ÍRÁSAINK
Témánk a burnout szindróma (kiégés) megelőzésének és visszafordításának lehetőségei. Néhány ötletet, szempontot ismertetünk, hogy min változtathatunk, hogy elkerüljük a kiégést.
Mit tehetünk, ha már érintettek vagyunk a kiégésben?
BŐVEBBEN
Munka- és életkedv vesztetten. Kiégésről, avagy a burnout szindrómáról
Mai teljesítményorientált társadalmunkban egyre gyakrabban jelentkező probléma a kiégés szindróma. A siker és az elismerés hajszolása közben szinte észrevehetetlenül léphetünk rá a túlterheltségre adott testi és lelki leépülést okozó folyamatra.
BŐVEBBEN
Pánikbetegség gyógyítása gyógyszer nélkül? Kognitív viselkedésterápiával!
Korábbi cikkünkben részletesen volt szó a pánikbetegség tüneteiről, jelen írásunkban a kognitív viselkedésterápiás pszichoterápiás módszerről szólunk részletesen.
Mi váltja ki a pánikbetegséget a kognitív-viselkedésterápiás szemlélet szerint? Hogyan kell elképzelni a kognitív-viselkedésterápiás kezelést?
BŐVEBBEN
Depressziós a párom?! A pszichológus válaszol
Cikkünkben arról szólunk részletesen, mi a teendő, ha a párunkon, esetleg távolabbi rokunkon vagy egy barátunkon vesszük észre a depresszió tüneteit.
Miért van az, hogy a beteg elhagyja magát, nem hajlandó segítséget kérni? Mit érdemes tudni a depresszióról? Mit tehet a szűkebb család, hogy jól segítsen?
BŐVEBBEN
Mi a különbség a pszichiáter és a pszichológus között?
Ebben az írásban a pszichiáter és a pszichológus eltérő feladatköreiről, kompetenciáiról lesz szó részletesebben.
Mit csinál a pszichiáter? Mit csinál a pszichológus? Miért jó a kliens szempontjából, ha a pszichológus és pszichiáter együttműködik egymással?
BŐVEBBEN
Pánikbetegségre gyanakszik? Pszichiáterhez vagy pszichológushoz forduljon?
Az előző hetekben sokat írtunk a szorongásos kórképekről, ennek fajtáiról, a gyermekeken észrevehető tünetektől elkezdve a feszültség testi jeleiig.
Mi a teendő, ha felmerül bennünk, hogy érintettek lehetünk a szorongás kérdésében?
Hogyan zajlik a lelki bajok diagnosztizálása? Mire kell felkészülnünk, ha TB alapon keresünk ellátást?
BŐVEBBEN
A depresszió tünetei
A depresszió igen gyakori betegség, a nők 6-12%-át, a férfiak 3-6%-át érinti élete során legalább egyszer. Ahogy mi emberek sem vagyunk egyformák, a depressziónak igen sok típusa és rengetegféle tünete lehet.
Mik ezek pontosan? Mivel javítható a hangulatunk természetes módon? Mi a teendő, ha ezek nem segítenek, depresszióra gyanakszunk?
BŐVEBBEN
A pánikbetegség tünetei
Korábbi írásunkban szóltunk már a szorongásos zavarok különféle fajtáiról, ebben az írásunkban arról szeretnénk részletesebben kitérni, hogy mennyire sokféle tünete lehet a pánikbetegségnek és természetesen ejtünk néhány szót a kezeléséről is.
Mit él meg egy pánikbeteg személy? Mik a pánikbetegség tünetei? Hogyan diagnosztizálható? Mi áll mögötte? Hogyan kezelhető?
BŐVEBBEN
A szülés utáni (posztpartum) depresszióról
A szülés jelentős hormonális változásokat eredményez, ami érzékenyebbé teszi a kismamákat. Ezen kívül is rendkívül sok változás történik a nő életében az anyává válás kapcsán. Kiesnek a korábban megszokott munkahelyi és gyakran társas környezetből is, megváltoznak a velük kapcsolatos társadalmi elvárások, megjelenik a szülői szerep felelőssége...
Mi az a szülés utáni depresszió? Mennyire gyakori? Mi a teendő, ha észrevesszük a jeleit?
