ÍRÁSAINK

Gyász… avagy mi zajlik bennünk a veszteségélmény hatására?

A gyásszal már mindenki találkozott, vagy találkozni fog hozzátartozóinak, ismerőseinek, barátainak halála, vagy akár egy válás kapcsán. Veszteségre adott normál reakcióról van szó, ugyanakkor ez krízis helyzetnek is tekinthető, hisz ilyenkor gondolkodásunk, érzelmeink és magatartásunk is eltér a megszokottól. Gondolta volna, hogy a veszteség testi tüneteket is okoz? A gyászfolyamatban való elakadás komolyabb szervi elváltozásokat vagy testi betegségeket is kiválthat!
BŐVEBBEN

A pánikzavar hatékony kezelése

A pánikzavar visszatérő pánikrohamokból, azaz szorongásos rohamokból áll. Ezek különböző helyzetekben, körülmények között jelentkezhetnek, ezáltal bejósolhatatlanok. Egy idő után kialakul a rosszullétektől való félelem. A roham hirtelen jelentkezik, egyre fokozódó tünetek jellemzik, maximális intenzitását átlagosan 10 perc alatt éri el, majd spontán enyhül. Ha érdekli, hogyan kezelhető a pánikbetegség, olvassa el blogbejegyzésünket. Kíváncsi, van-e Önben szorongás? Ha kitölti tesztünket, ezt is megtudhatja!
BŐVEBBEN

Az érzelmek hullámvasútján… a bipoláris affektív zavarról

A bipoláris affektív zavar, hétköznapi nevén mániás depresszió jóval ritkább az unipoláris depressziónál, az emberek mindössze 4%-a szenved benne. Kezelése azonban az előbbi kórképnél komplikáltabb. Itt még jellemzőbb az öngyilkosság veszélye, különösen a mániás szakaszban, vagy a két hangulati véglet közötti átmenet során. Közös pont a két kórképben, hogy a hangulat elválik a külső eseményektől, bejósolhatatlanná, sőt, kontrollálhatatlanná válik. Mik a bipoláris zavar tünetei? Hogyan alakul ki? Hogyan kezelhető? Nézzük meg részletesen!
BŐVEBBEN

Mi a különbség a rosszkedv és a depresszió között?

Gyakran használjuk a depressziós kifejezést, ha valakit lehangolnak, kedvetlennek látunk. Mi a különbség a kórkép és a negatív hangulat között? Mit érez az, aki depresszióban szenved? Mik a betegség tünetei? Miért alakul ki? Milyen fajtái vannak és hogyan kezelhető? Blogbejegyzésünkből megtudhatja! Ha pedig az is érdekli, Önnek vagy szeretteinek vannak-e depressziós tünetei, tesztünk kitöltése után erre is választ kaphat!
BŐVEBBEN

A szexuális zavarokról… szakértő szemmel

A jó szex energiával tölti fel, bensőségesebbé és mélyebbé teszi a párkapcsolatot, bővíti örömforrásaink körét. Az egészséges szexualitás tehát olyan érték az életünkben, melyről nem érdemes lemondanunk. Fontos megjegyezni, hogy a nők 40, a férfiak megközelítőleg 30%-ának van élete során legalább egyszer valamilyen szexuális problémája. Érdemes tudni, hogy a szexuális probléma az esetek túlnyomó többségében nem egyetlen embert, hanem egy párt érint. Milyen szexuális zavarok vannak? Mit tehetünk ellenük? Blogbejegyzésünkből megtudhatja!
BŐVEBBEN

Ha a lélek fáj… a test is sajog 2

Akkor beszélünk szomatizációs (vagy szomatoform) zavarokról, amikor a belső feszültség még nem hoz létre diagnosztizálható fizikai elváltozást. Ha mégis, akkor az ezek által okozott szenvedés nagyobb az orvosi szempontból megmagyarázható mértéknél. Érdemes mindenképpen figyelmet szentelnünk ezeknek a kórképeknek, mert bár keveset hallunk róluk, rengeteg embert érintenek hazánkban is. Ráadásul ezek a betegségek munkahelyi, társas és párkapcsolati problémákat is magukkal hoznak.
BŐVEBBEN

Ha a lélek fáj… a test is sajog 1

Érdemes megjegyezni, hogy testünk és lelkünk egy komplex rendszert alkot, ami együttesen határozza meg közérzetünket. Ha lelkünk sérül, az gyakran testi elváltozást is magával hoz. Ez természetesen fordítva is igaz, amikor súlyosabb testi betegséggel kell szembenéznünk, az lelkileg is megvisel bennünket. Míg a testi tünetek orvosilag jól körvonalazhatóak, kezelhetőek, lelki problémáink felderítése sokkal nehezebb feladat. Ha kíváncsi rá, hogyan hat a lelki állapotunk a testünkre, olvassa el bejegyzésünket!
BŐVEBBEN

