Mi az incel, és miért nem kéne legyintenünk rá? – Fiatal fiúk és a nőgyülölet

Miért utálják egyes fiatal fiúk a nőket? Egyre több a dühös kamasz – de mi ennek az oka? Mai cikkemben az incelről, azaz a nőgyűlölet rejtett gyökereiről olvashat, és arról, amit szülőként tennünk kellene ellene!
Felerősödő érzések az online térben
A kamaszok életében mindig is jelen volt a frusztráció, a bizonytalanság, az elutasítástól való félelem. Ez önmagában még nem újdonság. Ami viszont az utóbbi években megváltozott, az az, hogy ezek a belső érzések ma olyan online közegbe kerülnek, ahol nem enyhülnek – hanem felerősödnek.
Egyre több fiatal fiú találkozik az interneten olyan tartalmakkal, közösségekkel, ahol a frusztrációjukra kész válaszokat kapnak: a nők tehetnek róla, hogy nem vagy sikeres, hogy nem kellesz senkinek, hogy senki sem szeret.
Ezek a közösségek sokszor ártalmatlannak tűnnek elsőre. Viccek, mémek, idézetek, egy kis szarkazmus – látszólag csak egy kis gőzkieresztés. Aztán egyszer csak megjelennek a „Chad-ek”, „Stacy-k”, „blackpill” elméletek, és szépen lassan kialakul egy gondolkodásmód: a világ igazságtalan, a nők felszínesek, a fiatal fiúk pedig áldozatok.
Ez a gondolkodásmód már nem egy szubkultúra. Ez már egy ideológia. És neve is van: incel.
Ki az incel?
Az „incel” az involuntary celibate rövidítése, ami magyarul annyit tesz: akarata ellenére szexuálisan inaktív. A legtöbb incel fiatal férfi, aki úgy érzi, képtelen párkapcsolatot kialakítani, mert a külseje, státusza vagy személyisége „nem elég jó”. Ez önmagában nem különleges – a kamaszok nagy része átél ilyet. Ami viszont veszélyes, az az, hogy erre a bizonytalanságra egy egész gyűlöletalapú világmagyarázat épült.
Az incel közösségek azt hirdetik, hogy a nők csak a legvonzóbb férfiakat választják, a többieket figyelmen kívül hagyják. Hogy a férfiak 80%-ának esélye sincs. Hogy az érzelmek nem számítanak – csak a genetika, és, hogy ezért a rendszer maga igazságtalan. Ez a szemlélet hosszú távon nőgyűlöletté fajulhat.
Nőgyűlölet – Mit lát ebből a szülő?
Sokszor semmit. A fiú ott ül a szobájában, sorozatot néz, TikTokot pörget, Redditet olvas vagy belép egy fórumra. A kívülálló számára úgy tűnik: csak unatkozik. De közben egy világképet szív magába, amely sérülékeny, bizonytalan kamaszokra épül, és azt mondja nekik: nem veled van baj – a nőkkel.
És ez a világkép nem csak a legszélsőségesebb fórumokon él. Ott van a sorozatokban, ahol a magányos fiú bosszút áll a világon. Ott van az algoritmusokban, ahol az egyik videó után jön a másik, és ott van azokban az „úgynevezett viccekben”, amikből lassan megszületik a meggyőződés: nem éri meg bízni, kapcsolódni, közel engedni.
Hogyan lehetne az incel mozgalmat megelőzni?
Az incel-jelenség nem az interneten kezdődik. A magányban, a szégyenben, az elutasítottságban gyökerezik. Ahol ezek nincsenek feldolgozva, ott keresni kezdik a választ. És ha otthon nem találnak, máshol fognak.
A megoldás és megelőzés nem az, hogy letiltjuk az internetet vagy rárivallunk, hogy mit néz, hanem az, hogy jelen vagyunk.
- Hogy megkérdezzük: mi foglalkoztat mostanában.
- Hogy elmondjuk: volt idő, amikor mi sem éreztük magunkat elég jónak.
- Hogy kimondjuk: a visszautasítás nem egyenlő értéktelenséggel.
- És főleg: hogy nem hagyjuk őt magára a saját gondolataival, mert egyedül könnyen befordulhat olyan világokba, ahol nem kap választ – csak megerősítést a haragjára.
Nem minden incel veszélyes, de minden magára hagyott fiú sérülékeny.
A legtöbben nem válnak erőszakossá, de ha azt tanulják meg, hogy egy elutasítás után csak gyűlölni lehet, ha a fájdalomról nem lehet beszélni, csak elzárkózni, akkor az első töréspontnál nem lesz más eszközük.
A kérdés az, hogy tudunk-e időben kapcsolódni hozzájuk, mielőtt mások teszik ezt meg – olyanok, akik nem segíteni akarnak rajtuk, hanem kihasználni a fájdalmukat.
Felhasznált szakirodalom:
- Serbakov M. T. (2021). Az incel mozgalom mint nőgyűlölő terrorfenyegetés. Belügyi Szemle, 70(SI3), 27–42.
- Van Brunt, B., & Taylor, C. (2020). Understanding and Treating Incels: Case Studies, Guidance, and Treatment of Violence Risk in the Involuntary Celibate Community. Routledge.
A blogcikket Sárkány Anita szexuálpszichológiai szakpszichológusunk írta. Amennyiben úgy érzi, kamaszfia is érintett lehet az incel mozgalomban, forduljon szakértőnkhöz online pszichoterápiás konzultációra! Időpontot ide kattintva tud foglalni.