BŐVEBBEN
A nárcisztikus személyiségzavarról… a pszichológus válaszol
A nárcisztikus személyiségzavar vezető tünete a kliens önzése, az elismerés és különleges bánásmód iránti vágya, ami sok személyközi konfliktus forrása. A zavar súlyossága függ attól mennyire érett vagy éretlen a személyiség. A diagnózist pszichiáter szakorvos állíthatja fel.
Mik a nárcisztikus személyiségzavar tünetei, mi áll ezek hátterében és mi a leghatékonyabb terápia?
BŐVEBBEN
Szerelmes vagyok, de ő nem szeret! Mit tegyek?
A mai világban mindenki a tökéletesre vágyik, a média sokszor hamis képet sugall arról, milyen egy jó társ, a valódi férfi vagy nő. Ezért többnyire csalódunk, hiszen nem találjuk a megfelelő társat. Előfordulhat, hogy ennek hatására egyre kevésbé is merünk őszintének lenni a potenciális partnerhez, hiszen félünk a visszautasítástól.
Mit tehetünk ez ellen? Hogyan lehetünk sikeresek az ismerkedésben?
BŐVEBBEN
A szorongó gyermek viselkedésének jellemzői
Szülőként, nagyszülőként a legjobbat akarjuk a gyermekünknek, ezért jó, ha tisztában vagyunk azzal, milyen jelekre kell felkapnunk a fejünket, ha észre vesszük az utódunk viselkedésében.
Mik a gyermekkori szorongás tünetei? Hogyan segíthetünk a gyermekünknek, ha ezek bármelyikét észrevesszük rajta?
Életkortól és lelki fejlődési szinttől függően sokféle tünete lehet egy kisgyermek életében a szorongásnak, nézzük meg most ezeket!
BŐVEBBEN
VIDEÓINK
Generációk közti különbségek a munkahelyen
Azt már korábbi cikkünkben is megírtuk, hogy a különböző generációk eltérő szükségletekkel, célokkal vágnak bele a munkavégzésbe. A mai podcast-ben Lengyel Katalin sportszakpszichológus ezekről a generációkról és a munkahelyi generációs különbségekről tudhat meg többet. Milyen csoportokba soroljuk a generációkat? ún. nagy generáció: 1901-1924 között születtek a csendes generáció: 1928-1940 közötti korosztály baby boomer-ek, akik 1943-1964
BŐVEBBEN
Egocentrikus személlyel való kommunikáció
Ebben a videóban Móra Katalin gyermekpszichológusunktól arról tudhat meg többet, hogy hogyan kommunikáljunk egocentrikus személyekkel, hogyan vegyük rá őket egyetértésre, együttműködésre, illetve hogyan utasítsuk el az általuk érkezett negatív kritikákat. A videóban gyakorlati tippeket és példákat is találhat bizonyos szituációkra – például munkahelyi szituációra -, arra vonatkozóan, hogy hogyan érdemes reagálni, válaszolni az egocentrikus személyek
BŐVEBBEN
Hogyan kerülhető el a munkahelyi kiégés?
A kiégés, vagyis az érzelmi kimerültség komoly dolog, hiszen akár depresszióba vagy öngyilkosságba is torkollhat. Kiégés kérdőívünkből megtudhatja, hogy önt fenyegeti -e az érzelmi kimerültség. Lengyel Katalin sportpszichológusunk mai felvételéből pedig megismerheti a kiégés egy munkahelyi szervezetben történő előfordulását és annak tüneteit is. Vajon van kiút a kiégésből, vagyis a burnout-ból? Hallgassa meg Lengyel Katalin
BŐVEBBEN
Mire való a coaching?
Mit csinál a coach, hogyan segíti az ügyfelét? Mi a különbség a coaching és a pszichoterápia, illetve a tanácsadás között? A mai podcastben arról fogok beszélni részletesen dr. Szabó Zsuzsanna pszichoterapeuta szakorvosunk. Az előadás megtekintéséhez kattintson ide: Mi az a coaching? A coaching egy olyan személyes segítő, fejlesztő tevékenység, ami leginkább egy edző munkájához hasonlítható.
BŐVEBBEN
Apa leszek! – De hogyan készüljek fel az apaságra?
