollosok könnyebben feladhatják, ha nehézségek adódnak.
- Kapcsolatok: Ha valaki belső kontrollos, aktívan tesz a kapcsolataiért, míg egy külső kontrollos inkább másokra vagy a körülményekre háríthatja a felelősséget.
A kontrollhely kapcsolata más személyiségvonásokkal
A kontrollhely összefügg más pszichológiai jellemzőkkel is. A belső kontrollt gyakran társítják az extraverzióval, az érzelmi stabilitással és a magasabb önhatékonysággal, vagyis azzal a hittel, hogy képesek vagyunk elérni a céljainkat. A külső kontrollosok ezzel szemben gyakrabban mutatnak érzelmi labilitásra utaló jeleket, ami fokozott szorongáshoz és pesszimista életszemlélethez vezethet.
Szorongás és kontrollhely kapcsolata
A kontrollhely és a szorongás között szoros kapcsolat van. A külső kontrollos emberek hajlamosabbak arra, hogy kiszolgáltatottnak érezzék magukat, ami növeli a stresszt és a szorongás szintjét. Ha valaki úgy érzi, hogy nem tud befolyásolni egy helyzetet, nagyobb eséllyel él át tehetetlenséget és félelmet.
Ezzel szemben a belső kontrollos személyek jobban képesek megküzdeni a stresszel, mert hisznek abban, hogy lépéseket tehetnek a helyzetük javítására.
Meg lehet változtatni a kontrollhelyet?
Igen! Bár a kontrollhely részben személyiségbeli tényező, tanulással és tudatos odafigyeléssel változtatható:
- Tudd meg, hogyan gondolkodsz! Kezdj el figyelni arra, milyen magyarázatokat adsz az eseményekre. Ha például kudarc ér, azt mondod, hogy „Nem készültem fel eléggé” (belső kontroll) vagy „Az oktató igazságtalan volt” (külső kontroll)?
- Fókuszálj arra, amire hatásod van! Nem tudsz irányítani mindent az életedben, de sok dologra van befolyásod. Ha például rossz idő van, nem tudod megváltoztatni, de eldöntheted, hogyan reagálsz rá.
- Gyakorold a felelősségvállalást! Ha észreveszed, hogy túl sokszor a külső tényezőket okolod a helyzetedért, próbálj tudatosan keresni olyan dolgokat, amiket te magad is megváltoztathatsz.
- Használj pozitív belső párbeszédet! Ha valami nem sikerül, mondd azt magadnak: „Mit tehetnék másképp legközelebb?” ahelyett, hogy feladnád.
A kontrollhely befolyásolja, hogyan éljük meg a sikereinket és kudarcainkat. A belső kontroll segíthet abban, hogy céltudatosabbak, magabiztosabbak és kitartóbbak legyünk. Bár nem minden változtatható meg egyik napról a másikra, tudatos hozzáállással fokozatosan erősíthető a belső kontroll, ami nagyobb önállósághoz és elégedettebb élethez vezethet.
Felhasznált szakirodalom
- Brosschot, J. F., Gebhardt, W. A., & Godaert, G. L. (1994). Internal, powerful others and chance locus of control: Relationships with personality, coping, stress and health. Personality and individual Differences, 16(6), 839-852.
- Kalimeri, K., Lepri, B., & Pianesi, F. (2010, October). Causal-modelling of personality traits: extraversion and locus of control. In Proceedings of the 2nd international workshop on Social signal processing (pp. 41-46).
A blogcikket Maróti Eszter pszichológusunk írta. Amennyiben úgy érzed, hogy lelki segítségre van szükséged, fordulj bizalommal szakemberünkhöz ide kattintva online pszichoterápiára.