Az alkoholproblémáról… szakértő szemmel

Sokan úgy vélik, hogy csak az olyan személyt nevezhetjük alkoholistának, aki minden nap annyit iszik, hogy már nem tud egyenesen járni. A valóság azonban ennél összetettebb. Az alkoholizmus felé közeledő ember egyre kevesebbet ad magára, magába fordul, kommunikációja egyoldalú lesz, a társas kapcsolatokban a partnerre egyre kevésbé figyel, romlanak az emberi kapcsolatai. A másnapos alkalmak egyre sűrűbbek lesznek, ezek egyre gyakrabban járnak depresszióval.
BŐVEBBEN

A leggyakoribb szorongásos betegségekről

A szorongás sokféle formában megnyilvánulhat. Most a leggyakoribb szorongás alapú pszichés kórképekről és azok leghatékonyabb kezelési lehetőségeiről szeretnénk egy rövid áttekintést adni. Érdekli milyen tünetei vannak például a pánik zavarnak, a szociális fóbiának, a kényszeres zavarnak, illetve a poszttraumás stressznek? Hogyan gyógyíthatóak? Ha elolvassa bejegyzésünket, kaphat róla egy rövid, mégis átfogó képet.
BŐVEBBEN

Érdekli, hogyan alakul ki a szorongás?

A stressz természetes része életünknek, probléma csak akkor van vele, ha a minket érő kihívásokra túlzottan hevesen reagálunk, vagy azt érezzük, képtelenek vagyunk megbirkózni az előttünk álló változással. Például ha az indokoltnál jobban félünk egy vizsgahelyzetben. Az egészséges reakciót meghaladja az is, ha különféle testi tünetekkel reagálunk a minket érő feszült helyzetekre.A szorongás olyan érzés, amely azonosítható külső ok nélkül jön létre. Ismerkedjünk meg vele közelebbről! Ha érdekli, Önnek vannak-e szorongásos tünetei, tesztünkből megtudhatja.
BŐVEBBEN

Megküzdés, avagy hogyan kezeljük a minket érő stresszt?

Nincs olyan ember, aki ne kerülne élete során valamikor a padlóra, hiszen mindannyiunkat érnek kudarcok, veszteségek. Mit tehetünk, hogy újra önmagunkra találjunk, a nehézségektől megerősödve folytassuk utunkat? Hogyan küzdhetjük le a mindennapi stresszt? Írásunk a főbb megküzdésmódokat szedi most csokorba. Kíváncsi rá, Ön mennyire tettre kész, milyen stratégiái vannak problémahelyzetekre? Töltse ki tesztünket és megtudhatja!
BŐVEBBEN

Mi a stressz? A XXI. század népbetegsége… vagy „az élet sója”?

Talán meglepő felvetésnek tűnik, hogy a stressz az élet sója, pedig a neves endokrinológus, Selye János tollából származik. Ennek ellentmond az a meghatározás, hogy 'stresszornak” nevezzük a testi vagy lelki jóllétünket fenyegető eseményt, tárgyat vagy körülményt. Akkor hogy is van ez? Érdekli, Önt mennyire veszélyezteti a stressz? Töltse ki tesztünket!
BŐVEBBEN

VIDEÓINK

Hogyan kezelhető és fejleszthető a Szenzoros Integrációs Zavar?

Podcast-sorozatunk első részében bemutattam, hogy mit jelent a Szenzoros Integrációs Zavar, milyen tünetek utalhatnak a szenzorosságra, valamint azt is megtudhatta, hogy milyen lelki gondokat okozhat a Szenzoros Integrációs Zavar nem megfelelő diagnosztizálása. A mai részben arra térek ki, hogy milyen kezelési és fejlesztési lehetőségek állnak rendelkezésünkre a Szenzoros Integrációs Zavar leküzdésében. A videóban részletesen bemutatom
BŐVEBBEN

Kiégés vagy depresszió? Hogyan ismerjük fel a különbséget?

Számtalanszor halljuk a “Ki vagyok égve!” kifejezést, de vajon azt tudjuk, hogy mit is jelent mindez pontosan? Laikusként a tünetek első ránézésre igencsak hasonlóak lehetnek a depresszióhoz, amely akár öngyilkosságig is fajulhat. Éppen ezért fontos, hogy tisztába legyünk a depresszió és a kiégés közti különbségekkel! Azzal, hogy hogyan lehet megküzdeni ezekkel a mentális problémákkal, valamint,
BŐVEBBEN

Az aszexualitásról

Az aszexualitás nemzetközi napja minden évben április 6-ára esik. Ebből az alkalmából rendhagyó módon ma dr. Szabó Zsuzsanna pszichoterapeuta szakorvosunk új podcasttal készült a témában. Milyenek az aszexuális emberek? Mai videónkból olyan kérdésekre is megtudhatja a választ, minthogy: Mit is jelent pontosan az aszexualitás? Milyen szexuális viselkedés és irányultság jellemző az aszexuális személyiségekre? Milyen érzelmi
BŐVEBBEN

Hol a határ az alkoholfogyasztásban?