Blogunkon már számos cikkben írtunk a terhességről és a szülésről. Arról, hogy nőként hogyan érdemes felkészülni a szülésre, illetve arról is, hogy kismamaként mikor érdemes pszichológust felkeresni. A gyermekvállalás azonban kétségkívül az egész családra hatással van, hiszen egy új családtag érkezése számos változást hoz magával. Az apaszerep fontosságáról szóló blogcikkünkben már említettük, hogy a pszichológia
BŐVEBBEN
Mi az a családállítás?
Mai podcast előadásában dr. Szabó Zsuzsanna pszichoterapeuta szakorvosunk arról fog beszélni, hogy mi az a családállítás, és hogyan is működik. Kiknek jó, és milyen esetekben nem javallott az alkalmazása? Mit jelent a családállítás? Milyen limitációi vannak? Hogyan lehetnek ránk hatással akár azok a családtagjaink is, akik jóval a születésünk előtt meghaltak? Mi az a morfogenetikus
BŐVEBBEN
Stresszoldó gyakorlatok
A stressz mindenki életében jelen van, mondhatni a 21. század egyik népbetegsége. A felgyorsult világunkban állandóan rohanunk, kapkodunk reggel az iskolába vagy a munkahelyre menet, nehezen találjuk a magánélet és a munka közti egyensúlyt. A kevés szabadidőnkben rendszeres testmozgás és a társas kapcsolataink ápolása helyett görgetjük a közösségi média platformokat, ahol a profilok tökéletesnek látszó
BŐVEBBEN
Drámázás, feltűnősködés, avagy hisztrionikus személyiségzavarról
Mi az a hisztrionikus személyiségzavar és hogyan nyilvánul meg? Tényleg csak nőket érintene? És milyen korban fordul elő ez a személyiségzavar? Ebben a videóban hisztrionikus személyiségzavarról, ennek a gyakorlati megnyilvánulási módjairól, illetve a DSM 5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) szerinti diagnosztikus kritériumairól is szó esik. Tartson velünk és tudjon meg többet! Kiket
BŐVEBBEN
Kötődési stílusok a párkapcsolatban
Mai videónk témája a kötődési stílusok kölcsönhatásai a párkapcsolatban. Ahol emberi kapcsolatok vannak, ott kötődés is van. Gondolhatunk családi, baráti kapcsolatokra, akár munkahelyi kapcsolatokra, de talán a kötődés legfontosabb színtere a párkapcsolat. Maróti Eszter pszichológusunk előadásából megtudhatja, hogy milyen jellemző konfliktusok jellennek meg a különböző kötődési stílust képviselők esetén egy kapcsolatban. A videó fókuszában a:
BŐVEBBEN
Progresszív izomrelaxáció gyakorlat
Egy stresszel teli, megerőltető nap után jól esik kényelmesen hátradőlni egy fotelbe, feltenni a lábunkat és lazítani. Csakhogy a gondolataink gyakran még mindig a be nem fizetett számlák, az elintézetlen ügyek, vagy az éppen félbehagyott munkafolyamatok körül forognak. Ilyenkor segítséget jelenthet valamilyen relaxációs módszer gyakorlása. Az autogén tréning mellett a leggyakrabban alkalmazott, tudományosan pedig a
BŐVEBBEN
Miért halogatunk, és mit tehetünk ellene?
Szinte mindenkivel előfordult már, hogy egy feladatot vagy teendőt félbehagyott, esetleg el sem kezdett. Utána pedig bűntudata volt a halogatás miatt. Mai videónkban arról beszél alapítónk, Habis Melinda klinikai szakpszichológus, hogy miért halogatunk, mindez honnan eredeztethető, de megtudhatja azt is, hogyan kerülhetjük el a feladatok és teendők nem időbeni elvégzését, vagyis a halogatást. Nézze meg
BŐVEBBEN
Hogyan kezelhető és fejleszthető a Szenzoros Integrációs Zavar?
Podcast-sorozatunk első részében bemutattam, hogy mit jelent a Szenzoros Integrációs Zavar, milyen tünetek utalhatnak a szenzorosságra, valamint azt is megtudhatta, hogy milyen lelki gondokat okozhat a Szenzoros Integrációs Zavar nem megfelelő diagnosztizálása. A mai részben arra térek ki, hogy milyen kezelési és fejlesztési lehetőségek állnak rendelkezésünkre a Szenzoros Integrációs Zavar leküzdésében. A videóban részletesen bemutatom
BŐVEBBEN