11 + 1 gyakori párkapcsolati probléma és ezek kezelése – 2. rész
A szerelem, a kötődés, hogy kapcsolatban legyünk és elköteleződjünk valaki felé legtöbbünk számára egy nagyon fontos szükséglet. A párkapcsolatok harmonikus fenntartása pedig igazi hosszútávú projekt, ami sok-sok kihívással, tanulással és kompromisszummal jár együtt. A szerelem boldogsága mellett rengeteg nehézség is adódik egy kapcsolatban, amiket fontos komolyan venni és időben kezelni, ha hosszútávra tervezünk a párunkkal.
A két részből álló párkapcsolati nehézségeket körüljáró cikkünk első felében volt szó a kommunikációs problémákról, azon belül is a viták kezeléséről, a kapcsolatokban időszakosan megjelenő eltávolodásról, szexualitásról, bizalmi nehézségekről, azon belül is a hűtlenségről. Nézzük melyek azok a további problémák, amiknek megoldása gyakran jelent nehézséget a feleknek
7. Traumatikus eseményekből fakadó problémák
Ha a pár egyik tagja valamilyen traumatikus életeseményt él át, akkor ez a külső nyomás megterheli a kapcsolatot. Egy szeretett személy halála vagy súlyos betegsége, anyagi feszültségek, krónikus stressz vagy valamilyen bántalmazás a tágabb családon belül, mind olyan történések, melyek káros hatással vannak az érzelmi és fizikai egészségre.
Minden olyan krízis, mellyel együtt és hatékonyan küzd meg a pár, megerősíti a kapcsolatot. Fontos tanács ilyen esetekben, hogy:
- szenvedő félként ne zárjuk ki partnerünket ezekből a problémákból, mivel egy csapat vagyunk, együtt küzdjünk meg azokkal
- támogató félként jelezzük a párunknak, hogy nincs egyedül a problémával, mellette állunk, lehetőségünkhöz képest vegyünk le terheket a válláról
- hallgassuk meg, ha beszélni szeretne az érzéseiről, dilemmáiról, félelmeiről
- biztosítsuk arról, hogy „minden rendben lesz” (még ha úgy is tűnik, hogy semmi nincs rendben)
- forduljunk szakemberhez, ha a kapcsolat már nem képes elhordozni ezt a terhet
8. Szeretet vagy hála kimutatásának hiánya
Mindenki szereti, ha az erőfeszítéseit észreveszik és megbecsülik. A párkapcsolat egyik alappillére, hogy értékelve érezzük magunkat. Ha ezt nem kapjuk meg hosszabb távon a párunktól, akkor kialakulhat bennünk neheztelés, ami eltávolít egymástól.
Bármilyen felgyorsult életet is élünk, ahol könnyű elmenni egymás mellett és beleragadni a megszokásokba, a mindennapi rutinokba, ám azon szükségletünk, hogy erőfeszítéseinket észrevegye a párunk, sosem szűnik meg.
Rendszeresen szükségünk van arra, hogy a másikért tett erőfeszítéseinket, odaadásunkat párunk észrevegye és értékelje, kifejezze hogyan esett neki. Ebből ráadásul a párunk is érezni fogja, hogy hozzájárult a jóllétünkhöz, boldogságunkhoz.
Egy kutatás szerint hálánk kifejezésének legjobb módja, ha azt emeljük ki, hogy mennyire jól esett nekünk, hogy a párunk észrevette mire van szükségünk és válaszolt az igényeinkre. A hála kifejezése erősíti a kapcsolatot, csökkenti a stresszt és elégedettséggel tölt el, gyakoroljuk tehát minél többször és őszintébben.
9. Gyermekek nevelése
A gyermekek nevelése sok-sok örömöt és boldogságot adhat egy párnak, ám megannyi kihívást és nehézséget is tartogat, amennyiben nem vagyunk elég rugalmasak és nincs kidolgozott nevelési tervünk, szabályaink és stabil elveink, amire támaszkodhatunk.
A gyerekek nevelésével kapcsolatos alapelvekről már a gyermekek születése előtt és azt követően is rendszeresen érdemes beszélgetni. A szülők nevelési elvei és nézetei különbözhetnek egymástól, ami konfliktusforrást jelenthet. Ezeket rendszeres beszélgetésekkel és egyeztetésekkel lehet megelőzni.