Önkontroll, társas nyomás, szociális gátlás, stresszkezelés. Csak néhány hétköznapinak tűnő ok, amiért az emberek gyakran a pohár fenekére nézhetnek. Azonban nem mindegy, hogy ez milyen gyakorisággal történik, és mennyi az elfogyasztott alkohol mennyisége. Sokszor halljuk azt a kifejezést, hogy Magyarország az egymillió alkoholista országa, ezért nem győzünk eleget beszélni a témáról! Az alkoholizmus számos olyan
BŐVEBBEN

A szenzoros integrációs zavar

Fokozottan érzékeny, vagy túlérzékeny gyerekek? Napjainkban egyre többször halljuk ezeket a kifejezéseket. Mai videónk témája a szenzoros integrációs zavar, amely ennek a tünetnek a hátterében állhat. Videósorozatunk első részében most dr. Szabó Zsuzsanna pszichoterapeuta szakorvosunk elmondja, hogy mit érdemes tudni a szenzoros integrációs zavarról. Tartson velünk, hiszen lehet, hogy akár Ön vagy gyermeke, hozzátartozója is
BŐVEBBEN

Bullying – avagy az iskolai bántalmazásról

A bullying, vagyis az iskolai bántalmazás már régóta létező jelenség, azonban napjainkban egyre szélesebb körben vált ismerté. Fontos téma, hiszen számos gyermeket érinthet az iskolai bántalmazás, ami olyan komoly következményekkel járhat, mint a depresszió vagy a legrosszabb, az öngyilkosság. A bullying formái szóbeli vagy verbális bántalmazás fizikai zaklatás kapcsolati zaklatás internetes zaklatás Hogyan ismerhető fel
BŐVEBBEN

Párterápia – Mi az és hogyan zajlik?

A párterápia kifejezés első hallásra megrendítő lehet, azonban érdemes tudni, hogy a valóságban egy nagyon egészséges és hasznos terápiás folyamat, ami pozitívan hathat egy párkapcsolatban élők életvitelére. Amikor egy pár tagjai úgy döntenek, hogy párterápiára – vagy párkapcsolati tanácsadásra – adják a fejüket, az megmutatja az egymás iránti elkötelezettségüket valamint azt, hogy mindkét fél tudatosan
BŐVEBBEN

Hogyan beszéljünk a háborúról a gyerekekkel?

Már közel egy éve tart az orosz-ukrán háború a szomszédunkban. A napi szintű híradások a televízió előtt ülve, az autóban utazva, vagy akár az iskolában hallva elkerülhetetlen, hogy gyermekünk tudomást szerezzen erről a konfliktusról. Kell-e beszélünk gyermekünkkel a háborúról, annak következményeiről? Ha igen, akkor szülőként hogyan érdemes mindezt megtennünk? Mai videónkban Györe Rita tanácsadó szakpszichológusunk
BŐVEBBEN

Miért jó megoldás az online pszichoterápia?

Mindenki életében előfordulhat, hogy olyan lelki nehézségei adódnak, amelyekkel egyedül nem tud megbirkózni. A pszichoterápia nagy segítséget nyújthat ezekben az elakadásokban, azonban olykor a személyes megjelenés a páciens életvitele és egyéb teendői miatt nehéz. Az online pszichoterápiás konzultáció ilyen esetekben is megoldást kínál, hiszen a kliens akár az otthonából is “járhat” a terápiára. Az online
BŐVEBBEN

Karácsony a gyerekekkel – Hogyan teremtsünk ünnepi hangulatot?

Hogyan legyen békés, meghitt az ünnepi készülődés? Hogyan teremtsük meg a karácsonyi hangulatot a gyermekeinkkel? Ma egy extra videóval jelentkezünk a témában! A felvételt Antali Zita pszichológus, klinikai és mentálhigiéniai gyermek-és ifjúsági szakpszichológus jelölt munkatársunk készítette, aki nemrég csatlakozott munkacsoportunkhoz. 🔔További videós tartalmakért iratkozzon fel a YouTube-csatornánkra! ⬇️Napi pszichológiai tartalmakért és lelki feltöltődésért kövessen minket
BŐVEBBEN

Karácsonyi csodavárás – Létezik a Mikulás?

A karácsony már az ajtón kopogtat, már túl is vagyunk az első adventi hétvégén. Éppen ezért egy igazán aktuális témával jelentkezünk ma – nem csak azoknak a szülőknek, akik kisgyermeket nevelnek. Mai videónkban Móra Katalin gyermek-és ifjúsági pszichológusunk arról beszél, hogy milyen jelentősége van az ünnepi várakozásnak a gyermekek fejlődésében, mire tanítja őket az ajándékozás,
BŐVEBBEN

Hogyan beszéljünk a gyerekekkel a rezsiválságról?

A koronavírus és az orosz-ukrán háború kirobbanása után egy újabb gazdasági válsággal kell szembenéznünk. Napi szinten találkozunk az inflációt érintő baljós hírekkel, több fronton zúdul ránk az árak emelkedése, melyet mindenki a saját bőrén tapasztal. Elkerülhetetlen, hogy a gyerekek ne találkozzanak ezekkel a hírekkel akár az iskolában vagy az otthonukban. Éppen ezért fontos, hogy szülőként
BŐVEBBEN