Az ökoterápiáról dióhéjban – ökopszichológia 3.
Előző cikkünkben volt szó az ökoterápia fogalmáról illetve a természethez való kapcsolódás különféle módjairól, típusairól. Cikksorozatunk befejező részében arról lesz szó, milyen területeken hatékony az ökoterápia, mely problémák esetén érdemes ökoterápiába kezdenünk.
Ökoterápia hatásai
Ökoterápiás kutatások eredményei alapján az alábbi területeken volt bizonyított pozitív hatása az alkalmazott ökopszichológiának:
- Gyorsabb rehabilitáció műtétek és betegségek után
- Szív-érrendszeri betegségeknél
- Depresszió javulása
- Szorongás, nyugtalanság, agresszió és stressz csökkenése
- Evészavarok esetében
- Relaxáció, regeneráló hatású
- Kiégés (burnout) esetében
- Önbecsülés növekedése
- Függőség kezelése
- Társas kapcsolatok javítása
- A magány és elszigetelődés ellen
- Figyelemjavítás
- Kreativitás elősegítése
- A mentális egészség és az életminőség általános javulása
- Örömteli csúcsélmények, életteliség, extázis átélése
- Segít megtapasztalni helyünket a világban
Néhány ökopszichoterápiás és ökopszichológiai tanácsadási tevékenység
- Erdőfürdő
- Részvételi séták
- Ökopszichológiai visszajátszó közösségi színház
- A környezeti gyász műhelymunkái
- Vadonélmény
- Jelentőségteljes természeti élmények
- Szakpszichológus által vezetett állatasszisztált terápiák
Nagyon sok gyakorlat van, melyek segítenek az emberközpontú szemléletünket kitágítani, más nézőpontok kialakítását és ezáltal más gondolkodásmód, kapcsolat megteremtését. Ha rendszerben, akár a saját életünkben vagy a Föld, mint egy minket körülvevő rendszerben gondolkodunk, akkor saját szükségleteinket, igényeinket is ebben a rendszerben látjuk, és ezekre nem elkülönülten, hanem összefüggéseikben figyelünk.
Nem vagy-vagy választás elé állítjuk magunkat (pl. vagy pihenek vagy dolgozom; vagy autóval közlekedek vagy biciklivel), hanem is-is módon, komplexitásában tekintünk a sok elemre, dologra, tevekénységre, mely az életünk és a bolygó része. Az összetartó dolgokat, folyamatokat nem választjuk szét, nem „ragadjuk ki” magunkat a világból, és akkor az ellentétek és egymásnak feszülések feloldódnak és értelmet, helyet nyernek.
Az ökoterápia személetváltást igényel
Amikor egy fára úgy tudunk ránézni, hogy a kacskaringós ágaiban látjuk annak az élőlénynek a döntéseit, törzsében a traumáit és az éveket, melyeket eddig ezen a bolygón megélt, akkor, igen, akkor ELKEZD BEFELÉ TÁGULNI A VILÁG.
Ha a cikk kedvet csinált megtapasztalni és átélni, milyen az ökopszichológia a gyakorlatban és/vagy szívesen mélyítené az ökopszichológiai ismereteit akár képzések által, akkor az Ökopszichológiai Intézet honlapján nagyon sok lehetőség közül választhat.
Ökoterápia a gyakorlatban
- Részvételi séták – egyéni, páros vagy kiscsoportos formában: a foglalkozás célja, hogy megismerkedjünk és kapcsolódjunk a terület élőlényeivel, hálózataival. Amellett, hogy a természet közelsége jó hatással van a mentális és a fizikai egészségünkre is, az emberközpontú megközelítést elengedve kerülhetünk kapcsolatba az élő rendszerrel.
- Mindennapi ökopszichológia műhely: a három alkalmas workshop segíthet kilépni a szürke hétköznapok körforgásából, a felületes folyamatokból úgy, hogy közben kapcsolódunk önmagunkkal és a természettel.
- Zöld önismereti csoport: 10 alkalmas önismereti foglalkozás, amely során egy-egy napot a természetben töltenek el, az ökopszichológia módszertanát és elméletét alkalmazva. Lényege, hogy harmonikusan kapcsolódjunk a “külső” és “belső” természethez, vagyis önmagunkhoz (testünkhöz, gondolatainkhoz, vágyainkhoz, érzéseinkhez) valamint a körülöttünk lévő élőlényekhez (emberekhez, állatokhoz, növényekhez). Mindez pszichodinamikus és improvizációs színházi technikák alkalmazása mellett történik.
- Biológiai alapismeretek: a 10 hetes online kurzus során az ökopszichológia eszköztárának alkalmazásával lehetőségünk van megismerni a velünk életközösséget alkotó a növények, állatok, mikroorganizmusok és gombák életét.
- Green-coaching: olyan személyes vagy csoportos coaching módszer, amelynek célja, hogy támogassa az egyéneket és szervezeteket a fenntarthatósági célok elérésében. Ez a coaching típus a környezetvédelemre, a fenntartható fejlődésre és a zöld gondolkodásmódra helyezi a hangsúlyt. Nemcsak a személyes vagy szakmai fejlődést támogatja, hanem a fenntarthatósági célok megvalósítását is, összhangban a globális környezeti kihívásokkal.
- Egyéni ökopszichológiai tanácsadás, terápia: módszerspecifikus képzettségű pszichológusok vezetésével történik, az ökopszichológiai szemlélet és módszertan alapján.
Ökopszichológiai képzések
- Részvételiséta-vezető és természetkapcsolat-facilitátor képzés
- Green-coaching képzés coach végzettségűek számára
- Ökopszichológiai szemlélet és módszertan a pszichológiai tanácsadásban – Módszerspecifikus képzés pszichológusoknak
Összefoglalás
Az ökoterápia a természetes környezetben való időtöltésre és a természettel való kapcsolatra épít, mint a mentális és fizikai egészség javításának eszköze. Számos pozitív hatása van, amelyek az egyének testi, lelki és érzelmi jólétét érintik. Segítségével csökkenthető például a depresszió, a szorongás, növekedhet az önbecsülés és jó hatású a kiégés és a magány ellen is. A természetben való tartózkodás javítja az általános hangulatot, növeli az örömérzetet, és segíti a pozitív érzelmek kialakulását.
Az ökoterápia révén az mélyebb kapcsolatba kerülhetünk a természettel, ami növeli a környezettudatosságot és a fenntartható életmód iránti elkötelezettséget. Az ökoterápiával javíthatunk fizikai egészségünkön, szociális kapcsolatainkat erősíthetjük, növekedhet az önértékelésünk és az önbizalmunk, csökkenthetjük a stresszt.
Amennyiben felkeltettük érdeklődését az ökopszichológia iránt, próbálja ki a fenti lehetőségeket a gyakorlatban, és tapasztalja meg saját bőrén az ökoterápia jótékony hatásait!
Felhasznált irodalom:
Molnos Zselyke (2020): Ökopszichológia-alapkönyv. Budapest: Ökopszichológiai Intézet
A blogcikket Jakabos Hadassa felnőtt klinikai szakpszichológus, terapeuta, business coach és szaktanácsadó készítette. Amennyiben önismereti terápiába kezdene, forduljon bizalommal szakemberünkhöz, akihez ide kattintva foglalhat időpontot online pszichoterápiára.