Szülőként az alábbiakra érdemes figyelnünk:
- beszéljünk a hozott mintákról és igyekezzünk elfogadni egymáséit
- mindkettőnk hozott mintáit – amennyiben szeretnénk továbbadni –, próbáljuk meg beépíteni a nevelésbe
- egységes álláspontot képviseljünk a nevelésben a gyerekek felé
10. Közös célok kitűzése
A párkapcsolat harmonikus működése szempontjából fontosak a közös célok, melyek megerősítik a kapcsolatot azáltal, hogy hatékony együttműködésre késztetik a párokat. A rövid és hosszútávú céljaink építik a jelent és a közös jövőt is, és lendületet is adnak erőfeszítéseinkhez.
A közös céljainkért való dolgozás által tudunk fejlődni és a konfliktusokat is hatékonyabban megoldani. Ha viszont az együttműködés nem megy olyan jól, akkor nehéz lesz együtt tervezni a jövőt. A pszichológusok szerint az alábbiak segíthetnek a közös célok kidolgozásában:
- tekintsük egymást partnernek és osszuk meg egymással ötleteinket, vágyainkat, aggályainkat
- legyünk nyitottak és elfogadóak egymással szemben
- a közös célok mellett figyeljünk az egyéni célokra is és találjuk meg köztük a megfelelő egyensúlyt: hol az egyik fél célja kerül előtérbe, hol a másiké
- bízzunk abban, hogy a közös boldogságunk feltétele, ha közös célokért dolgozunk és mindketten felelősséget vállalunk értük
- bízzunk abban, hogy az együtt elért sikerek – vagy akár a kudarcok is – képesek megerősíteni a kapcsolatunkat és hozzájárulnak az együtt töltött idő minőségéhez
11. Pénzügyi problémák a párkapcsolatban
Az egyszerű tény az, hogy az élethez pénz kell, és hogy mire, mennyit költenek a párok, abban gyakran előfordulnak nézetkülönbségek, ami vitákhoz vezet. Ki mennyit keres, mire költi, mennyit tegyünk félre, mibe fektessük, hol tartsuk – mind olyan kérdések, melyekkel a pároknak foglalkozniuk kell.
Mindannyiunknak más-más vágyai és szükségletei vannak, ám fontos szem előtt tartani a közös célokat és elképzeléseket, melyek segítenek a pénzügyi döntésekben.
+1 Hogyan oldjuk meg a kapcsolati problémákat?
Ha a kapcsolatunkban bármi kifogásolhatót találunk, amin szeretnénk javítani, akkor gondoljuk át, hogy hajlandóak vagyunk-e elkezdeni a munkát, erőfeszítéseket tenni, kimozdulni a komfortzónánkból és felelősséget vállalni a változás érdekében.
Néhány dolog, amit már ma megtehetünk a változás érdekében:
- mondjuk ki őszintén minél többször, hogy „kérlek” és „köszönöm”
- elégedetlenségünket, vágyainkat kritika és bántás nélkül fejezzük ki
- ütemezzünk be a kapcsolatba rendszeres randevúkat, bensőséges beszélgetéseket
- maradjunk kíváncsiak és tegyünk fel kérdéseket párunk szükségleteiről („Mire van szükséged? Mit tehetek érted?”)
- adjunk szabadságot a párunknak, hogy önmaga lehessen mellettünk, fogadjuk el érzéseit, megéléseit
- szánjunk időt az építő jellegű vitákra, céljaink és vágyaink őszinte megbeszélésére
A felsorolt kapcsolati problémák megoldásait végigolvasva láthatjuk, hogy az őszinte és rendszeres kommunikációnak kulcsfontosságú szerepe van a párkapcsolatokban felmerülő nehézségek felismerésében, megértésében és kezelésében.
Ha megtanulunk vagy legalább megpróbálunk az adott pillanatban értő figyelemmel jelen lenni önmagunk és a másik számára, időt és teret adva egymás meghallgatására és megértésére, akkor nagyobb eséllyel tudunk megbirkózni az élet adta kihívásokkal. A sikeres megküzdéssel pedig együtt jár személyiségünk és kapcsolatunk fejlődése is. Beszélgessünk rendszeresen a párunkkal!
Felhasznált és ajánlott szakirodalom
- https://www.thehotline.org/
- Tibor Takács: Egymás szemében – Pártatlanul a párkapcsolatokról
- John M. Gottman: A jól működő házasság 7 alapelve
- Mihalec Gábor: Gyűrű-kúra: Boldog házasságra készülők kézikönyve
A blogcikket Kovács Gábor tanácsadó szakpszichológusunk írta. Amennyiben úgy érzi, hogy párkapcsolati problémáival egyedül nem tud megbirkózni és lelki támogatásra van szüksége, keresse fel bizalommal tanácsadó szakpszichológusunkat, aki egyéni konzultáció formájában segíthet a problémájának megoldásában!